RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Proste metody obliczeń współczynnika K dla instalacji tryskaczowych

Schemat trójnika łączącego dwa przewody zasilające tryskacze [1]

Schemat trójnika łączącego dwa przewody zasilające tryskacze [1]

W obliczeniach hydraulicznych instalacji tryskaczowych należy uwzględnić nie tylko straty ciśnienia na długości przewodów, ale także miejscowe straty ciśnienia – w tym celu wykorzystuje się współczynnik K. Obliczenia projektowe instalacji tryskaczowej przeprowadzane są za pomocą odpowiedniego oprogramowania, a wyniki można zweryfikować dzięki prostym metodom obliczeniowym.

Zobacz także

Ela-compil sp. z o.o. Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+ Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko...

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

W artykule:

• Podstawowe założenia obliczeniowe

• Trzy sposoby obliczania współczynnika K na przykładzie trójnika

W instalacje tryskaczowe wyposaża się budynki w celu ich ochrony przeciwpożarowej. Praca instalacji tryskaczowej nawodnionej ma odmienny charakter niż instalacji wodociągowej, choć obie zawierają wodę poddaną ciśnieniu. Instalacja tryskaczowa jest stale wypełniona wodą pod wymaganym ciśnieniem, jednak do jej przepływu dojdzie tylko w razie pożaru. Natomiast instalacja wodociągowa permanentnie zasila poszczególne punkty czerpalne, z różną intensywnością w zależności od pory dnia.

Instalacja tryskaczowa jest najczęściej ostatnią instalacją, w którą wyposaża się budynek w procesie projektowania. Jednak pewne założenia dla tej instalacji powinny być przyjmowane na wczesnym etapie projektowania, a oszacowane muszą zostać najpóźniej na etapie wylewania płyty dennej pod zbiornik na zapas wody na cele przeciwpożarowe, który często lokalizowany jest na poziomie fundamentów budynku. Różne wytyczne i normy wykorzystywane do projektowania instalacji tryskaczowych umożliwiają wstępne przyjęcie objętości zbiornika na cele przeciwpożarowe przy uwzględnieniu odpowiedniego procentowego zapasu bezpieczeństwa dla projektowanej objętości.

Dodatkowo do obliczeń hydraulicznych instalacji tryskaczowych wykorzystuje się wzór Hazena–Williamsa, uwzględniający jedynie straty na długości. Nie oznacza to jednak, że wpływ strat miejscowych jest pomijany w obliczeniach wymaganego ciśnienia. Wszystkie straty miejscowe muszą zostać uwzględnione w obliczeniach hydraulicznych po ich wcześniejszej zamianie na odpowiednie długości zastępcze. W obliczeniach hydraulicznych pojawia się również współczynnik K. Jest on związany zarówno z parametrami geometrycznymi i hydraulicznymi przewodów, jak i stratami miejscowymi ciśnienia w analizowanym przekroju. W artykule przedstawiono trzy proste metody obliczania współczynnika K dla odcinków lub przekrojów obliczeniowych instalacji tryskaczowych.

Czytaj też: Czynne systemy ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych

Podstawowe założenia obliczeniowe

Minimalne teoretyczne zapotrzebowanie na przepływ (przepływ idealny) uzyskiwane jest poprzez pomnożenie projektowej intensywności zraszania systemu przez projektowaną powierzchnię działania. Nie jest to prawdziwa miara zapotrzebowania na wodę, ponieważ w tym oszacowaniu nie bierze się pod uwagę strat ciśnienia projektowanego systemu. Wyższe ciśnienia są dostępne dla tryskaczy zlokalizowanych bliżej pionu zasilającego. Wyższe ciśnienia umożliwiają zwiększenie przepływu na każdym działającym tryskaczu. To z kolei rzutuje na zwiększenie zapotrzebowania na wodę dla tryskaczy zlokalizowanych bliżej pionu.

Dobrze zaprojektowana instalacja tryskaczowa to taka, w przypadku której po wykonaniu dokładnych obliczeń hydraulicznych wzrost zapotrzebowania na wodę w stosunku do wstępnie obliczonego zapotrzebowania nie przekroczy 10%. Wzrost ten określa się jako nadwyżkę przepływu i wyraża współczynnikiem wynoszącym 1,1 [1].

Nadwyżka systemu określana jest dzięki podzieleniu wymaganego zapotrzebowania na wodę przez „idealne” zapotrzebowanie na wodę. Im wyższy współczynnik nadwyżki, tym mniej ekonomicznie dobrane są średnice rur w instalacji. Źle zaprojektowany system typu drzewo zasilany na końcu może mieć współczynniki nadwyżki zbliżone nawet do 1,6 [1]. Zastosowanie współczynnika nadwyżki wynoszącego 1,1 jest przydatne w określeniu przybliżonego przepływu u podstawy pionu przed zaprojektowaniem instalacji.

Przed przystąpieniem do obliczeń hydraulicznych ważne jest, aby nanieść (oznaczyć) na system wszystkie punkty identyfikujące zaburzenia w układzie przewodów. Punkty odniesienia są zwykle nanoszone w przekrojach, w których występuje co najmniej jeden z poniższych przypadków:

  1. zmiana przepływu z powodu rozdziału wody,
  2. zmiana przepływu wywołana połączeniem wielu przepływów,
  3. zmiana średnicy rury,
  4. zmiana rzędnej instalacji,
  5. konieczność zidentyfikowania punktu do wykorzystania w dalszych obliczeniach.

Dodatkowo jako punkty obliczeniowe oznacza się:

  • wszystkie tryskacze objęte projektowaną powierzchnią działania,
  • wszystkie węzły, w których przewody rozprowadzające łączą się z przewodem rozdzielczym.

Przyjęta wartość liczbowa intensywności zraszania dla tryskacza w danej klasie zagrożenia pożarowego uwzględnia zadziałanie wszystkich tryskaczy objętych projektowaną powierzchnią działania.

Proces obliczeń tradycyjnie rozpoczyna się od hydraulicznie najbardziej oddalonego tryskacza, ponieważ w odniesieniu do niego w systemie instalacji będą panowały najgorsze warunki.

Każdy wcześniejszy tryskacz z uwagi na starty ciśnienia w kierunku przepływu wody będzie dysponował wyższym ciśnieniem, a co za tym idzie, również wyższym przepływem.

Do hydraulicznego obliczenia systemu tryskaczy niezbędne są następujące dane:

  • pokrycie przez wypływ z tryskacza,
  • obliczeniowa intensywność zraszania,
  • obszar działania,
  • współczynnik C dla rur,
  • współczynnik K dla dyszy tryskacza,
  • uwzględnienie lub nie prędkości ciśnienia,
  • rodzaj rur zastosowanych w systemie.

Ponadto niezbędne są szczegółowe informacje o rurociągu, które obejmują:

  • średnice rur,
  • długości,
  • zmiany poziomu położenia,
  • złączki,
  • długości zastępcze.

Trzy sposoby obliczania współczynnika K na przykładzie trójnika

Sposoby obliczania współczynnika K omówiono na przykładzie przepływu wody przez trójnik zasilający instalację tryskaczową. Założono, że odcinek 1 (branch 1) zasila cztery tryskacze, a odcinek 2 (branch 2) tylko jeden tryskacz. Przyjmując, że ostatni tryskacz na odcinku 1 jest najgorzej zlokalizowany hydraulicznie, prowadząc obliczenia od ostatniego tryskacza 1 do tryskacza 4 przed trójnikiem, otrzymamy wymagane ciśnienia dla zasilenia czterech tryskaczy na przewodzie 1 z uwzględnieniem strat ciśnienia w przekroju AT (rys. 1).

schemat trójnika

Schemat trójnika łączącego dwa przewody zasilające tryskacze [1]

Ciśnienie to będzie wyższe od ciśnienia wymaganego dla pojedynczego tryskacza 5 w tym samym przekroju AT. Dalsze obliczenia będą wymagały wyrównania ciśnienia w przekroju AT do ciśnienia wyższego, a co za tym idzie, zwiększy się wypływ wody z tryskacza 5. Do wyrównania ciśnień w przekroju AT wykorzystuje się policzony dla tego przekroju współczynnik K. Poniżej przedstawione zostały trzy proste metody obliczania współczynnika K dla przekroju AT:

  1. metoda konwencjonalna,
  2. prosta proporcja,
  3. addytywne współczynniki K.

Metoda konwencjonalna wykorzystuje współczynnik K określony dla danego przepływu do jego zrównoważenia. Nowy przepływ jest następnie obliczany na podstawie pierwiastka kwadratowego z wymaganego ciśnienia (dla wyższego ciśnienia):

 

gdzie:

Q – przepły l/min;

p – ciśnienie, bar;

K – współczynnik , l/min/bar0,5;

p pressure required – ciśnienie wyższe z dwóch obliczonych ciśnień w przekroju AT.

Prosta proporcja właściwie nie wykorzystuje współczynników K, ale ustanawia prostą proporcję przepływów i pierwiastków kwadratowych ciśnienia:

Addytywny współczynnik K określa współczynniki K dla każdego z dwóch rozgałęzień wychodzących z trójnika, a następnie oblicza całkowity współczynnik K dla trójnika na podstawie sumy współczynników K. Wynikowy współczynnik K stosowany jest przy wymaganym ciśnieniu, aby określić całkowity przepływ opuszczający trójnik:

Podsumowanie

Obliczenia projektowe instalacji tryskaczowej przeprowadza się za pomocą odpowiedniego oprogramowania, warto jednak wiedzieć, według jakiego schematu są one wykonywane. Wiedza ta ułatwi projektantom wpływ na parametry projektowe obliczanej instalacji tryskaczowej.

Literatura

  1. GAPS Guidelines G.A.P. 12.1.1.0, A Publication of Global Asset Protection Services LLC, 2015

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Bazoš Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie! Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych...

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących – nawet tego samego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży. Zobacz, jak pisać skuteczne darmowe ogłoszenia.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

Redakcja RI WATTS INDUSTRIES zaprasza na bezpłatne szkolenie dla projektantów

WATTS INDUSTRIES zaprasza na bezpłatne szkolenie dla projektantów WATTS INDUSTRIES zaprasza na bezpłatne szkolenie dla projektantów

Firma WATTS INDUSTRIES organizuje szkolenie dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe dobór i projektowanie,  Armatura SOCLA w instalacjach ppoż, Urządzenia i komponenty instalacji grzewczych...

Firma WATTS INDUSTRIES organizuje szkolenie dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe dobór i projektowanie,  Armatura SOCLA w instalacjach ppoż, Urządzenia i komponenty instalacji grzewczych Watts, Termostatyczne zawory mieszające Ultramix, e-Ultramix i inne w aspekcie higieny instalacji wody użytkowej.

Redakcja RI WATTS INDUSTRIES zaprasza na szkolenie dla projektantów

WATTS INDUSTRIES zaprasza na szkolenie dla projektantów WATTS INDUSTRIES zaprasza na szkolenie dla projektantów

Firma WATTS INDUSTRIES organizuje szkolenie dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe dobór i projektowanie, Armatura SOCLA w instalacjach ppoż, Urządzenia i komponenty instalacji grzewczych...

Firma WATTS INDUSTRIES organizuje szkolenie dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe dobór i projektowanie, Armatura SOCLA w instalacjach ppoż, Urządzenia i komponenty instalacji grzewczych Watts, Termostatyczne zawory mieszające Ultramix, e-Ultramix i inne w aspekcie higieny instalacji wody użytkowej.

Redakcja RI W trosce o bezpieczeństwo ludzi i budynków

W trosce o bezpieczeństwo ludzi i budynków W trosce o bezpieczeństwo ludzi i budynków

Rozwiązania Autodesk wspierają firmę SMAY w dostarczaniu innowacyjnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Rozwiązania Autodesk wspierają firmę SMAY w dostarczaniu innowacyjnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Redakcja RI FireLock Installation-Ready - kształtki do instalacji ppoż

FireLock Installation-Ready - kształtki do instalacji ppoż FireLock Installation-Ready - kształtki do instalacji ppoż

Firma Victaulic oferuje nową grupę kształtek do instalacji przeciwpożarowych: kolana 45° i 90° oraz trójniki w rozmiarach 1 ¼ - 2 ½ cale/DN 32-65.

Firma Victaulic oferuje nową grupę kształtek do instalacji przeciwpożarowych: kolana 45° i 90° oraz trójniki w rozmiarach 1 ¼ - 2 ½ cale/DN 32-65.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.