RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Utrzymanie komfortu w budynkach wielkopowierzchniowych

Utrzymanie komfortu w budynkach wielkopowierzchniowych; fot. unsplash

Utrzymanie komfortu w budynkach wielkopowierzchniowych; fot. unsplash

Budynki wielkopowierzchniowe – hale różnego przeznaczenia, dworce czy kościoły – wymagają zwykle specyficznych rozwiązań grzewczych. Zastosowane urządzenia muszą zapewnić nie tylko oczekiwaną temperaturę, jej zróżnicowanie i elastyczność wobec zmieniających się warunków, ale także komfort przebywających w obiektach osób.

Zobacz także

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zapewnienie warunków komfortu

W budynkach wielkopowierzchniowych konieczne jest zapewnienie co najmniej minimalnej temperatury wskazanej w Warunkach Technicznych [1] i ogólnych przepisach BHP [2] – zawiera się ona w przedziale od 8 do 16°C. Jednocześnie w wielu budynkach wielkopowierzchniowych – np. halach targowo-wystawienniczych czy halach widowiskowo-sportowych, obiektach produkcyjnych, magazynowych – występuje konieczność różnego ogrzewania poszczególnych stref budynku oraz pogodzenia często sprzecznych interesów: komfortu pracowników i wymagań technologicznych w zakresie realizowanych procesów.

Warunki Techniczne w § 134 precyzują, jaka powinna być wymagana temperatura obliczeniowa w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (powyżej 4 h dla jednej osoby). Na przykład magazyny i składy wymagające stałej obsługi muszą mieć minimalną temperaturę obliczeniową 12°C, a hale produkcyjne 16°C [1]. Jednocześnie rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP podaje, że w pomieszczeniach pracy pracodawca powinien zapewnić temperaturę (...) nie niższą niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają [2]. Względy technologiczne dotyczą zwykle pomieszczeń o atmosferze kontrolowanej.

Odpowiednia wartość temperatury utrzymywana w obiektach wielkopowierzchniowych nie jest jednak jedynym wskaźnikiem komfortu pracowników.

Zobacz także: jak wybrać wózek widłowy >>

Istotny jest także sposób zapewnienia warunków cieplnych – przyjazny dla człowieka rozkład temperatury, szybkość osiągania oczekiwanych parametrów oraz zdolność obiektu do ich utrzymania. Dlatego w obiektach wielkopowierzchniowych chętnie wykorzystuje się rozwiązania zdecentralizowane o niewielkiej bezwładności cieplnej i elastyczności umożliwiającej szybką reakcję na zmieniające się warunki w obiekcie. W budynkach tych stosuje się często promienniki podczerwieni, które zapewniają ogrzewanie zbliżone do ogrzewania promieniami słonecznymi, oraz kurtyny powietrzne, które eliminują nieprzyjemne skutki otwierania drzwi, bram i wjazdów, stanowiąc barierę dla ruchu powietrza. Kurtyny nie tylko zapobiegają ucieczce na zewnątrz powietrza o komfortowej temperaturze (zimą ogrzanego, a latem schłodzonego), ale także eliminują przeciągi, będące znacznym problemem dla pracowników i użytkowników obiektów wielkopowierzchniowych.

Ogrzewanie promieniowaniem a specyfika budynków wielkopowierzchniowych

Ogrzewanie promiennikami jest w całości realizowane przez bliskie promieniowanie podczerwone (InfraRed A – IR-A o długości fali 0,8−2,5 μm).

Ogrzewany jest bezpośrednio obiekt, do którego dociera promieniowanie cieplne. Komfort osoby korzystającej z ogrzewania przez promieniowanie można porównać z komfortem odczuwanym przy ogrzewaniu przez promienie słoneczne – efekt grzewczy jest bardzo szybki, a odczucia przyjemne.

Ogrzewanie przez promieniowanie jest efektywne ze względu na małe straty ciepła. Dodatkowo można wykorzystać zdolności akumulacyjne obiektów, np. ścian, które najpierw pochłaniają, a następnie oddają do otoczenia pochodzące z promienników ciepło. W ogrzewaniu promiennikami ciepło „nie ucieka do góry”, podobnie jak to się dzieje z ogrzewaniem przez promieniowanie słoneczne. Emitowane fale można odpowiednio nakierować dzięki zastosowaniu deflektorów – powierzchni odbijających padające fale podczerwone pod określonym kątem. Charakter ogrzewania promieniowaniem przekłada się na cenne, z punktu widzenia obiektów wielkopowierzchniowych, cechy użytkowe:

  • ogrzewanie przez promieniowanie sprawdza się jako ogrzewanie strefowe czy punktowe – np. skierowane na stanowiska pracowników wykonujących pracę siedzącą (biurową) na terenie fabryki czy hali magazynowej, podczas gdy w pozostałych strefach konieczne jest zachowanie niższej temperatury (odpowiedniej dla pracy fizycznej);
  • szeroka gama rozwiązań promienników pozwala łatwo dobrać rozwiązanie techniczne dla danego obiektu. Ponieważ konstrukcje promienników są lekkie, a jednocześnie nie występuje zjawisko konwekcji, można je na przykład podwiesić pod stropem, dzięki deflektorom kierując promienie w wymaganym kierunku. Promienniki mogą występować jako punktowe, pozwalające obsłużyć powierzchnię ogrzewaną o wielkości 25–35 m2, lub jako liniowe. Na promiennikach liniowych oparte są też promienniki o nietypowym kształcie, np. litery U lub L;
  • ogrzewanie poprzez promieniowanie cechuje się również bardzo niską bezwładnością cieplną – jedną z ważniejszych cech użytkowych w ogrzewaniu budynków wielkokubat. Wiele budynków wielkopowierzchniowych nie wymaga ciągłego ogrzewania, a sytuacja pandemii pokazała, że ważna jest także możliwość szybkiego, łatwego i bezpiecznego wyłączenia i ponownego uruchomienia ogrzewania – zarówno w trybie roboczym (utrzymanie parametrów niezbędnych np. dla bezpieczeństwa wyposażenia obiektu czy składowanych w nim towarów), jak i w pełnym trybie pracy. Dlatego konieczne są rozwiązania nie tylko o niskiej bezwładności cieplnej, ale i takie, którym nie zaszkodzi okres przestojów (np. nie są narażone na zamarzanie medium grzewczego);
  • ogrzewanie przez promieniowanie podczerwone jest bezpieczne pod względem zdrowotnym. Nie należy jednak narażać oczu na przewlekłą ekspozycję na bezpośrednie źródło promieniowania (np. żarnik), która może powodować podrażnienia lub uszkodzenia oka. Źródło promieniowania ma wysoką temperaturę, stosuje się zatem osłony zabezpieczające przed przypadkowym dotknięciem urządzeń. Producenci promienników wskazują także, że powierzchnie emitujące ciepło nie emitują jednocześnie promieni UV – wśród projektantów i użytkowników pojawiają się czasem takie obawy.

Zasilanie i parametry promienników podczerwieni

Promienniki podczerwieni oferowane są jako elektryczne lub gazowe. Promienniki gazowe stosuje się zwykle w budynkach nowo projektowanych, w przypadku których można zapewnić doprowadzenie medium gazowego (gazu ziemnego lub płynnego) oraz właściwe odprowadzenie spalin. Powinny one mieć sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń (μS) nie niższą niż wskazana w rozporządzeniu KE 2015/1188 i wynoszącą dla promienników ceramicznych co najmniej 85%, a dla promienników rurowych co najmniej 74%.

W rozporządzeniu określona została także maksymalna emisja tlenków azotu, która powinna wynosić do 200 mg/kWhinput – punktem odniesienia jest tu energia całkowita zapewniana przez promiennik. Efektywność tę można zwiększyć, odzyskując ciepło ze spalin w procesie kondensacji,. Szczególne możliwości stwarzają tu promienniki rurowe – możliwa jest np. dwukrotna cyrkulacja spalin w układzie rur przed ich odprowadzeniem na zewnątrz.

Promienniki elektryczne, choć wymagają zapewnienia odpowiedniej rezerwy mocy przez dostawcę energii, ze względu na brak dodatkowych instalacji rurowych dobrze sprawdzą się w budynkach modernizowanych. Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń (μS) według rozporządzenia KE 2015/1188 powinna wynosić w ich przypadku „co najmniej 35%” [3], wprowadzono jednak dodatkowe rozróżnienie dla „elektrycznych promienników ciepła z widocznym elementem grzejnym”: dla urządzeń o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1,2 kW – co najmniej 35%; dla promienników o mocy równej 1,2 kW lub niższej – co najmniej 31%.

Rola kurtyn powietrza w utrzymaniu komfortu

Kurtyny powietrza wytwarzają strumień powietrza, najczęściej nawiewany z góry i odciągany dołem, który stanowi barierę dla ruchu powietrza przez otwory, takie jak bramy i doki, podczas ich otwarcia. Kurtyny zwiększają energooszczędność obiektu i komfort pracy, chroniąc przed niekontrolowaną wymianą powietrza, ucieczką ciepła lub chłodu, przeciągami, a także kurzem, owadami czy mikroorganizmami napływającymi z zewnątrz. Jak podaje jeden z producentów, zastosowanie kurtyn w chłodniach i mroźniach pozwala prowadzić procesy logistyczne przy otwartych drzwiach, uzyskując ok. 50% oszczędności energii w porównaniu do sytuacji, gdy kurtyny nie ma.

Za nawiew strugi powietrza odpowiadają wysokowydajne wentylatory nawiewne, które powinny być wyposażone w płynną regulację obrotów.

Regulacja może się odbywać automatycznie. Wymaga to wyposażenia kurtyny w czujniki, które mogą mierzyć m.in. temperaturę powietrza zasysanego i nawiewanego przez kurtynę oraz temperaturę zewnętrzną. Parametrem regulacji może być np. rzeczywista różnica temperatury między wnętrzem hali a powietrzem zewnętrznym. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu kurtyna samoczynnie dostosowuje ustawienia do rzeczywistych warunków pracy. Jednocześnie wydatek powietrza powinien być taki, by powstająca bariera powietrzna zakryła cały otwór wejściowy. O spełnieniu tego warunku decydują zasięg – czyli wysokość strumienia – i szerokość kurtyny. Obydwa te parametry powinny być większe, niż to wynika z wymiarów geometrycznych otworu. Zasięg jest parametrem użytkowym kurtyny (podstawą doboru), natomiast dobór szerokości jest łatwy ze względu na charakter modułowy (moduły np. 1,8; 2,1; 2,6; 3,1 m) i możliwość szeregowego połączenia urządzeń.

Ponieważ kurtyny to urządzenia o dużych wydatkach, struga powietrza ma dużą prędkość, a więc może być źródłem hałasu. Dodatkowo wraz ze wzrostem wysokości bramy maleje efektywność kurtyny – jak podaje jeden z producentów, dla wysokości 3 m można zaoszczędzić nawet 80% energii w porównaniu do rozwiązania bez kurtyny, a przy 8 m wartość ta wynosi 30%.

Dobór urządzeń dla konkretnych obiektów

Promienniki podczerwieni dostępne są w wielu rozwiązaniach pod względem mocy, kształtu, miejsca i wysokości montażu czy ukierunkowania fali promieniowania IR-A. W przypadku układów promienników dla dużych obiektów dostawcy tych urządzeń często wykorzystują wizualizacje tworzone w programach typu CAD. Dla obiektów cechujących się wysoką wilgotnością lub zapyleniem dostępne są wodo- i pyłoszczelne rozwiązania obudowy, o stopniu ochrony IP44, IP65 i IP67, osłony powierzchni grzewczej wykonane z ochronnego szkła hartowanego. Z kolei dla obiektów o szczególnych wymaganiach dostępne są promienniki w wykonaniu higienicznym (w obudowie ze stali nierdzewnej AISI 304).

Natomiast kurtyny najczęściej wybierane są w tzw. wykonaniu przemysłowym – są to solidne, samonośne konstrukcje montowane w zależności od wykonania otworu wejściowego jako poziome (nad otworem) albo pionowe (z boku otworu). Zastosowanie kurtyn najlepiej planować podczas projektowania całego budynku, jako integralnego elementu powiązanego z bramami, dokami i innymi otworami wejściowymi.

Kurtyna pracuje najbardziej efektywnie przy zbilansowaniu ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz hali, co jest możliwe przy odpowiednim systemie wentylacji. Traktowanie kurtyn jako elementu całego systemu grzewczo-wentylacyjnego pozwala bardziej skutecznie nimi sterować, szczególnie w przypadku włączenia ich wraz z pozostałymi urządzeniami do systemu automatyki budynkowej BMS.

Utrzymanie urządzeń grzewczych

Urządzenia grzewcze, w tym kurtyny i promienniki, często zachwalane są przez producentów jako „bezobsługowe”, powinny być uwzględnione podczas obowiązkowej kontroli okresowej obiektu wielkopowierzchniowego – w zależności od wielkości corocznie lub dwa razy do roku [4]. Ważna jest kontrola wszystkich podzespołów – w przypadku kurtyn części mechanicznych wentylatora i nagrzewnic, a w odniesieniu do promienników elementów grzewczych oraz stanu osłon. W harmonogramach konserwacji należy też uwzględnić żywotność elementów grzewczych promiennika (jeden z producentów podaje 5000–7000 h pracy).

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019, poz. 1065, z późn. zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU 1997, nr 129, poz. 844)
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1188 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (Dz.Urz. UE L 193/76 z 21.07.2015)
  4. Ustawa z dnia 7 czerwca 1994 r. Prawo budowlane (DzU 2020, poz. 1333, 2127, 2320 oraz DzU 2021, poz. 11, 234, 282)

 

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Bazoš Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie! Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych...

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących – nawet tego samego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży. Zobacz, jak pisać skuteczne darmowe ogłoszenia.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

Joanna Ryńska Inteligentne instalacje HVAC w budynkach – wybrane zagadnienia

Inteligentne instalacje HVAC w budynkach – wybrane zagadnienia Inteligentne instalacje HVAC w budynkach – wybrane zagadnienia

Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej (EPBD) oraz w sprawie efektywności energetycznej (EED), jako uzupełniające się unijne akty prawne, stawiają instalacjom budynkowym wymagania dotyczące...

Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej (EPBD) oraz w sprawie efektywności energetycznej (EED), jako uzupełniające się unijne akty prawne, stawiają instalacjom budynkowym wymagania dotyczące ich inteligencji i autonomii. Nowe funkcjonalności mają zapewnić jak najniższe zużycie energii przez budynek, nie pogarszając jednocześnie jakości środowiska w pomieszczeniach, a wręcz przyczyniając się do jej poprawy.

Joanna Ryńska Instalacje HVAC w modernizowanych budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych

Instalacje HVAC w modernizowanych budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych Instalacje HVAC w modernizowanych budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych

Na rynku istnieje grupa rozwiązań grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które mają sprostać nie tylko szczególnym wymaganiom technicznym, ale także związanym z przeznaczeniem danego budynku oraz...

Na rynku istnieje grupa rozwiązań grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które mają sprostać nie tylko szczególnym wymaganiom technicznym, ale także związanym z przeznaczeniem danego budynku oraz jego architekturą i wystrojem wnętrz.

Redakcja RI Buderus wyznacza standardy przyszłości

Buderus wyznacza standardy przyszłości Buderus wyznacza standardy przyszłości

Marka Buderus zaprezentowała kluczowym partnerom biznesowym swoją nową identyfikację wizualną. Prezentacja noczesnej odsłony marki odbyła się podczas wyjątkowego wieczoru zorganizowanego w podwarszawskim...

Marka Buderus zaprezentowała kluczowym partnerom biznesowym swoją nową identyfikację wizualną. Prezentacja noczesnej odsłony marki odbyła się podczas wyjątkowego wieczoru zorganizowanego w podwarszawskim Hotelu Narwil.

Joanna Ryńska Projektowanie systemów wentylacji i klimatyzacji a wilgotność powietrza i jej wpływ na zdrowie oraz komfort

Projektowanie systemów wentylacji i klimatyzacji a wilgotność powietrza i jej wpływ na zdrowie oraz komfort Projektowanie systemów wentylacji i klimatyzacji a wilgotność powietrza i jej wpływ na zdrowie oraz komfort

Jakość powietrza wewnętrznego ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia, gdyż blisko 90% czasu wielu ludzi spędza w pomieszczeniach. Jednym z istotnych parametrów powietrza wewnętrznego jest wilgotność....

Jakość powietrza wewnętrznego ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia, gdyż blisko 90% czasu wielu ludzi spędza w pomieszczeniach. Jednym z istotnych parametrów powietrza wewnętrznego jest wilgotność. Wpływa na komfort, ale też zdrowie osób przebywających w budynkach. Wilgotność jest też bardzo ważnym parametrem powietrza wewnętrznego w obiektach służby zdrowia, gdyż ma wpływ na zdolność przetrwania i rozprzestrzenianie się grzybów, bakterii czy wirusów.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.