RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacja termiczna zewnętrznych instalacji budynkowych. Jakie wymagania? Jakie rozwiązanie wybrać?

PAROC Polska Sp z o.o. | 2023-08-17
Zewnętrzne instalacje HVAC. Fot. Paroc

Zewnętrzne instalacje HVAC. Fot. Paroc

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien zawsze odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC, żeby straty ciepła były jak najmniejsze, a nasz portfel nie ucierpiał bardziej, niż to konieczne? Sprawdź, co mówią przepisy i na jakie izolacje techniczne najlepiej postawić!

treść sponsorowana

Latem i jesienią natężenie prac budowlanych w obszarze systemów klimatyzacji i wentylacji jest największe w całym roku, a przy każdej takiej inwestycji warto zwrócić uwagę na prawidłową izolację termiczną instalacji HVAC. Wiedza dotycząca rozwiązań sprawdzających się w poszczególnych przypadkach pozwala zaoszczędzić pieniądze i uniknąć problematycznych błędów.

Izolacja instalacji HVAC w świetle obowiązujących przepisów

Normy budowlane różnią się nieco pod względem wymagań dla wewnętrznych oraz zewnętrznych przewodów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Według obowiązujących warunków technicznych, tego typu instalacje muszą być zaprojektowane w sposób maksymalnie ograniczający zużycie ciepła lub chłodu potrzebnego do prawidłowego użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem.

Przewody ogrzewania powietrznego ułożone w nieogrzewanej części budynku powinny mieć izolację termiczną o grubości minimum 80 mm, natomiast te zlokalizowane w części ogrzewanej – 40 mm. W jednym i drugim przypadku zastosowany materiał izolacyjny powinien mieć współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie minimum 0,035 W/mK. Grubość izolacji można też dobrać zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 12241:2010 „Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych”.

Co może zagrażać izolacji termicznej na zewnątrz?

Istotą izolacji technicznych systemów klimatyzacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych jest minimalizowanie strat lub zysków ciepła, co warunkuje nie tylko prawidłową pracę tych instalacji, ale też zmniejszenie kosztów ich działania i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dla przewodów prowadzonych na zewnątrz budynku trzeba jednak przewidzieć też inne parametry, niż sama grubość izolacji. Pod uwagę bierzemy wtedy dobowe wahania temperatury, możliwe opady atmosferyczne, prędkość wiatru, promieniowanie UV, a także potencjalne uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta np. przez gryzonie czy ptactwo.

Rynek obfituje w rozwiązania z zakresu izolacji instalacji HVAC, ale nie wszystkie będą odpowiednie do zastosowania na zewnątrz. W miejscach, w których izolacja ma kontakt z gruntem lub murem, mogą być użyte materiały z polistyrenu, natomiast w suchych warunkach świetnym materiałem izolacyjnym będzie wełna mineralna lub piana poliuretanowa. Spieniony polietylen i piana PUR znajdują zastosowanie przede wszystkim wewnątrz obiektów. Ich umiejscowienie na zewnątrz może być ryzykowne ze względu na wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe i uszkodzenia mechaniczne. Co prawda, takie materiały można pokryć dodatkowymi płaszczami ze stali, ale to wiąże się ze zwiększonymi nakładami pracy i wyższymi kosztami inwestycyjnymi.

Otulina z wełny mineralnej w izolacji instalacji zewnętrznych

Doskonałą alternatywą dla piany może być otulina z wełny mineralnej lub mata lamelowa z wełny kamiennej z odpowiednią warstwą ochronną. Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie, przystosowane do zastosowań zewnętrznych, sprawdzi się nawet w miejscach narażonych na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Maty i otuliny z warstwą specjalnych folii są elastycznymi pokryciami, dzięki którym można szybko i skutecznie zaizolować kanały o różnych przekrojach – zarówno okrągłe, jak i prostokątne.

– Inwestorom szczególnie polecamy rozwiązania izolacyjne z systemu PAROC Clad, które cechują się wytrzymałością na perforację, zgodnie ze stawiająca wysokie wymagania, niemiecką normą DIN EN 14 477, i stanowią skuteczną ochronę przed ptakami i gryzoniami – mówi Paweł Stankiewicz, ekspert firmy Owens Corning Paroc Polska. – Izolacja techniczna PAROC Clad sprawdza się doskonale w otoczeniu narażonym na korozję, np. w zakładach przemysłowych, ale też w budynkach zlokalizowanych nad morzem, gdzie zagrożeniem dla instalacji jest słona woda i słone powietrze – dodaje.

Wodoodporna izolacja PAROC do zewnętrznych instalacji HVAC

System PAROC Clad jest wodoodpornym typem izolacji termicznej z wełny kamiennej, przeznaczonej do izolowania rurociągów i kanałów, np. systemów wentylacyjnych, ale też rurociągów przemysłowych biegnących na zewnątrz. Cechą charakterystyczną maty lamelowej i otulin wykorzystanych w systemie jest specjalna folia kompozytowa chroniącą wełnę kamienną przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, deszcz, promieniowanie UV oraz na wiele szkodliwych substancji chemicznych. Wełna mineralna pokryta taką folią odznacza się wysoką stabilnością wymiarową i może być zastosowana w wymagających środowiskach HVAC oraz w przemyśle.

Komentarze

Powiązane

PAROC Polska Sp z o.o. Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC? Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów...

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów i wykonawców, jest izolacja termiczna elementów instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Na jakiej podstawie ustalić, jak grube powinny być izolacje techniczne kanałów i urządzeń?

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.