RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Energooszczędne pompowanie w instalacjach

Pompa obiegowa Celsio
Źródło: Omnigena

Pompa obiegowa Celsio


Źródło: Omnigena

Rynek wymiany pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w UE szacowany jest na miliony sztuk. Tak samo jak promuje się w układach ogrzewania efektywne energetycznie pompy ciepła, gdyż mają one największy potencjał korzystania z energii odnawialnej, rosnący wraz z transformacją systemów energetycznych, również pompom obiegowym i hydraulice instalacji stawiane są i będą wymagania z uwagi na ich wciąż duży potencjał oszczędności energii.

Partner artykułu

W artykule:

• Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Koszty pracy pomp obiegowych

Hydraulika

Jakość wody i zabezpieczenia

 

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

W polskiej nomenklaturze wyróżniamy pompy obiegowe do systemów c.o. i chłodniczych oraz cyrkulacyjne do c.w.u. (wody pitnej). Pompa obiegowa wymusza stały lub zmienny przepływ medium grzewczego albo chłodzącego (najczęściej wody lub płynu instalacyjnego) w zamkniętym obiegu, w instalacji c.o. zapewnia przepływ ciepła do grzejników z urządzenia grzewczego, węzła cieplnego lub z bufora ciepła.

Z kolei pompa cyrkulacyjna ma za zadanie wymuszać obieg ciepłej wody w instalacji cyrkulacyjnej c.w.u., tak aby na wylewce stale utrzymywana była wymagana temperatura rzędu 55–60°C (z wyjątkiem budynków jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej). Z uwagi na fakt, że instalacje c.w.u. powinny zapewnić dezynfekcję termiczną w zakresie od 70 do 80°C, pompy cyrkulacyjne powinny mieć temperatury robocze nie niższe od chwilowych. Standardowe oferowane na rynku pompy cyrkulacyjne mogą pracować w przedziale 2–110°C, ale ich zalecana temperatura robocza nie powinna przekraczać 65°C. Pompy cyrkulacyjne obsługują zwykle mniejsze instalacje, mają zatem mniejsze wydajności przepływu. Ponieważ tłoczą wodę pitną, powinny mieć atest higieniczny PZH dla materiałów mających kontakt z wodą.

W systemach c.o. stosowane mogą być obiegowe pompy dławnicowe i bezdławnicowe. Klasyczne pompy dławnicowe mają silnik oddzielony od cieczy, a bezdławnicowe są mokrobieżne z silnikami chodzonymi cieczą. Pompy dławnicowe mają szerokie zakresy wydajności i ciśnienia – są wśród nich także pompy przeznaczone do sieci. Są one w wysokim stopniu odporne na powstawanie osadów (np. kamienia kotłowego) i wpływ zanieczyszczeń znajdujących się w instalacji, ale mogą wymagać regularnej konserwacji. Ich trwałość wynosi ok. 20 lat. W domach jednorodzinnych stosuje się pompy bezdławnicowe. Nie wymagają one konserwacji w takim stopniu jak pompy dławnicowe, jednak dla ich prawidłowego funkcjonowania (podobnie jak w przypadku innych pomp) i żywotności konieczne są: poprawny dobór, zabezpieczenie filtrami, a także zapewnienie odpowiedniej jakości wody obiegowej.

wykres calda omnigena

Rys. 1. CALDA 25-40/180Auto pompa c.o.


Źródło: Omnigena

roznica cisnien

Rys. 2. Ilustracja 12 trybów pracy pompy obiegowej z regulatorem różnicy ciśnień. Pompa automatycznie i stale dostosowuje wydajność do rzeczywistych potrzeb systemu: AUTO (ustawienie fabryczne) – od najwyższej do najniższej krzywa charakterystyki proporcjonalnego ciśnienia; I/II/III – krzywe stałej prędkości obrotowej; PP1/PP2/PP3/PP4 – krzywe proporcjonalnego ciśnienia; CP1/CP2/CP3/CP4 – krzywe stałego ciśnienia


Źródło: IBO/Dambat

Koszty pracy pomp obiegowych

Nowe pompy obiegowe mają za zadanie zapewnić nie tylko komfort temperaturowy, ale także oszczędność energii – zużywanej przez samo urządzenie oraz pracę instalacji ogrzewczej. Pompy obiegowe wprowadzane na rynek w UE powinny mieć współczynnik efektywności energetycznej (Energy Efficiency Index) EEI ≤ 0,20. Są to głównie pompy bezdławnicowe z synchronicznymi silnikami elektronicznie komutowanymi (ECM) z wirnikami z magnesu stałego (PM). Zaletą tych silników jest możliwość stopniowej (np. 3 biegi) lub płynnej regulacji prędkości obrotowej. Płynna regulacja daje potencjał redukcji zużycia energii elektrycznej przez pompy nawet o 80% w porównaniu do pomp o stałej prędkości obrotowej. Pompy wyposażone w dodatkowe wejście sterujące z regulacją prędkości obrotowej, np. przez sygnał PWM (modulacja szerokości impulsów, ang. Pulse Width Modulation), zapewniają szeroki zakres optymalizacji pracy całego układu grzewczego. PWM wykorzystuje fakt, że prąd płynie skokowo (impulsowo), a szerokość to czas przepływu. Sygnał PWM jest wykorzystywany np. w pojazdach do sterowania pracą pompy paliwowej i szeroko do sterowania silnikami elektrycznymi. Także sterowniki stosowane do układów ogrzewania w budynkach wykorzystują PWM. Technologia ta umożliwia współpracę pomp obiegowych zarówno z grzejnikowymi systemami ogrzewania i ogrzewaniem podłogowym, jak i z zaawansowanymi instalacjami klimatyzacji i chłodzenia, a także z nowoczesnymi systemami grzewczymi z pompami ciepła. Sterowniki obiegów grzewczych współpracują z regulatorami pokojowymi i zarządzają pracą pomp obiegowych. Obsługują jednocześnie wiele układów – umożliwiają np. wydajną pracę układu mieszanego, czyli łączącego instalacje grzejnikowe i podłogowe. Wydzielone dwa obiegi (każdy z własną pompą obiegową) pozwalają na wydajniejszą pracę każdej części instalacji, zapewniając niższe koszty, wyższy komfort temperaturowy oraz większą żywotność pomp obiegowych. Systemy ogrzewania płaszczyznowego pracują z mniejszą dynamiką niż grzejniki, z niższą temperaturą zasilania i powrotu. A to wymaga przepływów co najmniej dwukrotnie większych niż w grzejnikach, co z kolei skutkuje wzrostem oporów hydraulicznych.

Szczególnie duże możliwości w zakresie energooszczędnej pracy instalacji grzewczej i c.w.u. zapewniają systemy zarządzania instalacjami budynkowymi (Building Management System). W dużych budynkach komercyjnych zauważono potencjał BMS – obecnie można nie tylko sterować instalacjami, ale też optymalizować ich pracę, korzystając z gromadzonych danych oraz ich analizy i predykcji. Ten model realizowany jest także dla coraz mniejszych obiektów, a z czasem – dzięki tzw. systemom Smart Home – obejmie również małe budynki mieszkalne. Już dziś urządzenia pompowe mają charakter „smart”, co w przyszłości umożliwili włączenie ich do bardziej kompleksowego systemu zarządzania budynkiem – oferowane są np. pompy z możliwością wprowadzania ustawień bezprzewodowo (Bluetooth) za pomocą tabletu lub smartfona. Służą do tego intuicyjnie obsługiwane aplikacje, zapewniające instalatorowi komfort pracy. Sterowanie, odczyt, klasyfikacja, protokołowanie, zapisywanie w pamięci, wysyłanie maili – wszystkie te operacje, a także wiele innych, mogą być wykonywane zdalnie.

Powszechnie stosowanymi urządzeniami – dzięki sprężarkom inwerterowym zarówno na cele grzania, jak i chłodzenia – są obecnie pompy ciepła, działające tak, by uzyskać jak najwyższą efektywność pracy. Ich współczynnik wydajności (COP) zależy od parametrów dolnego i górnego źródła. W pompach ciepła wykorzystuje się zatem pompy obiegowe o szerokim zakresie modulacji, tak aby uzyskać płynną regulację w polu pracy i wysokie ciśnienie dyspozycyjne. Współdziałanie sprężarek z pompami obiegowymi dzięki układowi automatyki i sterowania w znacznej mierze decyduje o efektywności danej pompy ciepła.

Zobacz także: Problem z dostępnością pomp obiegowych

Hydraulika

Nawet najlepsza pompa obiegowa czy cyrkulacyjna nie wykorzysta swojego potencjału oszczędności energii w instalacji bez prawidłowo przeprowadzonego doboru (pod względem charakterystyki – wysokości podnoszenia i natężenia przepływu) oraz sposobu jej regulacji. Zadaniem regulacji jest dostosowanie pracy pompy do zmiennych warunków, a nie korygowanie błędów w instalacji. O kosztach pracy decydują zatem nie tylko energooszczędne silniki i zaawansowana regulacja, ale też prawidłowy dobór pompy do konkretnej instalacji, w tym strat ciśnienia na przewodach i kształtkach, grzejnikach oraz zaworach regulacyjnych. Korzyści z dobrze dobranego trybu regulacji pracy pomp są widoczne bardzo szybko w instalacjach rozbudowanych, o dużej zmienności zapotrzebowania na ciepło.

Dla domów jednorodzinnych dostępne są pompy obiegowe o tak szerokim zakresie parametrów i adaptacji, że radzą sobie nawet z bardzo dużymi powierzchniami ogrzewanymi i przy różnych rozwiązaniach – z grzejnikami naściennymi i płaszczyznowymi. Nowe pompy obiegowe do układów centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych są wyposażane w procesor elektroniczny automatycznie sterujący pracą pomp, co w połączeniu z przemiennikiem częstotliwości (falownikiem) umożliwia znaczną oszczędność zużywanej energii elektrycznej. Pompy obiegowe do niedużych budynków mieszkalnych i domów mają czytelne, proste w obsłudze panele sterowania, mogą być także wyposażone w elektroniczne wyświetlacze wskazujące bieżące zużycie energii. Pracują z czynnikami o temperaturze od –10 do 110°C. Pobierają niewiele energii – od kilku do kilkudziesięciu watów. Ich maksymalne natężenie przepływu wynosi od 1 do 4,5 m3/h, a maksymalna wysokość podnoszenia – od 4 do 8 m. Mają też funkcje zabezpieczające przed blokadą oraz automatycznego odpowietrzania. Większość pomp może pracować według kilku trybów regulacji (do wyboru) – np. tryb domyślny pozwalający na automatyczne dostosowanie ciśnienia i wydajności pompy do zapotrzebowania instalacji, stałe charakterystyki pracy, charakterystyki ciśnienia stałego i proporcjonalne. Regulacja prędkości obrotowej pompy może być płynna, dostępne są też rozwiązania z biegami pracy – zwykle trzema: niskim, średnim i wysokim. Dla większości instalacji grzewczych najbliższa charakterystyce układu grzewczego jest regulacja proporcjonalna pompy, dlatego stosowana jest najczęściej, a wręcz traktowana jako domyślna – właśnie dla tej charakterystyki większość producentów określa wskaźnik EEI.

energooszczedna pompa obiegowa

Rys. 3. Przykład energooszczędnej pompy obiegowej do instalacji z pompami ciepła z możliwością sterowania PWM – kompaktowy rozmiar, adaptacja SMART, funkcja antyblokująca, funkcja odpowietrzania, blokada przycisków, 3 stałe charakterystyki, 3 proporcjonalne charakterystyki, 3 charakterystyki ciśnienia stałego


Źródło: WITA

wykres celsio omnigena

Rys. 4. CELSIO 32-80/180Auto pompa c.o.


Źródło: Omnigena

W domach modernizowanych coraz częściej mamy do czynienia z układami grzewczymi wykorzystującymi bufory ciepła po to, by jak najefektywniej wykorzystywać źródła ciepła niskotemperaturowego i energię odnawialną. Tym samym urządzenia grzewcze, takie jak kotły kondensacyjne, kotły na paliwa stałe oraz pompy ciepła i kolektory słoneczne, mają własne pompy obiegowe, które pracują tylko z buforem i ich automatyka pracy jest podporządkowana efektywności pracy konkretnego urządzenia, a nie całego sytemu ogrzewania i przygotowania cieplej wody użytkowej. Z kolei pompy obiegowe za buforem podporządkowane są pracy układu, za który odpowiadają. Zwiększa to efektywność pracy, pozwala uzyskać komfort cieplny (prawidłowe i równomierne dogrzanie pomieszczeń) oraz zwiększa żywotność pomp.

Jakość wody i zabezpieczenia

Na żywotność i prawidłową pracę pomp obiegowych wpływa też jakość wody grzewczej, która powinna być zmiękczona i odpowietrzona. Warto też stosować inhibitory korozji. Niezamarzające płyny instalacyjne powinny mieć wymaganą dla danej pompy obiegowej lepkość i gęstość. Producenci zalecają także stosowanie przed pompą co najmniej filtrów siatkowych, wskazane są nawet separatory zanieczyszczeń z magnesami i mogą one posiadać filtry siatkowe. Zalecane są również zawory odcinające przed i za pompą. Na żywotność pompy pozytywnie wpłynie montaż z kablem zasilającym od dołu – to wyeliminowanie ryzyka dostawania się wody z ewentualnych wycieków do układu elektronicznego urządzeń. Dostępne są też już pompy, które można montować z dowolnym kierunkiem prowadzenia kabla zasilającego.

Literatura

  1. Materiały techniczne firm: Dambat/IBO, Ferro, Grundfos, Hydro-Vacuum, KSB, LFP, Omnigena, Taconova, Wilo i WITA
Partner artykułu

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Marcin2k Marcin2k, 13.02.2024r., 10:33:21 Praktyczne informacje dotyczące pomp ciepła i sposobów na zwiększenie ich efektywności. Cieszy fakt, że artykuł jest dostępny dla osób o różnym stopniu zaawansowania w dziedzinie technologii grzewczych.

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Bazoš Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie! Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych...

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących – nawet tego samego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży. Zobacz, jak pisać skuteczne darmowe ogłoszenia.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

Redakcja RI news Ząbki będą działać w celu poprawy efektywności energetycznej

Ząbki będą działać w celu poprawy efektywności energetycznej Ząbki będą działać w celu poprawy efektywności energetycznej

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach otrzyma ponad 2,3 mln zł dofinansowania na budowę budynku administracyjno-gospodarczego na obszarze stacji uzdatniania wody w Ząbkach – Drewnicy. Nowoczesna...

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach otrzyma ponad 2,3 mln zł dofinansowania na budowę budynku administracyjno-gospodarczego na obszarze stacji uzdatniania wody w Ząbkach – Drewnicy. Nowoczesna konstrukcja zabudowań, opierająca się na proekologicznych rozwiązaniach, powoli zadbać o efektywność energetyczną, a co za tym idzie o czyste powietrze.

Redakcja RI Program „Czyste Powietrze” – wymagania techniczne i projektowe, beneficjenci oraz warunki wsparcia

Program „Czyste Powietrze” – wymagania techniczne i projektowe, beneficjenci oraz warunki wsparcia Program „Czyste Powietrze” – wymagania techniczne i projektowe, beneficjenci oraz warunki wsparcia

To kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców...

To kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych w celu efektywnego zarządzania energią. Działania te mają nie tylko pomóc chronić środowisko, ale i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Rafał Różycki Równoważenie małych instalacji c.o.

Równoważenie małych instalacji c.o. Równoważenie małych instalacji c.o.

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach...

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach częstym zjawiskiem jest nierówne grzanie grzejników. Najlepiej przeanalizować je na przykładzie małej instalacji, w której nie stosuje się zaworów podpionowych.

Redakcja RI news System SCHELL SWS z nagrodą World Future Awards 2023

System SCHELL SWS z nagrodą World Future Awards 2023 System SCHELL SWS z nagrodą World Future Awards 2023

Międzynarodowe jury konkursu World Future Awards oficjalnie uznało SCHELL SWS za najlepszy system zarządzania instalacją wodną na świecie. Prestiżowa nagroda jest przyznawana przyszłościowym produktom,...

Międzynarodowe jury konkursu World Future Awards oficjalnie uznało SCHELL SWS za najlepszy system zarządzania instalacją wodną na świecie. Prestiżowa nagroda jest przyznawana przyszłościowym produktom, rozwiązaniom oprogramowania i usługom, które kierunkują rozwój światowej gospodarki i poprawiają komfort życia.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.