RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

BIM w praktyce

BIM w praktyce
Fot. pixabay.com

BIM w praktyce


Fot. pixabay.com

Rynek software dostarcza coraz więcej produktów i usług związanych z technologią BIM. Wybór systemu odpowiedniego dla prowadzonej działalności nie staje się przez to łatwiejszy. Wysokie ceny oprogramowania i niestabilny rynek zamówień usług projektowych dodatkowo utrudniają tę decyzję.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Użytkownicy podejmujący ryzyko korzystania z technologii 3D szybko przekonują się, że, wbrew licznym opiniom sceptyków, ułatwia to sam proces projektowania. Branża konstrukcyjna jako pierwsza przełamała te uprzedzenia. Natomiast branża sanitarna od dawna posługiwała się tą techniką, przedstawiając w 3D pomieszczenia techniczne i unikając w ten sposób konieczności pracochłonnego i żmudnego rysowania wielu przekrojów, które i tak nie chroniły projektanta przed pytaniami wykonawców i wizytami na budowie. Architekci również od bardzo dawna używają trójwymiarowych wizualizacji do przedstawiania klientowi swoich koncepcji. Problemy zaczynają się jednak w momencie konieczności realizacji w 3D kompleksowego, wielobranżowego projektu budynku, chociaż model taki jest jedynie punktem wyjściowym do stosowania technologii BIM, często błędnie z nią utożsamianym.

Jedną z podstawowych cech BIM jest symultaniczne prowadzenie prac projektowych i włączenie w ten proces branż inżynierskich już na etapie koncepcji. Prowadzi to do zrównoważenia roli uczestników i odpowiednio wczesnego zaznajomienia zamawiającego z technicznymi uwarunkowaniami poszczególnych branż. W idealnym przypadku eliminuje, a w praktyce redukuje to rozbieżności w późniejszych fazach projektu, wynikające z niezrozumienia przez inwestora szczegółowych rozwiązań technicznych i przestrzennych. Wymaga to jednak radykalnej zmiany podejścia do procesu projektowania.

Tradycyjnie architekt wraz z inwestorem opracowują koncepcję budowli w oparciu o własne doświadczenie i kompetencje w zakresie branż inżynierskich. Projekt wielobranżowy powstaje później na podstawie uzgodnionej ze zleceniodawcą geometrii i funkcji pomieszczeń, które nie zawsze uwzględniają uwarunkowania konstrukcji czy instalacji. Prowadzi to do konieczności stosowania rozwiązań kompromisowych ze szkodą dla jakości projektowanego obiektu.

W BIM wspólne tworzenie poszczególnych stopni dokładności modelu LOD (level of detail) umożliwia bieżącą i równoległą wizualizację tych uwarunkowań całemu zespołowi, wraz z inwestorem. Do tego konieczny jest zespół równoprawnych członków, motywowanych chęcią stworzenia możliwie harmonijnej kompozycji. Napotyka to jednak wciąż bariery ze strony architektów, przyzwyczajonych do tradycyjnej dominacji, i inwestorów – pozostawiających decyzje i troskę o szczegóły swoim, nie zawsze wystarczająco kompetentnym, reprezentantom.

Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest stworzenie wielobranżowego zespołu. Dzięki internetowi projektowanie rozproszone nie stanowi już większego problemu. Warunkiem jego funkcjonowania jest przede wszystkim możliwie wyrównany poziom sprawności posługiwania się oprogramowaniem. Nie wystarczy jednak, że mając w perspektywie projekt, zakupione zostają licencje i pracownicy po jednym kursie u dystrybutora otrzymują polecenie projektowania w 3D. Sprawne posługiwanie się tym kompleksowym i nowym oprogramowaniem wymaga treningu. Dobre rezultaty przynosi wyszkolenie jednego czy dwóch zmotywowanych pracowników, którzy później wspierać będą początkujących kolegów. Próby rozwiązań hybrydowych polegające na łączeniu biur projektowych pracujących w 3D i 2D są z góry skazane na fiasko. Nawet jedna branża kulejąca w tym zakresie jest w stanie skutecznie zakłócić pracę pozostałych – lepiej wówczas pozostać przy systemie tradycyjnym.

Projektanci, którzy decydują się zainwestować w zakup licencji na użytkowanie oprogramowania 3D, mają do wyboru przynajmniej kilka systemów i kierują się często subiektywnymi przesłankami. Warunkiem w miarę bezkolizyjnej współpracy w zespole jest sprawna komunikacja, a jeśli jego poszczególni członkowie operują w różnym otoczeniu programowym, możliwość osiągnięcia porozumienia między nimi jest znacznie utrudniona. Powstała jako uniwersalny łącznik pomiędzy software’em różnych producentów platforma IFC (Industry Foundation Classes) jest wprawdzie stale ulepszana, nie gwarantuje jednak jeszcze pełnego transferu danych. Stąd racjonalna przesłanka, by członkowie zespołu posługiwali się tym samym oprogramowaniem. Dodatkowo umożliwi to wymianę pojawiających się na rynku kompatybilnych nakładek do wspólnego systemu, usprawniających i przyspieszających pracę.

Nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów, np. związanych ze sposobem konstruowania modelu architektury. Na przykład obciążenie cieplne do klimatyzacji zmienia się znacznie w trakcie projektowania budynku dzięki optymalizacji fasady, przeszkleń i układu pomieszczeń. Ostateczny dobór instalacji c.o. i klimatyzacji wiąże się nieraz z kilkukrotnym przeprowadzaniem tych samych obliczeń, co przy odpowiedniej aktualizacji modelu architektury nie jest zbyt pracochłonne. Wymaga jednak poświęcenia dodatkowego czasu, a także systematyki w tworzeniu modelu architektury, co z reguły nie jest przez pracownie architektoniczne akceptowane. Przykładowo jedna z firm wraz z oprogramowaniem do liczenia OZC wydała katalog wymagań dla modelu architektury, umożliwiających bezkolizyjne przeprowadzenie tych obliczeń. Po rozesłaniu tego katalogu do kilku pracowni otrzymała m.in. taką odpowiedź: „Nie będziemy poświęcać swojego czasu tylko po to, żebyście mogli dzięki naciśnięciu guzika wykonać swoje obliczenia”.

Innym problemem są nagminne zmiany w architekturze lub konstrukcji. Jeśli są one jedynie sygnalizowane lub, co gorsza, wprowadzane bez przekazania odpowiedniej informacji, mogą wywoływać efekt domina, konieczność zmian i ponownych żmudnych uzgodnień. Szczególnie w kondygnacjach podziemnych z dużym nasyceniem instalacjami pojawienie się pod stropem zapomnianej izolacji lub wynikających ze spóźnionych obliczeń podciągów może wymusić projektowanie i koordynację branż instalacyjnych w tych obszarach praktycznie od nowa. Zdarza się również, że zmieniona geometria stwarza trudne do rozwiązania konflikty i zmusza do rewizji rozwiązań systemowych.

W tym wypadku poza konstruktywną współpracą całego zespołu istotna jest możliwość szybkiej detekcji zmian w modelu przez inne branże, wcześniejszej niż wykrywanie pojawiających się kolizji z zaprojektowaną już instalacją. Nakładki umożliwiające automatyczne generowanie przebić znacznie upraszczają tę żmudną i obarczoną dużym potencjałem błędu część projektowania, jednak i tu konieczne jest porozumienie między branżami. Instalator musi poznać wymagania konstrukcji i unikać rozwiązań z góry nie do przyjęcia dla statyka. Konieczne jest również opanowanie swobodnego transferu proponowanych otworów pomiędzy modelem konstrukcji, architektury i instalacji.

Omówiona powyżej problematyka stanowi jedynie wstęp do całego procesu projektowania w BIM, dzielącego się na moduły 3D, 4D, 5D i 6D. W fazie 4D elementy modelu opatrzone są wskaźnikami czasowymi pozwalającymi na sporządzenie harmonogramów i śledzenie postępu robót. Analogicznie w fazie 5D, ale za pomocą wskaźników kosztowych. W idealnym przypadku zastosowanie zgrubnych wskaźników powinno nastąpić już w koncepcyjnej fazie powstawania modelu i być kontynuowane w miarę jego uszczegóławiania. Dzięki temu inwestor ma przez cały cykl projektowania rzeczywistą kontrolę nad przedsięwzięciem. Planowanie terminowe i kosztowe staje się zrozumiałe i proste dzięki możliwości wizualizacji przebiegu poszczególnych faz realizacji na modelu.

Warunkiem powodzenia jest posiadanie odpowiednich, rzeczywistych i stale aktualizowanych wskaźników. Ich nadmierna szczegółowość na poziomie kosztorysu jest, zwłaszcza w branży instalacyjnej, trudna do osiągnięcia. Model zawierający wszystkie elementy występujące w tradycyjnym kosztorysie miałby ogromny „ciężar”, utrudniający komunikację i periodyczną synchronizację. Istnieje pilna konieczność stworzenia i bieżącej aktualizacji zagregowanych wskaźników dopasowanych do potrzeb uzbrajania modelu w różnych fazach jego szczegółowości.

Moduł 6D jest w niektórych publikacjach błędnie utożsamiany z symulacją efektywnościenergetycznej i kosztów eksploatacji, co powinno nastąpić już w fazie koncepcji, aby umożliwić inwestorom podjęcie decyzji o wyborze rozwiązań i systemów, opartejna rzetelnych, popartych obliczeniami przesłankach. W rzeczywistości 6D odnosi się do przygotowania modelu do przekazania użytkownikowi w formie dokumentacji powykonawczej. Poszczególne elementy są wyposażane w szczegółowe parametry techniczne, okresy przeglądów i inne informacje przydatne w okresie eksploatacji. W tym wypadku niezwykle istotne jest systematyczne wprowadzanie tych danych do modelu lub powiązanego z nim banku danych, aby uniknąć kumulacji działań w końcowej fazie realizacji.

Nasuwa się oczywiście pytanie, kto powinien to robić. W miarę postępu wdrażania metodologii BIM pojawi się z pewnością nowa specjalizacja – managera modelu. Funkcja ta opierać się będzie na swobodnym operowaniu otrzymanym, po fazie projektowej, modelem. W trakcie wykonawstwa operator udziela informacji wykonawcom i równolegle wprowadza na bieżąco zmiany oraz wspomniane powyżej parametry wbudowywanych materiałów i urządzeń. Może również w każdej chwili informować inwestora o aktualnym stanie zaawansowania robót, zarówno pod względem terminów, jak i kosztów, w oparciu o dane z budowy i wprowadzone w fazie projektowania wskaźniki. Gwarantuje to stałą i realną kontrolę przebiegu realizacji inwestycji.

BIM jest przyszłością budownictwa, wymaga jednak wypracowania swobodnego posługiwania się jego narzędziami, konstruktywnej współpracy członków zespołu projektowego i podporządkowania się narzucanej przez tę technologię systematyce.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • remiliusz remiliusz, 02.03.2019r., 07:40:40 Przepraszam że się czepiam, ale bardziej jest to opis BIM w teorii projektu, niż BIM w praktyce(możliwe że inaczej odbieram słowo praktyka niż autor). Problem odmowy sprawdzenia programu OZC od Sancom, jest przykładem że nie był wykorzystany w praktyce.

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wytypuj Mistrza EURO 2024

Wytypuj Mistrza EURO 2024 Wytypuj Mistrza EURO 2024

Marka Hisense już po raz trzeci jest globalnym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO. Zapraszamy do piłkarskiego szaleństwa podczas EURO2024 i do wzięcia udziału w Konkursie „Wytypuj Mistrza...

Marka Hisense już po raz trzeci jest globalnym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO. Zapraszamy do piłkarskiego szaleństwa podczas EURO2024 i do wzięcia udziału w Konkursie „Wytypuj Mistrza z Hisense”. Zasady Konkursu są bardzo proste:

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic

Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions serdecznie zaprasza na otwarte, dwudniowe szkolenia akredytacyjne dedykowane pompom ciepła Aquarea. Te szkolenia są wyjątkową okazją dla wszystkich instalatorów pragnących...

Panasonic Heating & Cooling Solutions serdecznie zaprasza na otwarte, dwudniowe szkolenia akredytacyjne dedykowane pompom ciepła Aquarea. Te szkolenia są wyjątkową okazją dla wszystkich instalatorów pragnących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie instalacji i obsługi zaawansowanych systemów grzewczych.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Firma Panasonic Heating & Cooling Solutions ogłosiła inwestycję w wysokości 9 milionów euro w swoim francuskim zakładzie w Tillières-Sur-Avre w celu produkcji nowej wysokowydajnej pompy ciepła powietrze-woda,...

Firma Panasonic Heating & Cooling Solutions ogłosiła inwestycję w wysokości 9 milionów euro w swoim francuskim zakładzie w Tillières-Sur-Avre w celu produkcji nowej wysokowydajnej pompy ciepła powietrze-woda, Big Aquarea serii M. Posunięcie to podkreśla ambicje firmy dotyczące rozwoju na europejskim rynku ogrzewania i klimatyzacji.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024

Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024 Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024

Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu F-gazów (Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024) przyczynia się do intensyfikacji działań służących wprowadzaniu...

Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu F-gazów (Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024) przyczynia się do intensyfikacji działań służących wprowadzaniu technologii o wysokiej efektywności energetycznej, które poza niskim poziomem emisji bezpośredniej, dzięki zastosowaniu czynników naturalnych lub o niskim GWP, będą również źródłem niskiej emisji pośredniej. W Schiessl Polska nadchodzące zmiany traktujemy jako kolejne wyzwanie i doskonałą...

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych

Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych

W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii wodnych, DAB rozwija serię Esybox Line, która redefiniuje standardy w efektywności i niezawodności. Najnowszym modelem tej serii jest Esybox Max – przełomowy,...

W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii wodnych, DAB rozwija serię Esybox Line, która redefiniuje standardy w efektywności i niezawodności. Najnowszym modelem tej serii jest Esybox Max – przełomowy, inteligentny system pompowy, stworzony w nowoczesnej technologii, aby służyć z maksymalną wydajnością i bezpieczeństwem budynkom komercyjnym takim jak apartamentowce, hotele średniej wielkości czy szpitale.

Electrolux Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie

Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie

Zmywarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki niej zyskujemy czas, oszczędzamy wodę i energię, a przede wszystkim mamy pewność, że nasze naczynia są dokładnie umyte...

Zmywarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki niej zyskujemy czas, oszczędzamy wodę i energię, a przede wszystkim mamy pewność, że nasze naczynia są dokładnie umyte i zawsze gotowe do użycia. Ale jaką zmywarkę do domu wybrać?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.