RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przydomowe przepompownie ścieków

Nowoczesne przepompownie ścieków to zwarte i kompletne urządzenia. Stosowane są tam, gdzie układ terenu, wysoki poziom wód gruntowych lub duża odległość od miejsca zrzutu nie pozwalają na zastosowanie konwencjonalnych systemów grawitacyjnych. Przeznaczone są do pompowania nie tylko ścieków sanitarnych, ale też wód zanieczyszczonych, wód opadowych i podobnych mediów z indywidualnych gospodarstw domowych i małych wspólnot sąsiedzkich.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Pentair Nowy system tnący pomp MULTICUT firmy Pentair JUNG PUMPEN

Nowy system tnący pomp MULTICUT firmy Pentair JUNG PUMPEN Nowy system tnący pomp MULTICUT firmy Pentair JUNG PUMPEN

Coraz częstsze stosowanie nawilżanych chusteczek higienicznych służących do pielęgnacji niemowląt czy demakijażu, wilgotnych chusteczek do sprzątania lub higieny osobistej oraz tzw. wilgotnego papieru...

Coraz częstsze stosowanie nawilżanych chusteczek higienicznych służących do pielęgnacji niemowląt czy demakijażu, wilgotnych chusteczek do sprzątania lub higieny osobistej oraz tzw. wilgotnego papieru toaletowego zmieniło skład ścieków. Do problemów operatorów systemów kanalizacji związanych z ciągłym spadkiem zużycia wody doszedł kolejny – wyrzucanie przez użytkowników do kanalizacji materiałów, które nie powinny się w niej znaleźć, co może po pewnym czasie skutkować awariami przepompowni polegającymi...

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

Jaki powinien być dobry zbiornik? Coraz częściej wykonywane są one z polimerbetonu, tworzyw sztucznych i laminatów, a także z betonu. Dno jest profilowane, tak aby nie powstawały i zagniwały osady. Kształt ma zabezpieczać przed wyparciem, żeby nie trzeba było stosować płyt betonowych do obciążania. Wielkość zbiornika powinna zapewnić odbiór ścieków przez 1–2 dni w razie awarii systemu. Musi być on również odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne.O niezawodności i efektywności przepompowni decydują pompy.

Wirnik pompy powinien być dobierany do zawartości ścieków, tak aby tłoczył ścieki wraz z osadem oraz potrafił je w razie potrzeby rozdrobnić. Wraz z rozwojem elektroniki w przepompowniach wykorzystywane są coraz bardziej rozbudowane sterowniki pozwalające nawet na zdalny monitoring pracy. Mogą one np. dokonywać stałej diagnostyki pracy pompy oraz rejestrować zakłócenia w pracy i alarmować w przypadku: przeciążenia silnika, zaniku napięcia, osiągnięcia poziomu alarmowego ścieków, przegrzania stojana, błędu sygnału zwrotnego pompy czy awarii czujnika poziomu.

Przydomowe przepompownie ścieków

Rys. 1. W przypadku przepompowni na zewnątrz budynku należy zwrócić uwagę na ochronę lewara przepływu zwrotnego przed przemarzaniem

Dobór i instalowanie przepompowni

Odprowadzanie ścieków i wody deszczowej z danego budynku lub zespołu budynków wymaga opracowania koncepcji całkowitego odwadniania. Należy przede wszystkim ustalić poziom zalewania oraz przeznaczenie poszczególnych części budynku i dostosować sieć kanalizacji do warunków budowlanych. Dopiero wtedy można rozpocząć projektowanie instalacji.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wprowadzenie wód deszczowych z dachów i tarasów do instalacji kanalizacyjnej, co powoduje zalania budynków podczas intensywnych opadów [8]. Wprawdzie można temu zapobiec, dzięki prawidłowemu prowadzeniu instalacji i urządzeniom przeciwzalewowym, ale wody deszczowe powinny w pierwszym rzędzie być wprowadzone do gleby, a nie do kanalizacji.

Ponadto w praktyce spotyka się nieprawidłowo określone w projekcie przybory – np. w budynku przewidziano wprawdzie toalety, ale bez podłączenia pisuarów i umywalek należących do instalacji. Inne błędy to nieplanowanie możliwych do przewidzenia zmian w użytkowaniu, np. rozbudowy instalacji, i późniejsze podłączanie większych powierzchni niż zaprojektowano lub ustalanie z góry ilości wody opadowej jako wartości stałej (bez odniesienia lokalnego), np. 200 l/(s · ha).

Wykonując projekt, który pozwoli na właściwą ekspolatację instalacji, już na początkowym etapie należy ustalić miejsce ustawienia przepompowni. Producenci oferują przepompownie ścieków w dwóch wariantach zabudowy: wewnątrz budynków lub do zabudowy zewnętrznej. Dostępne na rynku przepompownie składają się z komory retencyjnej, zatapialnych pomp, układu hydraulicznego i układu sterowania.

Jeśli ma się ona znaleźć w istniejącym budynku, to koniecznie trzeba tak prowadzić instalacje, wykonać nieckę (co powinno być standardem, a jest rzadkością) i dobrać dodatkowe urządzenia, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zalania budynku i cofnięcia się ścieków z sieci [8]. Zaletą przepompowni umieszczonej w budynku jest łatwiejszy dostęp podczas prac konserwacyjnych.

Jednak usytuowanie przepompowni na zewnątrz jest w wielu wypadkach korzystniejsze – nie zajmuje ona miejsca w budynku, jej praca nie powoduje hałasu, a podczas prac konserwacyjnych nie rozprzestrzeniają się po budynku nieprzyjemne zapachy. Warto też zwracać uwagę na staranne wykonanie studzienki pod przepompownię, głębokość dopływu, pojemność użyteczną, klasę obciążeń i wymagania związane z wodami gruntowymi. Konstrukcja musi być trwała i szczelna, by uniknąć infiltracji i eksfiltracji.

Pompy i ich wirniki powinny być dobierane do właściwości ścieków. Sporo kłopotów w eksploatacji przysparzają osady denne i kożuchy tłuszczu. Do usuwania osadów dennych w niektórych pompowniach stosuje się zawory płuczące. Odgrywają one również ważną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy, polegającą na ochronie pracowników przed siarkowodorem i metanem wydzielającymi się z zalegających dłuższy czas osadów. Chronią również elementy przepompowni przed korozją i przeciwdziałają gromadzeniu się kożucha tłuszczowego na ścianach.

Zawór płuczący tak zmienia pracę pompy, że pełni ona w momencie załączenia, przez kilkadziesiąt sekund, funkcję mieszadła i wzbudza osad, dzięki czemu powstaje zawiesina, którą łatwo usunąć. Następnie pompa zaczyna pracować w swojej podstawowej funkcji i usuwa ścieki wraz z zawieszonym w nich osadem. W tradycyjnych rozwiązaniach zbierający się na dnie osad nie mógł być usunięty przez pompę, gdyż poziom wyłączania musi być położony co najmniej kilka cm nad wlotem, tak aby nie następował tzw. suchobieg.

Zanieczyszczenia pływające powodują trudności w pracy przepompowni ścieków: wadliwą pracę sygnalizatorów poziomu i konieczność częstego czyszczenia. W celu usunięcia tych niedogodności wielu producentów pomp stosuje odpowiednie rozwiązania techniczne. Jednym z nich jest specjalny moduł do sterowania pracą pomp. Pompa może się załączać przy bardzo niskich poziomach ścieków – na poziomie równym krawędzi wlotu.

W momencie załączenia na tym poziomie ścieków pompa pracuje bardzo krótko, ale na tyle długo, by pochwycić i przepompować kożuch. Mały przepływ ścieków wynikający z szybkiego opadania i tak niskiego poziomu powoduje mniejsze zapotrzebowanie pompy na energię, co odnotowuje układ sterujący i wyłącza pompę, aby uniknąć suchobiegu. Rozwiązanie to zalecane jest dla ścieków, w których znajdują się znaczne ilości tłuszczy.

Szczególną uwagę należy poświęcić doborowi pomp do kanalizacji ciśnieniowej. Dla prawidłowej pracy przepompowni z siecią kanalizacyjną ciśnieniową najistotniejszym parametrem pomp jest ciśnienie. Stosowanie pomp wirowych jest zasadne w zabudowie zwartej i na równinach. Charakteryzują się one większą wydajnością, ale niższą wysokością podnoszenia w stosunku do pomp wyporowych o takiej samej mocy.

Aby pompy wirowe mogły osiągnąć podobną wysokość podnoszenia do pomp wyporowych, muszą być wyposażone w silniki o wyższych mocach (ponad dwukrotnie), co wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi i wyższą ceną przepompowni. Wysokość podnoszenia pomp wyporowych umożliwia dostarczanie ścieków nie tylko na znacznych różnicach wysokości, ale również na duże odległości, nawet do kilku kilometrów. Parametry pomp wyporowych umożliwiają stosowanie ich w zabudowie rozproszonej i znacznie zróżnicowanej wysokościowo. W przypadku kanalizacji ciśnieniowej także sterowanie pompowni może wpływać na pracę całego systemu, np. przez rozpoznawanie stanu dławienia się wzajemnego pomp. Powinno także zabezpieczać układ przed jednoczesnym włączeniem się wszystkich pomp po dłuższym zaniku napięcia.

W budynkach użyteczności publicznej, hotelach, biurowcach itp. wskazane jest zastosowanie przepompowni gwarantujących pracę ciągłą – wyposażonych w dwie pompy o takiej samej wydajności tłoczenia sterowane automatycznie. Urządzenia dwupompowe powinny mieć specjalnie dla nich dobraną koncepcję sterowania pompami. Wskazane jest, by układ sterowania uruchamiał pierwszą pompę przy dolnym, a drugą przy średnim poziomie włączania, a w maksymalnym punkcie włączania powinien uruchamiać się alarm.

Pompy powinny załączać się naprzemienne, co pozwala uniknąć przeciążeń lub wyłączenia z powodu braku ścieków do pompowania. Dobór wydajności dwóch przepompowni połączonych równolegle powinien uwzględniać to, że nie będą one tłoczyć dwukrotnie większej ilości ścieków, gdyż podczas pracy równoległej ustala się nowy punkt pracy, a rzeczywisty wzrost jest przeważnie niższy niż 50% [8]. Przy doborze przepompowni dla ścieków fekalnych należy też mieć na uwadze ochronę przeciwwybuchową.

Wprawdzie wszyscy producenci oferują szeroką paletę urządzeń standardowych, nie zawsze jednak najtańsze rozwiązanie będzie najbardziej ekonomicznym. Zaleca się uwzględnianie kosztów eksploatacyjnych w odniesieniu do planowanego okresu użytkowania. Głównymi kosztami przy pompowaniu ścieków są bowiem koszty energii oraz obsługi i napraw.

W cyklu życia systemu pompowego (ok. 15 lat) są one wielokrotnie wyższe od kosztów inwestycyjnych. Dlatego dokonując wyboru, warto brać pod uwagę sprawność i niezawodność systemów pompowych, tak aby pompownie funkcjonowały bez konieczności częstego okresowego czyszczenia komory czerpalnej oraz czas usuwania awarii był jak najkrótszy. Warto wybrać producentów, którzy oferują kompetentne doradztwo projektowe oraz stały serwis posprzedażowy.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.).
  2. PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne – Wymagania w projektowaniu.
  3. PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków – Część 4: Pompownie ścieków – Projektowanie układu i obliczenia.
  4. PN-EN 13564-1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach – Część 1: Wymagania.
  5. Rydzyński R., Rydzyński M., Nowoczesne pompownie ścieków cz. 1, „Pompy i Pompownie” nr 1/2006.
  6. Chlipalski J., Optymalny wybór kanalizacji, „Rynek Instalacyjny” nr 10/06.
  7. Materiały firm: Metalchem, ITT Flygt, Białogon, EkoWodrol, INWAP, Meprozet, Presskan, Wilo, KSB.
  8. Priller R., Projektowanie przepompowni ścieków, Zasady i zalecenia praktyczne dotyczące projektowania i wykonania, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2008.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Bazoš Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie! Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych...

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących – nawet tego samego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży. Zobacz, jak pisać skuteczne darmowe ogłoszenia.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

Szperacz Zaczyna się od projektu

Zaczyna się od projektu Zaczyna się od projektu

Dzisiaj materiał unikatowy. Rzadko zdarza się, że dostaję materiały, na których zaprezentowane są pomyłki... projektanta. Zatem - zapraszam :)

Dzisiaj materiał unikatowy. Rzadko zdarza się, że dostaję materiały, na których zaprezentowane są pomyłki... projektanta. Zatem - zapraszam :)

Jerzy Kosieradzki Modernizacja instalacji c.o.

Modernizacja instalacji c.o. Modernizacja instalacji c.o.

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety nadal...

dr inż. Edmund Nowakowski Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są...

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są również w remontowanych instalacjach. Chętnie wymienia się istniejące grzejniki żeliwne członowe na urządzenia stalowe płytowe, gdyż są bardziej „nowoczesne”.

dr inż. Mariusz Adamski Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja – lekceważone zjawisko Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni...

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni sprawdzać wartość ciśnień w króćcach ssawnych pomp i porównywać je z wymaganymi wartościami NPSHr. Ponadto w instalacjach centralnego ogrzewania z pompami obiegowymi należy sprawdzić, czy wybrano optymalny wariant ich zamontowania.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.