RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Działanie wentylatorów strumieniowych w oddymianiu garaży
Fot. SMAY

Działanie wentylatorów strumieniowych w oddymianiu garaży


Fot. SMAY

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

Zgodnie z polskimi przepisami jeżeli powierzchnia takich garaży jest większa niż 1500 m2 – wymagane jest zastosowanie w nich samoczynnych urządzeń oddymiających.

Zastosowanie instalacji oddymiającej powinno zapewnić, że w przypadku wystąpienia pożaru dym oraz gazowe produkty spalania zostaną usunięte z garażu, dzięki czemu możliwa będzie ewakuacja ludzi oraz zmniejszenie strat materialnych.

Instalacja oddymiająca powinna również wspomagać ekipy straży pożarnej w trakcie akcji gaśniczej – poprzez odprowadzenie dymu i ciepła z garażu możliwe jest obniżenie temperatury oraz utrzymanie większej widoczności, dzięki czemu straż łatwiej zlokalizuje miejsce pożaru i przystąpi do działań gaśniczych.

treść sponsorowana

Poza funkcją oddymiania instalacja wentylacji w garażu ma do spełnienia drugą, nie mniej ważną funkcję. W trakcie normalnego funkcjonowania garażu instalacja powinna wspomagać przewietrzanie, aby możliwe było usunięcie spalin i innych szkodliwych gazów z jego przestrzeni. Zapewnienie ciągłego ruchu powietrza w garażu zabezpiecza przed tworzeniem się „stref martwych”, w których mogłyby gromadzić się szkodliwe substancje. Jest to najważniejsza rola instalacji wentylacyjnej, wpływająca na codzienny komfort użytkowników. 

Odwiedź stoisko SMAY podczas Targów
  • Forum Wentylacja 2015, 3-4 marca 2015:
    Hala A, stoisko nr 79
  • ISH 2015 Frankfurt, 10-14 marca 2015:
    Hala 111, stoisko nr C68

Mając na uwadze powyższe potrzeby firma SMAY wprowadziła do swojej oferty nowe grupy produktów, umożliwiające kompleksowe zabezpieczenie garaży.

Pierwszą z nich jest system kanałów oddymiających (SDS – Smay Duct System). SDS to system poziomych kanałów i kształtek prostokątnych wykonanych ze stali ocynkowanej o wymiarze maksymalnym 2500 x 1250 mm. Aby możliwe było wyprodukowanie kanałów w tak dużych rozmiarach ich konstrukcja została wzmocniona poprzez system dedykowanych usztywnień.

Kanały zostały przebadane pod kątem odporności ogniowej w laboratorium ITB, co stanowiło podstawę do uzyskania dla nich Aprobaty Technicznej. Pozytywny wynik badań ogniowych uzyskały również akcesoria stosowane w instalacjach, które zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 12101‑7 zostały zbadane razem z kanałem.

Przeczytaj: Wentylacja strumieniowa - przewodnik [PDF] >>

W skład przebadanych komponentów wchodziły tłumiki produkowane w tych samych wymiarach, co kanały, drzwi rewizyjne o wymiarze nie przekraczającym 300 x 300 mm oraz kratki nawiewne i wywiewne, które opcjonalnie mogą być wyposażone w przepustnice umożliwiającą regulację stopnia otwarcia od 45 do 90o. Umożliwienie kompensacji wydłużeń liniowych, spowodowanych wzrostem temperatury w warunkach pożaru, jest możliwe dzięki zastosowaniu kompensatorów SDS-KEP wykonanych ze specjalnej włókniny zszytej nićmi odpornymi na działanie wysokich temperatur.

W skład SDS wchodzi również system uszczelnień i zawieszeń dedykowany do kanałów oddymiających. Dzięki temu system SDS jest kompletnym systemem kanałów wraz ze wszystkimi akcesoriami potrzebnymi do wykonania kompletnej sieci kanałów oddymiających.

Fragment instalacji z kanałami oddymiającymi SDS

Rysunek 1. Fragment instalacji wykonanej z zastosowaniem kanałów oddymiających SDS

Firma SMAY przygotowała również ofertę dla garaży zamkniętych, w których ze względu na małą wysokość nie można zastosować wentylacji kanałowej. Do takich garaży zostały stworzone nowe wentylatory strumieniowe SCF (Safety Carpark Fan).

Przeczytaj: Wentylator strumieniowy SCF [PDF] >>

W podstawowej wersji wykonania wentylatory  charakteryzują się długością 1850 mm i są wykonane w trzech wielkościach średnic: 315, 355 oraz 400 mm. Opcjonalnie istnieje możliwość wyposażenia ich w kierownice, umożliwiające zmianę kąta nawiewania powietrza w zakresie od 0 do 20o, co umożliwia ominięcie lokalnych przeszkód, takich jak belki pod stropem oraz uniknięcie zjawiska Coanda (przyklejenie strumienia powietrza do stropu). Wentylatory serii SCF produkowane są w wersji rewersyjnej.

Wentylator strumieniowy SCF 355

Rysunek 2. Wentylator strumieniowy SCF 355

Stosowanie w naszym kraju wentylacji strumieniowej jest dość kontrowersyjne, gdyż można usłyszeć głosy, iż jest ona nieskuteczna. Opinie te mogły być jednak oparte na pojedynczych przykładach złej realizacji, co nie powinno wpływać na niekorzystną ocenę całej wentylacji strumieniowej.

Problemy przy ocenie pracy wentylacji strumieniowej pojawiają się już przy opracowywaniu koncepcji projektu. Na tym etapie przyjmuje się, że skuteczność projektowanego systemu powinna zostać potwierdzona przez symulacje komputerowe. Aby móc je wykonać poprawnie trzeba dysponować danymi pozwalającymi na ich sprawdzenie.

W Polsce symulacje może wykonywać każdy i nie ma żadnych wymagań do oceny ich wiarygodności. Jednak w niektórych Krajach, jak chociażby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przepisy wymagają, aby do raportu z symulacji CFD dołączony był oddzielny raport przedstawiający porównanie profilu wypływu określonego w trakcie badań fizykalnych dla pojedynczego wentylatora strumieniowego z profilem uzyskanym w wyniku symulacji CFD.

Tylko po uzyskaniu zadowalającego porównania można wykonywać symulacje dla całego systemu. Takie wymaganie powinno funkcjonować również w Polsce, lecz aby było to możliwe producenci wentylatorów strumieniowych powinni dostarczać dane dotyczące rozpływu powietrza i zasięgu strugi za wentylatorem.

Wychodząc naprzeciwko tym potrzebom firma SMAY rozpoczęła badania rozpływu strug za wentylatorami serii SCF. Rozpływ powietrza jest jedną z najistotniejszych informacji, jakie powinny być brane pod uwagę w trakcie doboru wentylatorów. Potwierdzają to dotychczasowe badania pokazujące, że dwa wentylatory o tej samej średnicy i zbliżonych parametrach, takich jak moc i siła ciągu, będą miały inny zasięg strugi, co wynika z różnic w zawirowaniu strugi za wentylatorem.

Znając charakterystykę rozpływu powietrza za wentylatorem strumieniowym możliwe jest odwzorowanie jej podczas prowadzenia symulacji komputerowych, a tym samym uzyskanie wiarygodnych wyników symulacji oraz poprawnie działającej wykonanej w rzeczywistości instalacji.

Wykres Profilu prędkości w osi wentylatora strumieniowego

Wykres 1. Profil prędkości w osi wentylatora strumieniowego SCF 355 pracującego w kierunku podstawowym.

SMAY logo

SMAY Sp. z o.o.
ul. Ciepłownicza 29, 31-587 Kraków
tel.: +48 12 378 1 800
faks: +48 12 378 1 888

e-mail: [email protected]
www.smay.pl

Wentylacja strumieniowa - przewodnik [PDF]
Wentylator strumieniowy SCF [PDF]

Komentarze

Powiązane

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Robert Wawszkiewicz, mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka Jak prawidłowo montować klapy pożarowe i na co zwracać uwagę?

Jak prawidłowo montować klapy pożarowe i na co zwracać uwagę? Jak prawidłowo montować klapy pożarowe i na co zwracać uwagę?

Klapy przeciwpożarowe mają istotny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektu budowlanego. Ich zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu i ognia w budynku, co niejednokrotnie pozwala nie tylko...

Klapy przeciwpożarowe mają istotny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektu budowlanego. Ich zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu i ognia w budynku, co niejednokrotnie pozwala nie tylko ograniczyć straty materialne, ale również uratować ludzkie życie. Tylko prawidłowe rozmieszczenie i montaż umożliwiają spełnianie przez te urządzenia powierzonych im funkcji.

dr inż. Grzegorz Kubicki, mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka Nowe wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych”

Nowe wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych” Nowe wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych”

Systemy oddymiania klatek schodowych powinny być budowane tak, aby zapewniać możliwie najwyższą efektywność w największej liczbie przypadków, jakie mogą się wydarzyć podczas ewakuacji lub akcji gaśniczej...

Systemy oddymiania klatek schodowych powinny być budowane tak, aby zapewniać możliwie najwyższą efektywność w największej liczbie przypadków, jakie mogą się wydarzyć podczas ewakuacji lub akcji gaśniczej konkretnego obiektu. Na konieczność stosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań systemów oddymiania klatek schodowych wskazują m.in. wnioski z badań oraz przebieg akcji ratowniczych. Zasady projektowania, konstruowania i funkcjonowania skutecznych rozwiązań tego typu opisane zostały w Wytycznych...

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.