Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rowerowe stojaki ze starych kotłów węglowych w Krakowie

Redakcja RI  |  04.01.2019
Stojaki miejskie w Krakowie zrobione z kotłów węglowych
Stojaki miejskie w Krakowie zrobione z kotłów węglowych
Fot. ArcelorMittal Poland

Ponad 100 stojaków rowerowych powstało ze starych kotłów węglowych, które przetopiono w hucie ArcelorMittal Poland. Stojaki zostały zainstalowane przy szkołach, dzięki temu będą mogli z nich skorzystać krakowscy uczniowie.

W Krakowie były złomowane kotły węglowe, których likwidację umożliwiło dofinansowanie z krakowskiego urzędu, były gromadzone w hucie przez cały rok. Firma ArcelorMittal Poland zakończyła montaż pierwszej partii stojaków rowerowych przy szkołach. Nadal jednak zbierane są stare kotły, z których – po przetopieniu w hutniczych konwertorach – wyprodukuje kolejne podpory do rowerów. W przyszłym roku stojaki staną przy krakowskich ulicach, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury rowerowej, a ta z kolei wesprze walkę ze smogiem.

Przeczytaj również: Krakowski Alarm Smogowy uważa, że smog zniknie za 50 lat

Pierwsza setka stojaków rowerowych, których wygląd nawiązuje do krakowskich Sukiennic, już służy uczniom 20 szkół. Prowadzony przez firmę program "Jutro bez smogu", zachęca mieszkańców Krakowa do wymiany starych kotłów, które jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, są źródłem ponad połowy (52 proc.) emisji pyłu zawieszonego PM10 do środowiska. Jednocześnie – dzięki recyklingowi stali z nieekologicznych kopciuchów – krakowska huta promuje transport rowerowy, którego upowszechnianie również pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Zarówno szkoły, do których trafiły podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka mieszkańcy Krakowa wybrali w internetowych głosowaniach.

Dodatkowo firma wypłaca też mieszkańcom Krakowa, którzy wymieniają źródło ciepła na ekologiczne, bonus finansowy jako zachętę do likwidacji przestarzałych palenisk. 150 złotych to forma dodatkowej nagrody dla wszystkich, którzy zdecydowali się skorzystać z dofinansowania Urzędu Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i wymienić stary kocioł. W 2018 roku z bonusów ufundowanych przez właściciela krakowskiej huty skorzystało ponad 800 osób.

Z wyliczeń krakowskiego urzędu miasta wynika, że w Krakowie do likwidacji pozostało jeszcze 5,7 tys. kopciuchów. W ostatnich trzech latach zdemontowano aż 18 tys. wyeksploatowanych palenisk, które zastąpiono bardziej ekologicznymi systemami ogrzewania. Termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w Krakowie mija 1 września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa. Od jesieni w Krakowie nie można będzie palić węglem ani drewnem.

Źródło: ArcelorMittal Poland

[walka ze smogiem, ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza, kotły węglowe, paliwa stałe, Kraków, zła jakość powietrza, paleniska węglowe, sieć ciepłownicza, wymiana ogrzewania]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl