Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rowerowe stojaki ze starych kotłów węglowych w Krakowie

Redakcja RI  |  04.01.2019
Stojaki miejskie w Krakowie zrobione z kotłów węglowych
Stojaki miejskie w Krakowie zrobione z kotłów węglowych
Fot. ArcelorMittal Poland

Ponad 100 stojaków rowerowych powstało ze starych kotłów węglowych, które przetopiono w hucie ArcelorMittal Poland. Stojaki zostały zainstalowane przy szkołach, dzięki temu będą mogli z nich skorzystać krakowscy uczniowie.

W Krakowie były złomowane kotły węglowe, których likwidację umożliwiło dofinansowanie z krakowskiego urzędu, były gromadzone w hucie przez cały rok. Firma ArcelorMittal Poland zakończyła montaż pierwszej partii stojaków rowerowych przy szkołach. Nadal jednak zbierane są stare kotły, z których – po przetopieniu w hutniczych konwertorach – wyprodukuje kolejne podpory do rowerów. W przyszłym roku stojaki staną przy krakowskich ulicach, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury rowerowej, a ta z kolei wesprze walkę ze smogiem.

Przeczytaj również: Krakowski Alarm Smogowy uważa, że smog zniknie za 50 lat

Pierwsza setka stojaków rowerowych, których wygląd nawiązuje do krakowskich Sukiennic, już służy uczniom 20 szkół. Prowadzony przez firmę program "Jutro bez smogu", zachęca mieszkańców Krakowa do wymiany starych kotłów, które jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, są źródłem ponad połowy (52 proc.) emisji pyłu zawieszonego PM10 do środowiska. Jednocześnie – dzięki recyklingowi stali z nieekologicznych kopciuchów – krakowska huta promuje transport rowerowy, którego upowszechnianie również pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Zarówno szkoły, do których trafiły podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka mieszkańcy Krakowa wybrali w internetowych głosowaniach.

Dodatkowo firma wypłaca też mieszkańcom Krakowa, którzy wymieniają źródło ciepła na ekologiczne, bonus finansowy jako zachętę do likwidacji przestarzałych palenisk. 150 złotych to forma dodatkowej nagrody dla wszystkich, którzy zdecydowali się skorzystać z dofinansowania Urzędu Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i wymienić stary kocioł. W 2018 roku z bonusów ufundowanych przez właściciela krakowskiej huty skorzystało ponad 800 osób.

Z wyliczeń krakowskiego urzędu miasta wynika, że w Krakowie do likwidacji pozostało jeszcze 5,7 tys. kopciuchów. W ostatnich trzech latach zdemontowano aż 18 tys. wyeksploatowanych palenisk, które zastąpiono bardziej ekologicznymi systemami ogrzewania. Termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w Krakowie mija 1 września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa. Od jesieni w Krakowie nie można będzie palić węglem ani drewnem.

Źródło: ArcelorMittal Poland

[walka ze smogiem, ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza, kotły węglowe, paliwa stałe, Kraków, zła jakość powietrza, paleniska węglowe, sieć ciepłownicza, wymiana ogrzewania]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak odzyskać 40% ciepła z wody prysznicowej » Projektujesz istalacje gazowe? To rozwiązanie jest dla Ciebie »
odzysk ciepła oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak zostać elektrobohaterem? »

konkurs dla instalatorów

 Nagrzewnice z 3-biegowym silnikiem - na czym polega ich fenomen » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
nagrzewnice innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Projektanci instalacji korzystają z tych programów » Ekologiczne ogrzewanie - jak to się robi? »
projektowanie instalacji
 czytam więcej » czytam więcej »

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja wentylacji w szpitalu
  • - Oddymianie klatek schodowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl