Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Rowerowe stojaki ze starych kotłów węglowych w Krakowie

Redakcja RI  |  04.01.2019
Stojaki miejskie w Krakowie zrobione z kotłów węglowych
Stojaki miejskie w Krakowie zrobione z kotłów węglowych
Fot. ArcelorMittal Poland

Ponad 100 stojaków rowerowych powstało ze starych kotłów węglowych, które przetopiono w hucie ArcelorMittal Poland. Stojaki zostały zainstalowane przy szkołach, dzięki temu będą mogli z nich skorzystać krakowscy uczniowie.

W Krakowie były złomowane kotły węglowe, których likwidację umożliwiło dofinansowanie z krakowskiego urzędu, były gromadzone w hucie przez cały rok. Firma ArcelorMittal Poland zakończyła montaż pierwszej partii stojaków rowerowych przy szkołach. Nadal jednak zbierane są stare kotły, z których – po przetopieniu w hutniczych konwertorach – wyprodukuje kolejne podpory do rowerów. W przyszłym roku stojaki staną przy krakowskich ulicach, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury rowerowej, a ta z kolei wesprze walkę ze smogiem.

Przeczytaj również: Krakowski Alarm Smogowy uważa, że smog zniknie za 50 lat

Pierwsza setka stojaków rowerowych, których wygląd nawiązuje do krakowskich Sukiennic, już służy uczniom 20 szkół. Prowadzony przez firmę program "Jutro bez smogu", zachęca mieszkańców Krakowa do wymiany starych kotłów, które jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, są źródłem ponad połowy (52 proc.) emisji pyłu zawieszonego PM10 do środowiska. Jednocześnie – dzięki recyklingowi stali z nieekologicznych kopciuchów – krakowska huta promuje transport rowerowy, którego upowszechnianie również pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Zarówno szkoły, do których trafiły podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka mieszkańcy Krakowa wybrali w internetowych głosowaniach.

Dodatkowo firma wypłaca też mieszkańcom Krakowa, którzy wymieniają źródło ciepła na ekologiczne, bonus finansowy jako zachętę do likwidacji przestarzałych palenisk. 150 złotych to forma dodatkowej nagrody dla wszystkich, którzy zdecydowali się skorzystać z dofinansowania Urzędu Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i wymienić stary kocioł. W 2018 roku z bonusów ufundowanych przez właściciela krakowskiej huty skorzystało ponad 800 osób.

Z wyliczeń krakowskiego urzędu miasta wynika, że w Krakowie do likwidacji pozostało jeszcze 5,7 tys. kopciuchów. W ostatnich trzech latach zdemontowano aż 18 tys. wyeksploatowanych palenisk, które zastąpiono bardziej ekologicznymi systemami ogrzewania. Termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w Krakowie mija 1 września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa. Od jesieni w Krakowie nie można będzie palić węglem ani drewnem.

Źródło: ArcelorMittal Poland

[walka ze smogiem, ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza, kotły węglowe, paliwa stałe, Kraków, zła jakość powietrza, paleniska węglowe, sieć ciepłownicza, wymiana ogrzewania]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl