Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak Polacy oceniają jakość powietrza? Pozytywnie!

Redakcja RI  |  07.01.2019
Polacy ocenili jakość powietrza w okolicy
Polacy ocenili jakość powietrza w okolicy
Fot. ING Bank Śląski

Pomimo kampanii edukacyjnych oraz licznych dyskusji Polacy myślą raczej pozytywnie na temat jakości powietrza w swoim otoczeniu. Jak wynika z raportu ING więcej osób ocenia jakość powietrza jaką dobrą niż złą. Taka ocena wynika jednak głównie z braku wiedzy – połowa Polaków w ogóle nie sprawdza jakości powietrza w swojej okolicy. Mimo to, mieszkańcy Polski są gotowi ponosić niewielkie opłaty na walkę ze smogiem.

Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce nie jest powszechnie postrzegany jako znaczący. Polacy pozytywnie oceniają stan powietrza w swoim otoczeniu, nawet w sezonie jesienno-zimowym. Więcej osób ocenia jego stan jako bardzo dobry lub raczej dobry (44%), niż jako zły lub zdecydowanie zły (34%). Polacy trafnie za to uważają, że największym źródłem smogu w Polsce są tzw. kopciuchy czyli kotły w domach niepodłączonych do centralnego ogrzewania – jako głównego winowajcę wskazuje je większość badanych (57%).

Przeczytaj również: Jaka jest wiedza polaków o smogu?

Obecnie stosunkowo łatwo jest sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy. Dane z czujników Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej są całkowicie otwarte i łatwo dostępne m.in. w aplikacjach na smartfony oraz w mediach społecznościowych. Czy Polacy korzystają z aplikacji i monitorują jakość powietrza w swojej okolicy? Z badania ING wynika, że 51% mieszkańców nie robi tego nigdy lub prawie nigdy. Około 40% sprawdza jakość powietrza przynajmniej kilka razy w miesiącu, zaś ok. 15% nawet kilka razy w tygodniu.

Ważne, że brak monitorowania jakości powietrza prowadzi do sytuacji, że większość osób w naszym kraju nie widzi problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza. Badanie wykazało, że połowa osób, które nie interesują się tymi danymi uważa, że powietrze w ich okolicy jest dobre lub bardzo dobre, a tylko 25% wyraża przeciwne zdanie. Walka ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza wymaga kosztownych inwestycji, chociażby poprawy jakości kotłów w domach oraz rozbudowy odnawialnych źródeł energii. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy i do jakiego stopnia Polacy byliby gotowi sfinansować te inwestycje z własnych pieniędzy. Przeciętna wartość, jaką mieszkańcy naszego kraju byliby gotowi przekazywać co miesiąc na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza wynosi 18 zł na miesiąc (respondenci mogli wybierać opłaty między 0 – 100 zł).

Co zrobić, aby zwiększyć poparcie dla walki ze smogiem? Warto promować samodzielne sprawdzanie poziomu smogu i zanieczyszczenia powietrza. Im więcej osób będzie to robić, tym gorsza będzie ogólna ocena jakości powietrza przez polskie społeczeństwo. Można założyć, że wtedy walka z zanieczyszczeniem powietrza zyska coraz większy priorytet planach rządzących.

Źródło: ING Bank Śląski

[walka ze smogiem, smog, jakość powietrza, zła jakość powietrza, ING Bank Śląski, zanieczyszczenie powietrza, monitorowanie jakości powietrza, ogrzewanie, kocioł grzewczy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl