Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

PAS: Rządowy program Czyste Powietrze niezgodny z prawem

Redakcja RI  |  15.01.2019
Program Czyste Powietrze jest niezgodny z unijnym prawem
Program Czyste Powietrze jest niezgodny z unijnym prawem
Fot. archiwum RI

Polski Alarm Smogowy sprawdził, czy program Czyste Powietrze jest zgodny z przepisami prawa unijnego. Okazuje się, że nie! Dlaczego? Ponieważ prawo unijne zezwala na finansowanie jedynie urządzeń spełniających najwyższe klasy energetyczne potwierdzone etykietą energetyczną. Wsparcie dla kotłów na paliwa stałe, czyli węgiel lub drewno jest niedozwolone.

PAS złożył do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dostosowanie programu priorytetowego Czyste Powietrze do wymogów prawa Unii Europejskiej. W programie nie zostały określone wymogi klasy energetycznych kotłów (na węgiel i biomasę), na które zostanie przyznane dofinansowanie. Co ważne, wymóg klas energetycznych wprowadzono dla kotłów gazowych i olejowych (minimum klasa energetyczna A) czy pomp ciepła (minimum klasa A+).

Przeczytaj również: PAS - smog ciągle wygrywa z działaniami antysmogowymi

Zgodnie z artykułem 7 ust. 2 Rozporządzenia 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego, w przypadku gdy państwa członkowskie przewidują zachęty dotyczące produktu określonego w akcie delegowanym, zachęty te dotyczą najwyższych dwu istotnie licznych klas efektywności energetycznej lub klas wyższych, określonych w tym akcie delegowanym. Według wiedzy PAS najwyższe licznie reprezentowane klasy kotłów na paliwa stałe to A i A+. Z tego powodu część kotłów dopuszczonych (głównie kotły węglowe) nie powinny być wg prawa dofinansowywane ze środków publicznych w ramach programu Czyste Powietrze. 

PAS dodaje, że rozporządzenie zatwierdzone przez Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe obowiązujący od 1 lipca 2018 roku zakaz sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm emisyjnych jest nagminnie łamany. Wynika to z faktu, że Inspekcja Handlowa nie ma podstaw prawnych do prowadzenia kontroli. Nie są również kontrolowane wymagania w zakresie etykiet i klas energetycznych. Art. 7 ust. 4 wspominanego rozporządzenia mówi, iż "państwa członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące sankcji i mechanizmów egzekwowania mających zastosowanie do naruszeń niniejszego rozporządzenia i aktów delegowanych oraz wprowadzają wszelkie środki niezbędne do zapewnienia wdrożenia tych przepisów. Określone sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające".

W związku z powyższym Polski Alarm Smogowy wystosował do Premiera Mateusza Morawieckiego apel z prośbą o pilne wznowenie naboru wnosków, który został wstrzmany na początku tego roku. Organizacja podkreśla, że tego typu zachowanie, bez dokładnych wyjaśnień i komunikatów do zainteresowanych z wyprzedzeniem osłabia wiarygodność istytucji państwowych.

Zobacz także: Program „Czyste Powietrze” – wymagania techniczne i projektowe, beneficjenci oraz warunki wsparcia

W apelu do Premiera PAS wymienia również konieczne zmiany – stworzenie sprawnego systemu dystrybucji pomocy oraz stworzenie programów dla budynków wielorodzinnych, w których również występuje niska emisji. PAS proponuje także przywrócenie tzw. premii termomodernizacyjnej, z której przez wiele lat mogły korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Niestety w ostatnich latach ten mechanizm, ze względu na brak środków, przestał prawidłowo funkcjonować.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

[Program Czyste Powietrze, Polski Alarm Smogowy, PAS, termomodernizacja, kotły na paliwa stałe, ogrzewanie, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, czyste powietrze]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl