Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

PAS: Rządowy program Czyste Powietrze niezgodny z prawem

Redakcja RI  |  15.01.2019
Program Czyste Powietrze jest niezgodny z unijnym prawem
Program Czyste Powietrze jest niezgodny z unijnym prawem
Fot. archiwum RI

Polski Alarm Smogowy sprawdził, czy program Czyste Powietrze jest zgodny z przepisami prawa unijnego. Okazuje się, że nie! Dlaczego? Ponieważ prawo unijne zezwala na finansowanie jedynie urządzeń spełniających najwyższe klasy energetyczne potwierdzone etykietą energetyczną. Wsparcie dla kotłów na paliwa stałe, czyli węgiel lub drewno jest niedozwolone.

PAS złożył do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dostosowanie programu priorytetowego Czyste Powietrze do wymogów prawa Unii Europejskiej. W programie nie zostały określone wymogi klasy energetycznych kotłów (na węgiel i biomasę), na które zostanie przyznane dofinansowanie. Co ważne, wymóg klas energetycznych wprowadzono dla kotłów gazowych i olejowych (minimum klasa energetyczna A) czy pomp ciepła (minimum klasa A+).

Przeczytaj również: PAS - smog ciągle wygrywa z działaniami antysmogowymi

Zgodnie z artykułem 7 ust. 2 Rozporządzenia 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego, w przypadku gdy państwa członkowskie przewidują zachęty dotyczące produktu określonego w akcie delegowanym, zachęty te dotyczą najwyższych dwu istotnie licznych klas efektywności energetycznej lub klas wyższych, określonych w tym akcie delegowanym. Według wiedzy PAS najwyższe licznie reprezentowane klasy kotłów na paliwa stałe to A i A+. Z tego powodu część kotłów dopuszczonych (głównie kotły węglowe) nie powinny być wg prawa dofinansowywane ze środków publicznych w ramach programu Czyste Powietrze. 

PAS dodaje, że rozporządzenie zatwierdzone przez Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe obowiązujący od 1 lipca 2018 roku zakaz sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm emisyjnych jest nagminnie łamany. Wynika to z faktu, że Inspekcja Handlowa nie ma podstaw prawnych do prowadzenia kontroli. Nie są również kontrolowane wymagania w zakresie etykiet i klas energetycznych. Art. 7 ust. 4 wspominanego rozporządzenia mówi, iż "państwa członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące sankcji i mechanizmów egzekwowania mających zastosowanie do naruszeń niniejszego rozporządzenia i aktów delegowanych oraz wprowadzają wszelkie środki niezbędne do zapewnienia wdrożenia tych przepisów. Określone sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające".

W związku z powyższym Polski Alarm Smogowy wystosował do Premiera Mateusza Morawieckiego apel z prośbą o pilne wznowenie naboru wnosków, który został wstrzmany na początku tego roku. Organizacja podkreśla, że tego typu zachowanie, bez dokładnych wyjaśnień i komunikatów do zainteresowanych z wyprzedzeniem osłabia wiarygodność istytucji państwowych.

Zobacz także: Program „Czyste Powietrze” – wymagania techniczne i projektowe, beneficjenci oraz warunki wsparcia

W apelu do Premiera PAS wymienia również konieczne zmiany – stworzenie sprawnego systemu dystrybucji pomocy oraz stworzenie programów dla budynków wielorodzinnych, w których również występuje niska emisji. PAS proponuje także przywrócenie tzw. premii termomodernizacyjnej, z której przez wiele lat mogły korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Niestety w ostatnich latach ten mechanizm, ze względu na brak środków, przestał prawidłowo funkcjonować.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

[Program Czyste Powietrze, Polski Alarm Smogowy, PAS, termomodernizacja, kotły na paliwa stałe, ogrzewanie, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, czyste powietrze]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl