W fabryce Danfoss znajdującej się w Strefie Rozwoju Wuqing w Chinach produkowane są kompresory. Bezzałogowe pojazdy poruszają się wzdłuż alejek dostarczając pracownikom odpowiednie komponenty. Ci z kolei, wykorzystują inteligentne narzędzia komunikujące się poprzez Bluetooth, które informują, czy proces złożenia komponentów przebiegł właściwie. Pracownicy mają również dostęp do elektronicznych opisów przedstawiających krok po kroku wykonywane przez nich zadanie – bez względu na to, w której części zakładu produkcyjnego dziś pracują.
Przeczytaj również: Danfoss rozwija się w Polsce
Lista inteligentnych technologii, w które fabryka zainwestowała w ciągu ostatnich kilku lat, jest dużo dłuższa. Co więcej, inwestycja już się zwróciła. W porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat, produktywność pracowników wzrosła o 30%, koszty związane z odpadami poprodukcyjnymi spadły o 20%, a liczba zastrzeżeń klientów zmalała o 57%.
Dzięki technologiom fabryka Danfoss w Wuqing znalazła się na liście opracowanej przez Światowe Forum Ekonomiczne i zawierającej 16 najbardziej inteligentnych centrów produkcyjnych świata. Według WEF, inteligentna fabryka to nie tylko taka, która sprawnie wdraża nowoczesne technologie, ale potrafi również przekuć związane z nimi inwestycje w korzyści operacyjne oraz finansowe.
Lista 16 najbardziej inteligentnych fabryk na świecie została opublikowana przez Światowe Forum Ekonomiczne 10 stycznia, tuż przed dorocznym spotkaniem w szwajcarskim Davos. Jest ona uaktualnieniem opublikowanej w sierpniu ubiegłego roku listy 9 takich miejsc. Poprzez tę inicjatywę WEF stworzyło platformę, dzięki której firmy z różnych gałęzi przemysłu będą mogły wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi technologii Czwartej Rewolucji Przemysłowej oraz uczyć się od siebie wzajemnie.
Źródło: Danfoss
[Danfoss, Strefa Rozwoju Wuqing w Chinach, Światowe Forum Ekonomiczne,fabryka, zakłady produkcyjne, WEF]