Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sezon na węgiel nadal trwa

Redakcja RI  |  28.01.2019
Coraz więcej osób skarży się na podwyżki cen węgla
Coraz więcej osób skarży się na podwyżki cen węgla
Fot. pixabay.com

Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Kantar TNS co trzeci Polak mieszka w budynku, który ogrzewany jest węglem. W poprzednim sezonie grzewczym koszty zaopatrzenia w węgiel wzrosły o ponad 6 proc., a w tym sezonie może to być ponad 11 proc.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla opublikowała raport z przeprowadzonego jesienią 2018 roku badania, z którego wynika, że sytuacja osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem w ciągu ostatniego roku pogorszyła się. Rosnące ceny węgla utrudniają spełnianie podstawowych potrzeb w zakresie ogrzewania.

Przeczytaj również: Polacy popierają programy wymiany kotłów na bardziej ekologiczne

Według raportu, w zeszłym sezonie grzewczym Polacy, wykorzystujący węgiel do ogrzewania swoich gospodarstw domowych, wydali na jego zakup średnio 2699 zł - ok. 6,5 proc. (165 zł) więcej niż w sezonie grzewczym 2016/2017. Wydatki stanowiły ponad 11 proc. dochodów gospodarstw domowych. Co trzecie gospodarstwo domowe wydało na zakup węgla co najmniej 10 proc. swoich dochodów.

- "Według definicji Unii Europejskiej, te gospodarstwa znajdują się w sytuacji ubóstwa energetycznego - widoczna jest tu tendencja wzrostowa w porównaniu do 2017 roku. Trzeba też zauważyć, że 10 proc. najuboższych gospodarstw domowych ogrzewających się węglem wydaje na jego zakup węgla aż 20 proc. domowego budżetu" - wskazał prezes Izby Łukasz Horbacz, oceniając, że ok. 20-procentowy udział węgla w domowym budżecie dotyczy ok. 480 tys. polskich gospodarstw domowych.

Dwie trzecie kupujących węgiel na potrzeby gospodarstwa domowego spodziewa się wzrostu wydatków na zakup węgla w obecnym sezonie grzewczym - prognozowany średni wzrost kosztów sięga ponad 11,5 proc. Oznaczałoby to wydatki większe o ok. 311 zł. Tym samym średnia kwota wydawana na zakup węgla wzrosłaby powyżej 3 tys. zł. Prognozy te będzie można zweryfikować dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego.

Zobacz także: „Trzymaj ciepło” - kolejna odsłona walki ze smogiem w Poznaniu

Co ważne, aż 19 proc. gospodarstw, które ogrzewane są węglem odczuwa dyskomfort cieplny. 52 proc. ankietowanych użytkowników węgla wskazało, że jego zakup stanowi dla nich duże lub bardzo duże obciążenie finansowe. Eliminacja z rynku najtańszych paliw - na skutek wejścia przepisów o monitorowaniu jakości paliw - jak i kotłów niespełniających wymaganych norm emisyjności, pogarsza możliwości zaspokojenia potrzeb energetycznych przez coraz większą grupę odbiorców.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[ogrzewanie, walka ze smogiem, smog, sezon grzewczy, węgiel, niska jakość paliwa, system grzewczy, Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, ogrzewanie domu, kocioł węglowy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl