Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Fortum inwestuje w biomasę

Redakcja RI  |  30.01.2019
Fortum inwestuje w biomasę
Fortum inwestuje w biomasę
Fot. pixabay.com

Fortum planuje zainwestować w biomasę, dzięki opracowanej innowacyjnej technologii Bio2X. Ze ścinków drzewnych i słomy będzie można produkować bioolej, tekstylia i tak zwane bio-tworzywa sztuczne. Dopiero to czego nie uda się odzyskać, przerabiane będzie na biomasę, która posłuży produkcji energii. Nowa technologia może stać się też jedną z metod wpływających na poprawę jakości powietrza i redukcję szkodliwego smogu.

Fortum dąży do tego by zmaksymalizować produkcje surowców pozyskiwanych z biomasy. Do tej pory biomasa traktowana była wyłącznie jako jedno z paliw alternatywnych wykorzystywanych w elektrowniach i elektrociepłowniach Jednak teraz ma to się zmienić. Fortum chce wykorzystywać biomasę w sposób bardziej efektywny. Dzięki niej jest szansa na zmniejszenie szkodliwych emisji, zużycia wody w przemyśle wytwórczym oraz zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko.

Przeczytaj również: Fortum chce zainwestować w budowę nowej sieci ciepłowniczej na wrocławskich osiedlach

Podobnie jak w przypadku gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie dąży się do maksymalnego wykorzystania odpadów, także tu firma chce oddzielać z biomasy wszelkie użyteczne frakcje a dopiero pozostały materiał wykorzystać do produkcji energii. Pierwszym efektem badań nad zwiększeniem łańcucha wartości biomasy było stworzenie bio oleju. Produkowany w należącej do spółki rafinerii w Joensuu bio-olej Otso jest zamiennikiem ciężkiego oleju opałowego.

Jego spalanie to o prawie 90 procent mniejsze emisje CO2 w porównaniu do paliw kopalnych. Kolejnym etapem jest program Bio2X dzięki niemu spółka już niedługo będzie mogła wprowadzić kolejne produkty wytwarzane z biomasy, które posłużą między innymi do produkcji tekstyliów i bio tworzyw sztucznych. Projekt Bio2x ma mieć bezpośredni wpływ na jakość powietrza i wart jest 14 milionów euro.

Stolica Indii, Delhi to jedno z tych miast, w których smog utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie mieszkańców. W niektórych miesiącach w roku obecność szkodliwych pyłów w atmosferze przekracza tam dopuszczalne normy nawet 14-krotnie. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada wypalanie ściernisk na polach ryżowych przez okolicznych rolników. Słoma ryżowa jest dla nich bezużyteczna, stąd po żniwach jej pozostałości są wypalane. Przez wiele lat problemu nie udawało się rozwiązać.

Zobacz także: Jak walczy ze smogiem Sztokholm?

Pilotażowy program Fortum Bio2X pozwala teraz taką słomę wykorzystać nie tylko do produkcji biomasy, ale także tekstyliów i bio-tworzyw sztucznych, dodatkowo rolnicy będą mogli na nim także zarobić. Dzięki temu materiał, który do tej pory był bezużyteczny, a jego masowane wypalanie prowadziło do wzrostu zanieczyszczenia. Obecnie będzie mógł być wykorzystany z korzyścią nie tylko dla rolników jako jego producentów, ale także z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Źródło: Fortum

[Projekt Bio2X, Fotum, produkcja energii, walka ze smogiem, zanieczyszczenie powietrza, biomasa, smog]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl