Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Branża krytykuje projekt Polityki Energetycznej Polski 2040

Redakcja RI  |  30.01.2019
Branża krytykuje projekt Polityki Energetycznej Polski 2040
Branża krytykuje projekt Polityki Energetycznej Polski 2040
Fot. Ministerstwo Energii

Zdaniem siedmiu organizacji skupionych wokół efektywności energetycznej w budynkach (GSCOiIA PZITS, SGGiK, Stowarzyszeń SEDG, SBF, SPW, PORTPC, SPIUG), oraz współpracującej kancelarii prawnej SOLIVAN, zaproponowany przez Ministerstwo Energii projekt Polityki Energetycznej Polski 2040 wymaga istotnych korekt i uzupełnień w wielu kwestiach.

Według organizacji celem polityki energetycznej państwa powinny być bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, przy zapewnieniu jak najszybszej poprawy jakości życia i poziomu zdrowia społeczeństwa, zmniejszenia oddziaływania sektora energii na środowisko oraz znacznym zwiększeniu udziału OZE i poprawy efektywności energetycznej w pozostałych sektorach.

Przeczytaj również: Stowarzyszenia branżowe rozpoczynają wspólne działania na rzecz likwidacji niskiej emisji i efektywności energetycznej

Główne uwagi do projektu:

  • W projekcie polityki energetycznej jest niedostatecznie uwzględniona, a wielu obszarach wręcz pominięta, kwestia efektywności energetycznej i udział energii odnawialnej w polskich budynkach. Aspekt ten jest kluczowym zagadnieniem w planowaniu przyszłej polityki energetycznej Polski, jak również w kontekście walki z niską emisją.  
  • W przedstawionym projekcie brakuje uwzględnienia i wsparcia budownictwa w zakresie wdrażania realizacji budynków blisko zeroenergetycznych.  
  • Nie uwzględniona jest również ścieżka całkowitego odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach do roku 2050, założona w znowelizowanej dyrektywie efektywności energetycznej budynków (EPBD) oraz z uwagi na coraz trudniejszą dostępność węgla w Polsce.  
  • Praktycznie pominięta jest kwestia wymogu udziału OZE w nowych i istniejących budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych.  
  • Pominięto również rolę energetyki rozproszonej, jako ważnego elementu dla przyszłego rozwoju zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło w Polsce. Należy wprowadzać programy wspierające rozwój obywatelskiej energetyki rozproszonej oraz uzyskiwaniu OZE w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym.
  • Należy większą wagę położyć na wsparcie polskich ośrodków badawczych i poszukiwaniu nowych, innowacyjnych technologii (np.: w zakresie magazynowania lub przetwarzania energii uzyskiwanej z OZE). 

Zdaniem organizacji branżowych istnieje potrzeba uwzględnienia sugestii zawartych w opracowaniu światowej organizacji IRENA i Komisji Europejskiej REMap 2030 oraz znacznego zwiększenia udziału energii odnawialnej we wszystkich sektorach produkcji i zużycia energii (28% całej zużywanej energii), zarówno w produkcji energii elektrycznej (38%), w budynkach (37%), jak i w przemyśle (28%) oraz transporcie (13%).

Zobacz także: Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać odnawialne źródła energii

Kwestie te są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego obywateli oraz rozwoju gospodarki, a także ze względu na poprawę jakości powietrza, co jest obecnie priorytetem programu „Czyste Powietrze”. Organizacje zwracają również szczególną uwagę na fakt spełnienia wymogów nowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która zobowiązuje Polskę do stworzenia krajowego modelu działania odpowiadającego w efektywny sposób na wyzwania środowiskowe i klimatyczne, a także pozytywnie stymulującego rozwój gospodarczy Polski.

Jednocześnie organizacje skupione w porozumieniu wyrażają gotowość do współpracy w zakresie kształtu zmian na rzecz efektywności energetycznej budynków, przy opracowywaniu kolejnej wersji projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 i w szerokich konsultacjach krajowego planu na rzecz energii i klimatu do 2030.

Źródło: PORT PC

[Polityka Energetyczna Polski 2040, PEP 2040, PZITS, Ministerstwo Energii, polityka energetyczna, OZE, odnawialne źródła energii, niska emisja, energia elektryczna, program Czyste Powietrze, walka ze smogiem, bezpieczeństwo energetyczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jaki wentylator przyczyni się do ochrony środowiska i Twojego portfela »

wentylacja ekologiczna

 Kolekcje sanitarne jakich jeszcze nie widziałeś » 8 nieoczywistych przyczyn usterek w przepompowniach »
kolekcja sanitarna przepompownie
czytam więcej » Nie ma przepompowni bezobsługowych, ponieważ w technice nie spotyka się urządzeń bezawaryjnych. Przepompownia bezobsługowa jest tylko w okresach między awariami. (...) czytam więcej »

 


Ogrzewanie ekologicznie - z jakich urządzeń korzystać »

ogrzewanie ekologiczne

 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Poznaj 1 sposób na właściwy system wentylacji »
oszczędzanie energii wentylacja
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej » czytam więcej »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »>

>

 Idą mrozy! Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu » Zdradzamy innowacyjne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków »
oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Strugi z wentylatorów ppoż.
  • - Centrale dla inteligentnych domów
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl