Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowe programy NFOŚiGW

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 3/2019  |  19.02.2019
Potrzeby "Polski powiatowej"
Potrzeby "Polski powiatowej"
Fot. NFOŚiGW

Programy Energia Plus z budżetem 4 miliardów złotych oraz Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 milionów złotych to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza rusza 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Programy Energia Plus z budżetem 4 miliardów złotych oraz Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 milionów złotych to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza rusza 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Pierwszy program to wsparcie dla przemysłu, a drugi ma na celu finansowanie modernizacji lokalnych spółek ciepłowniczych. Oba programy mają na celu wspieranie przedsięwzięć z zakresu: ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery (zarówno związanych ze źródłami spalania paliw jak i pozostałej działalności przemysłowej), zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej, modernizacji/rozbudowy sieci ciepłowniczych oraz energetycznego wykorzystania zasobów geotermalnych.

Przeczytaj również: Czy ulga termomodernizacyjna naprawdę jest korzystna?

Beneficjentami programu Energia Plus mogą być przedsiębiorcy, dla których przewidziano: pożyczki preferencyjne (z możliwością umorzenia) oraz pożyczki na zasadach rynkowych, a także dotacje, ale tylko dla technologii ORC (ang. Organic Rankine Cycle) – tj. takich w których przy produkcji energii wykorzystuje się inny niż woda i para wodna organiczny czynnik roboczy, który ulega odparowaniu w niższych temperaturach i pozwala na wykorzystanie ciepła o niskich parametrach, np. ciepła  odpadowego z innych procesów lub energii wód geotermalnych. Budżet tego programu to 4 mld zł i ma pomóc on w realizacji potrzeb wynikających m.in. z zaostrzających się norm emisyjnych oraz z działalności biznesowej z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Z kolei program Ciepłownictwo powiatowe ma charakter pilotażowy i kierowany jest do przedsiębiorców produkujących energię cieplną na cele komunalno-bytowe, których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego (min. 70%). Budżet tego programu wynosi 500 mln zł. Program będzie wspierał działania ciepłownictwa na szczeblu powiatowym związane: z ograniczaniem lub uniknięciem szkodliwych emisji do atmosfery; zmniejszaniem zużycia surowców pierwotnych; przedsięwzięciami mającymi na celu poprawę efektywności energetycznej; budową nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej; modernizacją i rozbudową sieci ciepłowniczych oraz   energetycznym wykorzystaniem zasobów geotermalnych.

Jednym z podstawowych czynników aktualnie ograniczających możliwość rozwoju systemów ciepłowniczych jest fakt, że przepisy pozwalają na udzielanie pomocy publicznej na modernizację wyłącznie „efektywnym systemom ciepłowniczym” - tj. takim, w których do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się co najmniej: w 50 % energię ze źródeł odnawialnych lub w 50 % ciepło odpadowe lub w 75 % ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50 % wykorzystuje się połączenie ww. energii i ciepła. W Polsce prawie 90% istniejących systemów ciepłowniczych, zwłaszcza w mniejszych miastach do 100 tys. mieszkańców, nie spełnia ww. warunków.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 3/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie korzyści masz z nagrzewnic z klasycznym 3-biegowym silnikiem »

nagrzewnica z 3 biegowym silnikiem

 Jak działają panele fotowoltaiczne » Jak skutecznie pozbyć się odoru ze ścieków »
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Rodzaje i zastosowanie kluczy płaskich »

 Poznaj zalety pompy woda-powietrze » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
pompy ciepła innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Czy da się wykonać serwis pompy ciepła bez problemów? »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
 czytam więcej » czytam więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl