Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czwarty konwent SNB

 wj  |  Rynek Instalacyjny 3/2019  |  20.02.2019
Czwarty konwent SNB
Czwarty konwent SNB
Fot. SNB

15 stycznia 2019 r. Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki zorganizowało IV Konwent poświęcony warunkom technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wiodącą tematyką tegorocznego Konwentu były kluczowe dla użytkowników budynków zagadnienia racjonalizacji ich użytkowania.

W konferencji w warszawskim Nowotelu oprócz ekspertów SNB uczestniczyło blisko 200 osób: projektanci i wykonawcy, kierownicy budów, nadzór budowlany, inwestorzy, deweloperzy, zarządcy budynków, producenci wyrobów budowlanych, środowisko naukowo- badawcze i akademickie. Celem spotkania było przedstawienie, na tle dokonań prowadzonej dyskusji eksperckiej, stanowiska do aktualnych warunków technicznych dla budynków oraz kierunków zmian wynikających z potrzeby implementacji najnowszych dyrektyw unijnych m.in. dyrektywy 2018/844 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Przeczytaj również: Trzeci Konwent SNB

W liście skierowanym do kierownictwa SNB i uczestników Konwentu Sekretarz w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Stanu Artur Soboń zwrócił uwagę, że w pracach legislacyjnych w br. zostanie położony akcent na regulacje dotyczące zapewnienia jak najszerszej grupie użytkowników warunków dostępności budynków, ich bezpieczeństwa, a także zapewnienia warunków dla wdrażania elektromobilności oraz dalszej poprawy efektywności energetycznej budynków.

W części plenarnej Marcin Walewski, ekspert Grupy Technicznej Polskiego Związku Firm Deweloperskich omówił potrzebne kierunki zmian wymagań dla budynków w spojrzeniu środowiska deweloperskiego. Jego zdaniem liberalizacja regulacji dot. warunków technicznych powinna skutkować obniżeniem kosztów budowy. Najbardziej kosztotwórcze wymagania są związane z pakietem energetycznym, bezpieczeństwem pożarowym, komfortem użytkowania garaży, wymaganiami wyposażenia teletechnicznego oraz z ochroną dostępu do oświetlenia naturalnego i nasłonecznienia. Zaproponował on koncepcję podziału na warunki techniczne obligatoryjne (bezpieczeństwo, higiena i zdrowie) i fakultatywne (komfort użytkowania). W dyskusji widoczna była różnica pomiędzy różnymi podmiotami procesu budowlanego wobec oczekiwań zmian i zakresu warunków technicznych.

Po sesji plenarnej odbyły się trzy równoległe panele: o automatyce budynkowej, o redukcji zużycia wody oraz techniki kominowej i zabezpieczeń na dachach.

Automatyka budynkowa jest ściśle związana z wymaganiami jakie wnoszą do przyszłego prawa dyrektywy. Budynki mają być inteligentne i gotowe do korzystania z OZE. W budynkach mają być zapewnione instalacje umożliwiające integrację i implementację podsystemów budynku. Spore zainteresowanie wzbudziły wystąpienia nt. instalacji fotowoltaicznych w systemach inteligentnych w budynku. Omówiono opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne i uwarunkowania techniczne. Były też wystąpienia na temat ochrony przed nagrzewaniem mieszkań, nowych okien, systemów bezpieczeństwa i nadzoru.

Zobacz także: Drugi Konwent SNB - relacja

W panelu dot. zużycia wody wskazywano na ograniczenia jej zużycia w świetle wielokryterialnych certyfikacji budynków LEED, BREEAM, wskazywano na zagraniczne doświadczenia oszczędzania wody, na technologie wody szarej w ujęciu dualnym, jako alternatywy dla tradycyjnych instalacji wodno-kanalizacyjnych. oraz oszczędnej armatury. Sporo uwagi poświecono praktycznym kwestiom wyboru i projektowania instalacji oszczędzających wodę.

W panelu o kominach i dachach dyskutowano o bezpieczeństwie użytkowania i konstrukcji elementów kominowych. Omówiono kwestie prawne i wskazywano na najczęstsze błędy projektowania kominów oraz wady i błędy eksploatacyjne. Zaprezentowano nowe trendy w konstrukcjach kominowych i systemach wentylacyjnych oraz wymagania dla systemów odprowadzania spalin z kotłów węglowych 5 klasy.

W drugiej sesji plenarnej dyskutowano o wyposażeniu technicznym stanowisk postojowych dla samochodów elektrycznych, o standardach technicznych w zarządzaniu nieruchomościami oraz montażu w istniejących budynkach dźwigów osobowych. Obradom towarzyszyła część wystawowa, w której firmy prezentowały produkty i rozwiązania oraz udzielały porad technicznych. V Konwent SNB odbędzie się w Hotelu Novotel w Warszawie w styczniu 2020 r.

[konwent SNB, czwarty konwent SNB, branża budowlana, komin, certyfikacja budynków, OZE, odnawialne źródła energii, automatyka budynkowa, bezpieczeństwo pożarowe, konwent, konferencja, system odprowadzania spalin, stowarzyszenie nowoczesne budynki]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 3/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl