Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Trendy na rynku energetycznym

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 3/2019  |  20.02.2019
Trendy na rynku energetycznym
Trendy na rynku energetycznym
Fot. pixabay.com

Światowa konsumpcja energii wzrośnie w 2030 roku o 44% w stosunku do zużycia w 2006 roku, a starzejąca się infrastruktura i elektrownie będą potrzebowały nowych inwestycji. Dla sprostania większemu zapotrzebowaniu na energię rynek kieruje się w stronę energetyki odnawialnej i magazynowania energii oraz mikrosieci.

Energia odnawialna

Źródła odnawialne już teraz wyznaczają sposób, w jaki firmy zarządzają kupnem i sprzedażą energii - stanowią centralny element ich planowania. Popularyzacja i potrzeba zmiany sposobu generowania mocy jest podyktowana troską o środowisko, większą świadomością społeczeństwa, ekologicznymi trendami oraz efektywnością cenową. Rok 2017 był dla energetyki odnawialnej rekordowy. Przyrost mocy netto wyniósł 178 GW, co stanowi 70% wszystkich przyrostów mocy, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku energii pochodzącej z paliw kopalnych i energii jądrowej łącznie. Co więcej, eksperci oszacowali, że w 2016 roku sama wartość inwestycji w sektorze OZE na całym świecie wyniosła 287,5 mld dolarów. To mniej niż w poprzednich latach. W roku 2015 zainwestowano w sektorze OZE 348,5 mld dolarów, a rok wcześniej 315 mld. Spadek wartości inwestycji wynika ze zmniejszenia jednostkowych kosztów generowanych w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych.

Przeczytaj również: Gorące prognozy dla branży instalacyjnej

Magazynowanie energii

Mikrosieci

Trzecim trendem jest przeniesienie zainteresowania na lokalne mikrosieci energetyczne działające autonomicznie. Ich funkcjonowanie jest wsparte algorytmami sztucznej inteligencji, które umożliwiają ciągłą poprawę efektywności. Lokalny system optymalizuje zapotrzebowanie, zużycie i oferuje łatwy system do zarządzania. Mikrosieci łączą czystą technologię wspierającą działalność organizacji z tradycyjną siecią elektryczną. Dzięki takim rozwiązaniom nabywcy energii mogą uzyskać znaczące oszczędności nawet w perspektywie krótkoterminowej – przede wszystkim dlatego, że izolują swoje urządzenia, chronią przed ryzykiem i stale zmieniającymi się kosztami energii.

Według prognoz w 2050 roku świat będzie zużywał nawet trzy razy więcej energii niż na początku obecnej dekady. Również w Polsce zapotrzebowanie na moc rośnie i co roku bite są jego kolejne rekordy. W sytuacji gdy popyt na energię dogania – i coraz częściej przegania – jej podaż, coraz większe znaczenie mają nie kolejne źródła energii, ale również efektywne zarządzenie, które przyniesie oszczędności nie tylko dla budżetu domowego czy firmowego, ale także zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju.

[trendy na rynku energetycznym, konsumpcja energii, magazynowanie energii, energetyka odnawialna, mikrosieci, fotowoltaika, Schneider Electric]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 3/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl