Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rząd chce podjąć kolejną walkę z tzw. kopciuchami. Allegro ma mu w tym pomóc

Redakcja RI  |  27.02.2019
Rząd chce podjąć kolejną walkę z tzw. kopciuchami
Rząd chce podjąć kolejną walkę z tzw. kopciuchami
Fot. pixabay.com

Rząd łączy siły z Allegro i chce rozpocząć walkę z paleniskami węglowymi, które nie spełniają wymaganych norm jakościowych.

- „Od stycznia 2017 roku bardzo intensywnie zajmujemy się poprawą jakości powietrza w Polsce. To, że jest to problem powszechny, udało nam się przekonać nie tylko rząd, ale też i opinię publiczną. Podejmujemy szereg działań legislacyjnych, które mają sprawić, że w horyzoncie kilku, kilkunastu lat Polacy będą mogli oddychać świeżym powietrzem. W tym celu przyjęliśmy już pewien zestaw regulacji. Pierwszym z nich było rozporządzenie dotyczące standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe” - powiedziała minister Emilewicz.

Przeczytaj również: PAS - smog ciągle wygrywa z działaniami antysmogowymi

Mowa tutaj o rozporządzeniu dotyczącym wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w ostatnich dniach zostało zaktualizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Rozporządzenie po raz pierwszy pojawiło się w dzienniku ustaw w 2017 roku. Nowelizacja rozporządzenia ma ograniczyć wprowadzanie na rynek kotłów węglowych.

- „Uszczelniliśmy rozporządzenie w taki sposób, aby kotły, które nie spełniają standardów, nie mogły być wprowadzane do obrotu. Uszczelniliśmy przepisy w zakresie definicji, co to znaczy wprowadzić do obrotu oraz uszczelniliśmy przepisy w zakresie, jakie kotły, na jakie paliwa to rozporządzenie obejmuje” - dodaje minister.

W rozporządzeniu określono „szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne, zwanych dalej kotłami”.

Dowiedz się więcej: Już jest nowelizacja rozporządzenia dotyczącego kotłów na paliwa stałe

Ponadto rząd nawiązał współpracę antysmogową z Allegro, która będzie polegała na reakcji na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie będą mu przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy, którego przedstawiciel deklarację ocenił, jako bardzo dobry pomysł tej współpracy.

Z danych resortu wynika, że na polski rynek rocznie trafia około 200-250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku. Ministerstwo podkreśla, że wyeliminowanie tzw. kopciuchów z rynku jest konieczne, by poprawić jakość powietrza w Polsce. Przyczyniają się one bowiem do tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z domów jednorodzinnych i szeregowych.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[kocioł węglowy, walka ze smogiem, allegro, smog, zanieczyszczenie powietrza, poprawa jakości powietrza, ogrzewanie, kocioł grzewczy, palenisko węglowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl