Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Niskoenergetyczne domy prefabrykowane

 wj  |  Rynek Instalacyjny 3/2019  |  04.03.2019
Niskoenergetyczne  domy prefabrykowane
Niskoenergetyczne domy prefabrykowane
Fot. Bjerg Arkitektur

Choć w Polsce technologia domów prefabrykowanych kojarzy się z jakością bloków z lat 70. i 80., w Europie jest to obecnie technologia zapewniająca wysoki standard wykonania i spełnienie wysokich wymagań dla domów niskoenergetycznych i pasywnych.

Firmy Saint-Gobain, Nilan, Bjerg Arkitektur i Elmot podczas konferencji pt. „Modułowo, Komfortowo, Kompaktowo” (22 stycznia w Warszawie) przedstawiły zalety budownictwa modułowego i niskoenergetycznego spełniającego wymagania standardu Multi Comfort. Jest to standard Saint-Gobain dla domów jedno- i wielorodzinnych, biurowców i obiektów użyteczności publicznej, takich jak żłobki, szkoły czy szpitale. Budynki takie zapewniają komfort termiczny oraz niskie zużycie energii na poziomie budynku pasywnego, komfort akustyczny, komfort dobrej jakości powietrza i komfort wizualny dzięki naturalnemu światłu w pomieszczeniach. Standard ten nie tylko spełnia wymagania warunków technicznych planowane na 2021 rok, ale i je przewyższa.

Przeczytaj również: Jakie były ceny materiałów budowlanych w styczniu 2019?

Duńska firma Bjerg Arkitektur zaprezentowała projekty budynków modułowych spełniające standard Multi Comfort. Firma ta ma już na koncie realizacje w Polsce – m.in. żłobek w Namysłowie wybudowany w standardzie energooszczędnym, przy użyciu dużej ilości naturalnych i niskoemisyjnych materiałów oraz przedszkole w Podkowie Leśnej w budynku o standardzie pasywnym. Budynki tego typu mają wysoką klasę energooszczędności, a ich montaż jest krótki. Domy te w Polsce produkuje i montuje firma Elmot. Oferuje ona kompleksową usługę: od projektu i załatwienia kwestii formalnych związanych z pozwoleniami na budowę, poprzez produkcję elementów i ich montaż, po oddanie domu pod klucz w ciągu kilku miesięcy.

Z kolei firma Nilan wyposaża domy w pompy ciepła powietrze/powietrze z funkcją wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wentylacyjnego. Urządzenie oferowane przez Nilan odpowiada za przygotowanie ciepłej wody oraz za wentylację z funkcją grzania zimą (ogrzewanie powietrzne) i chłodzenia latem. Kompaktowe urządzenie mieści te funkcje w jednej obudowie o wymiarach 60×90×200 cm.

Podstawą rozwiązania jest pompa ciepła zamontowana w module rekuperatora. Skraplacz i parownik zamontowane za wymiennikiem krzyżowym umożliwiają efektywne wykorzystanie energii z wentylacji do podgrzania powietrza zimą i schłodzenia go latem oraz produkcję c.w.u. COP powietrze/woda wynosi powyżej 3, a COP wymiany powietrze/powietrze powyżej 4. Pompa ciepła modułu rekuperatora jednostki Compact P z założenia ogrzewa dom powietrzem wentylacyjnym w okresach przejściowych, opóźniając moment włączenia dodatkowego ogrzewania, np. mat elektrycznych załączanych w okresach szczytowego zapotrzebowania na ciepło lub dodatkowej nagrzewnicy montowanej na powietrzu nawiewanym. Compact P oferuje moc 2,3 kW na schładzanie przy wydatku powietrza do 430 m3.

Zobacz także: Pierwszy dom wydrukowany w drukarce 3D wyposażony w pompę ciepła

Rozwiązanie to nie zastępuje klimatyzacji, ale bardzo poprawia komfort, nawiewając do budynku powietrze o temperaturze o 12°C niższej niż powietrze na zewnątrz, które dodatkowo pozbawione jest wilgoci. Compact P przez cały rok wykorzystuje energię po wymianie ciepła w rekuperacji i z niej za pomocą drugiego skraplacza i zaworu czterodrogowego przekazuje ciepło do warstwowego zbiornika ciepłej wody użytkowej o pojemności 180 l. Latem przy chłodzeniu podgrzewanie c.w.u. odbywa się dzięki ochładzaniu parownika.

[dom energooszczędny, niskoenergetyczny budynek, dom prefabrykowany, pompa ciepła, ogrzewanie, wentylacja, niskoenergetyczny dom, dom z prefabrekatów, rekuperator]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 3/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl