Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mała ilość wymienionych „kopciuchów” w Krakowie

Redakcja RI  |  06.03.2019
Mała ilość wymienionych „kopciuchów” w Krakowie
Mała ilość wymienionych „kopciuchów” w Krakowie
Fot. pixabay.com

Krakowski Alarm Smogowy podaje, że w 2018 roku wymieniono tylko 1735 przestarzałych kotłów grzewczych w tzw. kopciuchów w Krakowie. W 14 gminach okalających miasto tempo wymiany kotłów jest zbyt wolne - do tej pory zlikwidowano 3,6 proc. takich kotłów.

KAS przypomniał, że już w 2015 roku przeprowadzono inwentaryzację kotłów i pieców na paliwa stałe, która wykazała, że w 14 gminach znajduje się ok. 48,5 tys. kotłów zatruwających powietrze. W 2018 roku wymieniono zaledwie 1735 z nich. Co z pozostałymi?

Przeczytaj również: Czy w Rybniku pojawi się zakaz instalowania kotłów na węgiel?

KAS na spotkaniu z dziennikarzami przedstawił dane, z których wynika, że najwięcej kopciuchów zlikwidowano w zeszłym roku w gminie Wieliczka (347 sztuk). Kolejne były: gminy Skawina (289), Zabierzów (176) oraz Kocmyrzów-Luborzyca (149). Ranking zamyka gmina Mogilany, gdzie do tej pory od 2015 roku nie wymieniono żadnego przestarzałego kotła. Najwięcej kopciuchów zlikwidowano do tej pory w gminie Świątniki Górne (10,45 proc.) i Zabierzów (9,93 proc.). Wskaźnik wynoszący powyżej 8 proc. wykazały jeszcze gminy: Igołomia-Wawrzeńczyce, Skawina i Wielka Wieś.

KAS alarmuje, że tempo wymiany starych kotłów grzewczych jest zdecydowanie zbyt wolno i jest to duży problem, ponieważ zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.

Organizacja zwraca uwagę na bardzo niską świadomość mieszkańców podkrakowskich gmin, którzy nie są świadomi, że uchwała antysmogowa dla Małopolski wkrótce spowoduje, że korzystanie z kopciuchów będzie nielegalne. Dlatego organizacja zorganizowała w tym miesiącu kampanię społeczną zbudowaną wokół Dnia Kobiet, informując o zapisach uchwały antysmogowej i możliwych do uzyskania dotacjach.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Kraków, Krakowski Alarm Smogowy, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, kopciuchy, sezon grzewczy, kocioł grzewczy, kocioł węglowy, kotły na paliwa stałe]


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl