Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mała ilość wymienionych „kopciuchów” w Krakowie

Redakcja RI  |  06.03.2019
Mała ilość wymienionych „kopciuchów” w Krakowie
Mała ilość wymienionych „kopciuchów” w Krakowie
Fot. pixabay.com

Krakowski Alarm Smogowy podaje, że w 2018 roku wymieniono tylko 1735 przestarzałych kotłów grzewczych w tzw. kopciuchów w Krakowie. W 14 gminach okalających miasto tempo wymiany kotłów jest zbyt wolne - do tej pory zlikwidowano 3,6 proc. takich kotłów.

KAS przypomniał, że już w 2015 roku przeprowadzono inwentaryzację kotłów i pieców na paliwa stałe, która wykazała, że w 14 gminach znajduje się ok. 48,5 tys. kotłów zatruwających powietrze. W 2018 roku wymieniono zaledwie 1735 z nich. Co z pozostałymi?

Przeczytaj również: Czy w Rybniku pojawi się zakaz instalowania kotłów na węgiel?

KAS na spotkaniu z dziennikarzami przedstawił dane, z których wynika, że najwięcej kopciuchów zlikwidowano w zeszłym roku w gminie Wieliczka (347 sztuk). Kolejne były: gminy Skawina (289), Zabierzów (176) oraz Kocmyrzów-Luborzyca (149). Ranking zamyka gmina Mogilany, gdzie do tej pory od 2015 roku nie wymieniono żadnego przestarzałego kotła. Najwięcej kopciuchów zlikwidowano do tej pory w gminie Świątniki Górne (10,45 proc.) i Zabierzów (9,93 proc.). Wskaźnik wynoszący powyżej 8 proc. wykazały jeszcze gminy: Igołomia-Wawrzeńczyce, Skawina i Wielka Wieś.

KAS alarmuje, że tempo wymiany starych kotłów grzewczych jest zdecydowanie zbyt wolno i jest to duży problem, ponieważ zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.

Organizacja zwraca uwagę na bardzo niską świadomość mieszkańców podkrakowskich gmin, którzy nie są świadomi, że uchwała antysmogowa dla Małopolski wkrótce spowoduje, że korzystanie z kopciuchów będzie nielegalne. Dlatego organizacja zorganizowała w tym miesiącu kampanię społeczną zbudowaną wokół Dnia Kobiet, informując o zapisach uchwały antysmogowej i możliwych do uzyskania dotacjach.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Kraków, Krakowski Alarm Smogowy, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, kopciuchy, sezon grzewczy, kocioł grzewczy, kocioł węglowy, kotły na paliwa stałe]


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl