Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wystawa mpiBIM 2018

Redakcja RI  |  15.03.2019
Studenci Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska odbierają  dyplomy od Dziekana prof. Krzysztofa Wojdygi
Studenci Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska odbierają dyplomy od Dziekana prof. Krzysztofa Wojdygi
Fot. BW

6 marca 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się prezentacja finałowa i wystawa na zakończenie II Edycji Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM. W semestrze zimowym roku akademickiego 2018/2019 studenci z pięciu Wydziałów utworzyli wielobranżowe zespoły studentów z Wydziału Architektury, Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Wydziału Elektrycznego i Wydziału Zarządzania. Zadaniem każdego zespołu było przygotowanie wielobranżowego projektu budowlanego, w ramach skoordynowanego działania zespołowego.

Narzędziem koordynacji był cyfrowy model BIM, który zawierał informacje na temat wszystkich elementów projektu. Projekt mpi BIM to program innowacyjny nie tylko w skali dotychczasowych działań Politechniki Warszawskiej, ale również całego kraju. W odróżnieniu od „tradycyjnego” projektowania, gdzie każda branża działa oddzielnie i jedynie korzysta z rozwiązań już wypracowanych przez poprzedników, w projektowaniu BIM od początku wszyscy aktywnie uczestniczą w powstawaniu projektu. Istotą BIM jest stworzenie jednego, kompleksowego i zawsze aktualnego modelu, który zawiera w sobie obszerną bazę danych dotyczących budowli, która jest wykorzystywana przez wszystkie etapy jej życia (od koncepcji aż do wyburzenia).

Przeczytaj również: Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej – dodatki do programów

Studenci pracowali nad czterema tematami na terenie Kampusu Centralnego Politechniki Warszawskiej: Nowy budynek Wydziału Inżynierii Lądowej, Budynek biurowy w miejscu Wydziału Inżynierii Lądowej, Budynek administracyjno-ogólnouczelniany w miejscu Stołówki Politechniki Warszawskiej oraz Centrum konferencyjne pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej a Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Nowy budynek Wydziału Inżynierii Lądowej przy Trasie Łazienkowskiej w miejscu istniejącego budynku WIL ma być wizytówką Politechniki Warszawskiej i jednocześnie umożliwiać wielofunkcyjne i elastyczne, w tym Laboratorium Konstrukcji Budowlanych z pomieszczeniem halowym jednonawowym z transportem podpartym o wymiarach w planie 12 x 50 m, z dojazdem od ulicy. Z uwagi na specjalny charakter tematu był on opracowywany niezależnie przez dwa zespoły. Budynek biurowy w miejscu Wydziału Inżynierii Lądowej to obiekt komercyjny o funkcjach biurowych i powierzchni całkowitej ok. 25 tyś. m2. zlokalizowany na części terenu powstałego po wyburzeniu Wydziału Inżynierii Lądowej.

Budynek administracyjno-ogólnouczelniany ma stanąć w miejscu Stołówki Politechniki Warszawskiej i służyć jako tymczasowa lokalizacja dla Wydziału Inżynierii Lądowej na czas przebudowy.  Centrum konferencyjne pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej a Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych ma mieć dużą salą konferencyjną (1000 osób) z możliwością podziału na mniejsze wraz z zapleczem administracyjnym i gastronomicznym.

Zobacz także: Gorące prognozy dla branży instalacyjnej

Pod kierunkiem koordynatora dr inż. Piotra Bartkiewicza w pracach brali udział następujący studenci z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska: Mateusz Belniak, Cezary Bereżański, Llizaweta Biwikawa, Łukasz Ćwiek, Maciej Chudzicki, Zuzanna Dukaczewska, Darian Furczak, Mariusz Jędrzejewski, Artur Kalinowski, Krzysztof Krzyżanowski, Ryszard Sikorski, Paulina Staranowicz, Małgorzata Warda i Aleks Wysoczański.

Więcej na mpi.bim.pw.edu.pl.

Źródło: Politechnika Warszawska

[Politechnika Warszawska, budynek, technologia BIM, BIM, Międzywydziałowy Projekt Interdyscyplinary BIM, projektowanie, projektowanie BIM]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl