Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

PZITS apeluje do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przygotowanie zawodowe dla stanowisk technicznych w budownictwie

Redakcja RI  |  19.03.2019
PZITS apeluje do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przygotowanie zawodowe dla stanowisk technicznych w budownictwie
PZITS apeluje do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przygotowanie zawodowe dla stanowisk technicznych w budownictwie
Fot. pixabay.com

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych wystosowało pismo do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie konsultacji publicznych projektu rozporządzenia przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Według PZITS najważniejsza jest potrzeba odbycia rzetelnej praktyki zawodowej.

PZITS zwraca uwagę, że obecna propozycja pozwalająca na wykonywanie zawodu w praktyce przez uczniów czy studentów w trakcie studiów zakłóca naturalny przebieg nauki i zdobywanie gruntownego doświadczenia zawodowego. Według stowarzyszenia inżynier czy magister inżynier, który będzie pełnić samodzielną funkcję techniczną, powinien mieć na początku możliwość zdobycia zawodowej podstawy teoretycznej poprzez odbycie pełnych studiów, a następnie ugruntować swoją wiedzę w praktycznej pracy nad nadzorem osoby posiadającej odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Przeczytaj również: Konkurs PZITS na najlepszą pracę dyplomową

PZITS wskazuje propozycje zmian w rozporządzeniu:

  • w przepisie § 3.1 jest „[…] po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów […]” - propozycja zmiany - […] po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów I stopnia (studia inżynierskie) lub II stopnia (studia magisterskie) […]. Ukończenie studiów I stopnia umożliwia uzyskanie praktyki zawodowej przy jednoczesnym podjęciu studiów II stopnia w trybie wieczorowym lub zaocznym. Nie dotyczy kontynuacji studiów II stopnia w trybie dziennym;
  • przepis § 3.3 wykreślić;
  • przepis § 3.4.4 dodać w następującej formie: Pracę w działach eksploatacji gestorów sieci miejskich (wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej i energetycznej), miejskich stacjach uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, a także w elektrociepłowniach.

Zmiany mają na celu zapewnienie inżynierom prawidłowej ścieżki rozwoju zawodowego i niechodzenia na skróty, ponieważ zawód inżyniera wiąże się z odpowiedzialnością za ludzkie życie oraz dobra materialne. Pełna wersja pisma do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dostępna tutaj.

Źródło: PZITS

[PZITS, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, inżynier budownictwa, wodociągi, kanalizacja, ciepłownictwo, energetyka]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl