Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła

Autorzy: Wojciech Zalewski, Piotr Kopeć
Redakcja RI  |  28.03.2019
Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła
Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła
Fot. Grupa Medium

Książka „Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła” powstała na bazie wieloletnich doświadczeń autorów z zakresu projektowania wymienników ciepła. Przeznaczona jest dla czytelników zajmujących się analizą i optymalizacją konstrukcji wymienników ciepła, w tym studentów wyższych szkół technicznych. Adresowana jest do osób zainteresowanych wykorzystaniem pomp ciepła i systemów odzysku ciepła niskotemperaturowego w kontekście szeroko rozumianej problematyki oszczędności energii.

W dobie oszczędności energii problem odzysku ciepła nabiera wyjątkowego znaczenia. Lepsze wykorzystanie ciepła zawartego w naszym otoczeniu (w powietrzu, wodzie, glebie) oraz ciepła odpadowego z różnego rodzaju procesów technologicznych prowadzi do osiągnięcia wymiernych korzyści energetycznych i ekologicznych. Odzysk ciepła stosuje się w budownictwie, energetyce, w przemyśle spożywczym, chemicznym, a także w wielu innych gałęziach przemysłu.

Kup książkę w Księgarni Technicznej >>

W dalszej części pracy zajęto się wymiennikami ciepła, stosowanymi w bezpośrednich i pośrednich systemach odzysku ciepła niskotemperaturowego. Należą do nich wymienniki płytowe, płaszczowo-rurowe i wentylatorowe typu „ciecz-ciecz”, „ciecz-gaz” i „gaz-gaz”. Szczególną uwagę poświęcono wymiennikom typu rurka ciepła, opisując budowę i zasadę działania rurek ciepła termosyfonowych i z wypełnieniem o strukturze kapilarnej. Wykonano przykładowe obliczenia maksymalnego strumienia ciepłaprzenoszonego w rurce ciepła o rowkowej strukturze wypełnienia. W kolejnym rozdziale omówiono metody przeprowadzania obliczeń cieplnych wymienników. Przedstawiono dwie metody: metodę bazującą na średniej logarytmicznej różnicy temperatur oraz metodę e-NTU, zwracając uwagę na specyfikę obliczeń wymienników, w których występuje przemiana fazowa jednego z czynników (parowaczy i skraplaczy).

Rozdział 5 zawiera zestawienie wybranych korelacji, służących do wyznaczania współczynników przejmowania ciepła, wykorzystywanych w obliczeniach projektowych wymienników stosowanych do odzysku ciepła niskotemperaturowego. Zależności te zostały wybrane na podstawie wyników analizy przeprowadzonej pod kątem ich kompletności, wiarygodności i dostępności w źródłach literaturowych.

Zasadniczą część książki stanowią rozdziały od 6 do 10, w których przedstawiono algorytmy obliczeniowe różnych rodzajów wymienników, poczynając od kolektorów i sond gruntowych przez wymienniki płytowe, płaszczowo-rurowe typu „rura w rurze”, wentylatorowe: lamelowane i krzyżowo-prądowe, po wymienniki typu „sopel lodu”. W zdecydowanej większości przypadków algorytmy te służą do obliczania pola powierzchni wymiany ciepła przy zadanej wydajności cieplnej wymiennika. Dla wymiennika krzyżowo-prądowego oraz parowacza typu „sopel lodu” opracowano algorytmy pozwalające na wyznaczenie wydajności cieplnej przy znanej konstrukcji. Praktyczne wykorzystanie prezentowanych w książce algorytmów zilustrowano przykładami obliczeniowymi, podając nie tylko końcowe wyniki obliczeń, ale również wyniki „pośrednie”. 

Dowiedz się więcej: Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła

Powinno to ułatwić korzystającym z algorytmów weryfikację poprawności własnych obliczeń. Należy zaznaczyć, że w przykładach obliczeniowych nie uwzględniano wpływu kierunku przepływu ciepła na wartość współczynników przejmowania ciepła, ponieważ ze względu na stosunkowo małe różnice temperatury czynników wymieniających ciepło ten wpływ jest pomijalnie mały. Dzięki temu założeniu upraszcza się sposób prowadzenia obliczeń przy zachowaniu zadowalającej dokładności. Przy wyborze konstrukcji wymienników do przykładów obliczeniowych kierowano się powszechnością ich stosowania w praktyce. Wybór płytowych i wentylatorowych wymienników ciepła nie budzi żadnych wątpliwości. Z grupy wymienników płaszczowo-rurowych zdecydowano się na wymienniki typu „rura w rurze”, proste w konstrukcji i efektywne w działaniu, często stosowane w układach o małej i średniej wydajności cieplnej. Dochodzą do tego grona najczęściej spotykane wymienniki gruntowe: poziome i pionowe, oraz parowacz pompy ciepła o nietypowej konstrukcji typu „sopel lodu”

Książka do kupienia jest w Księgarni Technicznej w cenie 29,90 zł.

[Księgarnia Techniczna, wymienniki ciepła, pompa ciepła, system odzysku ciepła, wymienniki ciepła pomp ciepła, wentylacja, ogrzewanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl