Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Praca kotłów energetycznych w warunkach nieustalonych

Autor: Bohdan Węglowski
Redakcja RI  |  28.03.2019
Praca kotłów energetycznych w warunkach nieustalonych
Praca kotłów energetycznych w warunkach nieustalonych
Fot. Grupa Medium

W książce przedstawiono informacje na temat rozruchów oraz wyłączeń z ruchu kotłów energetycznych, poparte danymi eksploatacyjnymi oraz danymi pomiarowymi wykorzystanymi do obliczeń naprężeń. Dane te, uzyskane dzięki współpracy naukowo-badawczej autora książki w ramach współpracy Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Krakowskiej z wieloma elektrowniami krajowymi, zostały wyselekcjonowane na potrzeby książki i stanowią przykład pracy krytycznych elementów kotłów podczas typowych operacji eksploatacyjnych. Dane pomiarowe i obliczenia opracowane w formie wykresów oraz opisy do wykresów, pozwolą czytelnikowi na lepsze zrozumienie zagadnień związanych z eksploatacją kotłów energetycznych dużej mocy.

Energia może być pozyskiwana z różnych zasobów surowcowych. Źródła energii podzielone zostały na odnawialne i nieodnawialneNajwiększy udział w produkcji energii mają źródła nieodnawialne. Do tej grupy zalicza się: paliwa pochodzenia organicznego (węgiel kamienny i brunatny, torf, łupki bitumiczne, ropa naftowa i gaz ziemny) oraz paliwa dla energetyki jądrowej. Do energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych zalicza się energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, wód rzecznych i morskich oraz pochodzącą ze spalania biomasy

Kup książkę w Księgarni Technicznej >>

Zapotrzebowanie na energię pierwotną różni się pomiędzy poszczególnymi krajami. Związane jest to przede wszystkim z rodzajami zasobów naturalnych możliwych do wykorzystania w energetyce. Ze względu na duże różnice w strukturach zasobów poszczególnych krajów najlepiej pokazać to porównując całkowitą podaż energii pierwotnej dla Polski ze średnią z krajów Unii EuropejskiejPorównanie wykonane zostało po przeliczeniu energii ze wszystkich źródeł na jedną tonę oleju ekwiwalentnego (toe), jako energetyczny równoważnik jednej tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 10 000 kcal/kg (41,868 MJ/kg), przy czym 1 toe = 11,63 MWh = 41,868 GJ.

Widoczny jest duży i stabilny udział energetyki jądrowej, który w 2016 roku (ok. 14%, 218 891 ktoe) był niewiele mniejszy niż węgla (ok. 15%, 241 160 ktoe). Podaż energii z gazu ziemnego wyniosła 382 670 ktoe (24%), z ropy naftowej 521 748 ktoe (32%), a z wykorzystania wód 30 105 ktoe (2%). Niewielka, chociaż systematycznie rosnąca ilość pozyskanej energii wyniosła: z geotermii i instalacji solamych 46 185 ktoe (3%) oraz biopaliw i odpadów 155 370 ktoe (10%).

Dowiedz się więcej: Praca kotłów energetycznych w warunkach nieustalonych

Stale rosnące wymagania stawiane szeroko pojętej energetyce cieplnej powodują, że jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu. Wymagania te, to nie tylko rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną, ale również coraz ostrzejsze ograniczenia emisji związków siarki, azotu, tlenku węgla, emisji pyłów i metali ciężkich. Coraz wyższe wymagania stawiane są urządzeniom energetycznym pod względem sprawności, a w związku z tym budowane są bloki energetyczne na bardzo wysokie parametry, w tym na parametry nadkrytyczne (Pkr = 22,115 MPa i Tkr = 647,3 K), co wiąże się z opracowywaniem nowych żarowytrzymałych i żaroodpornych stali dla energetyki.

Rosnące wymagania dotyczące czystości i stabilnych parametrów pary produkowanej w kotłach energetycznych spowodowały zmianę wymagań eksploatacyjnych stawianych obsłudze kotła i turbiny. Wiele z elementów kotłów energetycznych charakteryzuje się nową konstrukcją i wykonaniem ze stali o bardzo dobrych własnościach, ale niesprawdzonych w warunkach długotrwałej pracy w warunkach pełzania i obciążeń małocyklowych. Wysokie wartości temperatury i ciśnieniajakimi obciążane są elementy kotła powodują szybsze ich zużycie. Trudności występują także we właściwym przeprowadzaniu procesów rozruchowych. Z tych powodów niezwykle istotne jest prowadzenie na bieżąco monitorowania najbardziej obciążanych elementów kotłów w trakcie ustalonej pracy kotła energetycznego, ale przede wszystkim w stanach nieustalonych, jakie występują podczas rozruchu i wyłączania kotłów z ruchu oraz w stanach nieustalonych, wynikających z pracy regulacyjnej jednostek wytwórczych.

Książkę można kupić w Księgarni Technicznej w cenie 29 zł.

[księgarnia techniczna, praca kotłów energetycznych w warunkach nieustalonych, kocioł energetyczny, energetyka cieplna, węgiel, kocioł grzewczy, energetyka, Bohdan Węglowski, odnawialne źródła energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl