Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

WSED 2019

WSED 2019
WSED 2019
Fot. Aereco

Na przełomie lutego i marca w austriackim Wels, po raz 19 odbyły się World Sustainable Energy Days. Podobnie jak w latach poprzednich na WSED złożyło się 9 konferencji i warsztatów, zwiedzanie okolicznych budynków, w których zastosowano ciekawe rozwiązania z zakresu energooszczędności oraz targi instalacyjno-budowlane oraz elektromobilności.

Na rok przed 2020 datą, dla której postawiono w Europie pierwsze ograniczenia w obszarze zużywanej energii, eksperci pozostają dalecy od pełnego zadowolenia. Od 2014 r. daje się zauważyć spadek tempa wzrostu efektywności energetycznej i powolny wzrost zużycia energii pierwotnej i końcowej i to pomimo szeregu działań podjętych w celu zahamowania odwrócenie tego trendu. Można wyróżnić kilka przyczyn dla takiego stanu. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństw użytkownicy zwracają coraz mniejszą uwagę na poziom energii zużywanej przez kupowane przez nich urządzenia.

Przeczytaj również: Światowe Dni Zrównoważonej Energii WSED 2018

W obszarze odbiorców końcowych zwiększa się odsetek gospodarstw domowych posiadających dwa i więcej odbiorników telewizyjnych o coraz większej przekątnej ekranu (czyt. zużywających więcej energii). Powiększa się liczba rejestracji samochodów w klasie SUV oraz luksusowych. To prawda, że i w tym segmencie samochody stają się coraz bardziej energooszczędne, jednak te z najwyższych klas zużywają więcej paliw i produkują więcej spalin niż samochody kompaktowe, a służą przecież do tego samego celu.

Inny powód wzrostu zużycia stanowią anomalie pogodowe, objawiające się większą zmiennością temperatur sezonów grzewczych w następujących po sobie latach. Wydaje się, że jednym z długofalowych działań, które należy podjąć, by umocnić spadkowe trendy zużycia będzie zmiana mentalności i przyzwyczajeń nas wszystkich zużywających energię na co dzień, oraz zmiana podejścia do filozofii energooszczędności z konsumpcyjnego na celowościowe.

Otóż nie można bowiem rozpatrywać działań w tym obszarze wyłącznie z perspektywy opłacalności ekonomicznej dla bezpośrednich użytkowników, ale przede wszystkim w kontekście pozytywnego wpływu na środowisko, dbania o coraz lepszą jakość powietrza zewnętrznego (co przełoży się na dalsze wydłużenie życia), słowem zrozumienia, że podejmowane działania nie wynikają z niezrozumiałych przepisów, a są korzystne dla środowiska, w tym oczywiście dla człowieka, który stanowi jego część. Na problemy efektywności energetycznej warto spojrzeć z różnej perspektywy, co pokazało interesujące wystąpienie pracownika naukowego Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Bristolskiego. Zaproponował on mianowicie większe skomercjalizowanie „produktów” powstałych poprzez uniknięcie emisji czy w związku ze zwiększeniem efektywności energetycznej.

Zobacz także: International Clean Energy Challenge - zapisy tylko do 10 kwietnia!

Opierając się na znanych rynkowi modelach biznesowych, zaproponował komercjalizację zaniechania emisji zamiast obecnej dziś sprzedaży praw do niej. Przedstawił mechanizm szybkiej oceny korzyści wynikających z podjętych działań energooszczędnościowych oraz ich rynkowej wyceny. Redukcja zapotrzebowania na energię czy zmniejszenie emisji stanie się w ten sposób towarem podlegającym prawom rynku.

Takie działanie powinno się przyczynić do zwiększenia zainteresowania efektywnością energetyczną oraz rynkiem białych certyfikatów. Nie ma żadnych wątpliwości, że poszukując nowych sposobów na intensyfikację globalnej konwersji energetycznej, warto spoglądać na znane zagadnienia również nieinżynierskim okiem!

Spośród sześciu równoległych warsztatów poświęconych problematyce energii w budynkach na szczególną uwagę zwracało spotkanie dotyczące projektów wspomagających implementację zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej. W ramach prezentacji omówiono trzy projekty:

  1. Wspomożenie krajów członkowskich we wdrożeniu norm EPBD – Centrum EPB.
  2. ALDREN – propozycja dobrowolnego wspólnego programu certyfikacyjnego Unii Europejskiej dotyczącego charakterystyki energetycznej budynków oraz założenia dla Paszportu Renowacji Budynków.
  3. CEN-CE – opracowanie programu treningowego dla ekspertów posługujących się normami EPBD, promującego ciągły rozwój umiejętności w sektorze budownictwa i efektywności energetycznej i skupiający się na obliczeniach opłacalności i ocenie potencjału zastosowania odnawialnych źródeł energii dla instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Dziś na terenie Unii Europejskiej można zidentyfikować 34 metody obliczeniowe transponujące dyrektywę EPBD. Tak duża liczba różniących się od siebie metod, chociaż opartych o wspólne podstawy, sprawia, że staje się niemożliwym porównywanie między poszczególnymi państwami czy regionami danych dotyczących charakterystyki energetycznej. W takiej sytuacji prawno-technicznej nie może być też mowy o pracy certyfikatorów jednocześnie w różnych państwach czy na obszarach, dla których obowiązuje dana metodologia obliczania. Niektóre z krajów postawiły również dodatkowe wymagania w zakresie zdobycia uprawnień potrzebnych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Ta sytuacja stanowi w pewnym sensie naruszenie fundamentalnej zasady, na której opiera się Unia Europejska, swobodnego przepływu towarów i usług.

[energetyka, instalacja grzewcza, ogrzewanie, odnawialne źródła energii, ciepła woda użytkowa, woda, dyrektywa EPBD, efektywność energetyczna, zużycie energii, World Sustainable Energy Days, WSED]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl