Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Raport EFRWP: założenia z programu Czyste Powietrze nieskuteczne

Redakcja RI  |  09.04.2019
Raport EFRWP: założenia z programu Czyste Powietrze nieskuteczne
Raport EFRWP: założenia z programu Czyste Powietrze nieskuteczne
Fot. pixabay.com

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przedstawiła raport, z którego wynika, że osiągnięcie istotnej poprawy jakości powietrza na terenach wiejskich bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest praktycznie niemożliwe. Autorzy projektu wskazują również, że program „Czyste powietrze” ma złe założenia i nie spełnia funkcji efektywnego narzędzia w walce ze smogiem.

Raport pt. „Wykorzystanie potencjału OZE w walce ze smogiem na obszarach wiejskich" odpowiada na pytania, m.in. o najbardziej efektywne narzędzia walki ze smogiem na terenach wiejskich oraz rolę energetyki rozproszonej w tym procesie. Według autorów raportu, dzięki kompleksowej modernizacji budynków jednorodzinnych realne jest zredukowanie emisji benzo(a)piernu o 44 proc., pyłów PM2,5 o 22 proc. i pyłów PM10 o 23 proc. w skali całego kraju. Co więcej, wymiana źródeł ciepła na zeroemisyjne może doprowadzić do znacznie lepszego poziomu redukcji benzo(a)piernu o 78 proc., pyłów PM 2,5 o 41 proc. i pyłów PM 10 o 40 proc., tylko pod warunkiem wykorzystania technologii zeroemisyjnych opartych na OZE.

Przeczytaj również: Program „Czyste Powietrze” – ocena skutków i propozycje zmian

Kompleksowa modernizacja budynków daje możliwość zmiany źródła pozyskania ciepła, lecz wymaga dodatkowych preferencji dla OZE. Obecnie rządowy program „Czyste powietrze” nie zachęca mieszkańców wsi do zmian urządzeń wytwarzania ciepła na technologie zeroemisyjne oparte na OZE. Autorzy raportu zwracają uwagę, że ustanowione kryterium dochodowe w wykorzystaniu dotacji jest zbyt niskie co ogranicza ilość potencjalnych beneficjentów i osłabia impuls ekonomiczny skłaniający do podejmowania kompleksowej termomodernizacji budynków i zmiany sposobu pozyskiwania ciepła. Co więcej, w programie „Czyste powietrze” preferencyjne pożyczki nie spełnią roli efektywnego narzędzia realizacji programu z powodu ograniczeń finansowych najbiedniejszych mieszkańców obszarów wiejskich.

Ponadto w raporcie można przeczytać, że gminy wiejskie nie wypracowały najlepszych praktyk w zakresie walki ze smogiem. Przez NFOŚiGW gminy postrzegane są jako dodatkowe źródło finansowania działań, choć przedstawiciele gmin jak również NIK podkreślają, iż ograniczenia finansowe uniemożliwiają im efektywną walkę ze smogiem z powodów ograniczeń finansowych.

Gminy mogą odgrywać istotną rolę w edukacji i promocji walki ze smogiem. Mogą również pomagać swoim najbiedniejszym, starszym mieszkańcom w pozyskiwaniu środków w ramach programu „Czyste powietrze”, a następnie w ich wykorzystaniu. W tym obszarze nie sięgnięto do już funkcjonujących rozwiązań w innych krajach europejskich np. Francji, gdzie współpraca między instytucjami rządowymi i samorządem w zakresie termomodernizacji przebiega harmonijnie i efektywnie.

Zobacz także: Prognozy smogu od Instytutu Ochrony Środowiska

Autorzy raportu wskazują, że program „Czyste powietrze” całkowicie pomija kwestie klastrów energii i spółdzielni energetycznych, które mogłyby stanowić istotną pomoc w rozwiązaniu problemu smogu na obszarach wiejskich. Ponadto wykorzystanie biogazu nie zostało dostrzeżone jako źródło zaspokajania zapotrzebowania na ciepło, co umożliwiłoby pełniejsze wykorzystanie potencjału obszarów wiejskich. Brak jest mechanizmów koncentracji środków na obszarach wiejskich graniczących z miastami, co spowodowałoby poprawę jakości powietrza na obu obszarach.

Raport został przygotowany na zlecenie Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej przez Instytut badań nad bezpieczeństwem, klimatem i energią. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie: www.efrwp.pl.

Źródło: EFRWP

[walka ze smogiem, smog, program Czyste Powietrze, zanieczyszczenie powietrza, EFRWP, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, klastry energii, jakość powietrza, OZE, odnawialne źródła energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl