Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Redakcja RI  |  09.04.2019
Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków
Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków
Fot. pixabay.com

Komisja Europejska podsumowała, że chociaż w Polsce dużo zmieniło się odnośnie gospodarowania odpadami i segregacji odpadów to nadal wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i oczyszczanie ścieków komunalnych.

Komisja Europejska opublikowała raport na temat wdrażania polityki ochrony środowiska w poszczególnych krajach UE. Wynika z niego, że jednym z największych problemów, z jakim borykają się państwa członkowskie, jest jakość powietrza. Z raportu można się dowiedzieć, że 18 państw członkowskich nadal boryka się z wysokim poziomem emisji tlenków azotu (NOx), a 15 państw musi jeszcze bardziej ograniczyć emisje cząstek stałych (PM2,5 i PM10).

Dowiedz się więcej: Raport EFRWP: założenia z programu Czyste Powietrze nieskuteczne

Komisja Europejska w raporcie przekonuje, że w naszym kraju widać pozytywny trend jeśli chodzi o gospodarkę w obiegu zamkniętym oraz znaczne postępy w planowaniu infrastruktury gospodarowania odpadami i we wdrażaniu przepisów dotyczących segregacji odpadów z gospodarstw domowych. Ponadto Polska poczyniła postępy w opracowywaniu planów zarządzania obszarami Natura 2000. Według danych z maja 2018 r. aktualne plany zarządzania miało 57 proc. obszarów Natura 2000.

Niestety Komisja Europejska zwraca też uwagę na to, ile Polska ma jeszcze do zrobienia. W raporcie podkreślono, że nie zaobserwowano rzeczywistej poprawy, jeśli chodzi o jakość powietrza. Nadal przekraczane są wartości dopuszczalne drobnych cząstek stałych, benzo[a]pirenu i dwutlenku azotu, głównie z powodu emisji ze spalania niskiej jakości węgla w domowych kotłach niespełniających norm. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w 2015 r. zanieczyszczenie powietrza było przyczyną około 47 500 przedwczesnych zgonów w Polsce.

W opinii unijnych urzędników Polska powinna przyspieszyć działania mające na celu podłączanie budynków mieszkalnych do systemu ciepłowniczego i zastępowanie węgla czystą energią. Ponadto działania planistyczne, takie jak strefy ograniczonej emisji, powinny iść w parze z usprawnieniami technicznymi pojazdów oraz zachętami fiskalnymi. Kolejne wyzwanie to kwestia ścieków komunalnych. KE informuje, że mimo znacznych inwestycji w budowę infrastruktury niezbędnej do odbioru i oczyszczania ścieków komunalnych, w tym projektów finansowanych ze środków UE, Polska nie osiągnęła celu pełnej zgodności z dyrektywą dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych w wyznaczonym terminie (2015 r.).

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[czysta energia, Komisja Europejska, jakość powietrza, walka ze smogiem, smog, ścieki, oczyszczalnia ścieków, ścieki komunalne, segregacja odpadów]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl