Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Plan działania energetycznego do 2050 r. - nowy raport IRENA

Redakcja RI  |  10.04.2019
Plan działania energetycznego do 2050 r. - raport IRENA
Plan działania energetycznego do 2050 r. - raport IRENA
Fot. mat. pras.

Według najnowszego wydania Globalnej Transformacji Energetycznej IRENA: „Plan działania do 2050 r.” istnieją ścieżki do zaspokojenia 86% światowego zapotrzebowania na energię z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jak wynika z raportu, energia elektryczna pokryłaby połowę globalnego ostatecznego miksu energetycznego. W tym okresie światowe dostawy energii wzrosłyby ponad dwukrotnie, a większość z nich pochodziłaby z energii odnawialnej, głównie z fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.

Tegoroczna edycja raportu rozszerza kompleksowy plan działania IRENA, w którym analizuje się ścieżki technologiczne i konsekwencje polityczne w celu zapewnienia zrównoważonej energii w przyszłości. Według SPIUG odnawialne źródła energii i elektryfikacja to kluczowe rozwiązanie klimatyczne. Podaż energii odnawialnej, zwiększona elektryfikacja usług energetycznych i efektywność energetyczna mogą dostarczyć ponad 90% niezbędnych redukcji emisji CO2 związanych z energią. Tylko energia odnawialna i elektryfikacja mogą zapewnić 75% redukcji emisji.

Przeczytaj również: Branża krytykuje projekt Polityki Energetycznej Polski 2040

Co więcej, przejście na dekarbonizację globalnego systemu energetycznego będzie wymagało zwiększenia inwestycji w sektorze energetycznym o kolejne 16% (dodatkowe 15 bln USD do 2050 r.). W system energetyczny w sumie zainwestowanoby 110 bilionów USD, co stanowi średnio 2% światowego produktu krajowego brutto (PKB) rocznie w tym okresie. Sprawa REmap doprowadziłaby do skumulowanego zmniejszenia dopłat do paliw kopalnych o 15 bln USD w stosunku do tego, co miałoby miejsce w przypadku referencyjnym do 2050 r., oraz do redukcji netto o 10 bln USD, gdy uwzględniono by zwiększenie wsparcia potrzebnego na odnawialne źródła energii w analizie REmap.

Ogółem oszczędności wynikające z unikania dotacji i zmniejszenia szkód środowiskowychi zdrowotnych są około 3 do 7 razy większe niż dodatkowe koszty systemu energetycznego. W kategoriach pieniężnych łączne oszczędności wynikające z REmap mogą wynieść od 65 bilionów USD do 160 bilionów USD w okresie do 2050 roku.

Pełna wersja raportu dostępna na: https://spiug.pl/2019/04/09/global-energy-transformation-a-roadmap-to-2050/

Źródło: SPIUG

[IRENA, SPIUG, energetyka wiatrowa, fotowoltaika, OZE, odnawialne źródła energii, system energetyczny]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak odzyskać 40% ciepła z wody prysznicowej »

 Jak działają panele fotowoltaiczne » Projektujesz istalacje gazowe? To rozwiązanie jest dla Ciebie »
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Rodzaje i zastosowanie kluczy płaskich »

 Poznaj zalety pompy woda-powietrze » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
pompy ciepła innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Czy da się wykonać serwis pompy ciepła bez problemów? »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
 czytam więcej » czytam więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart Buldings
  • - Budynki niemal zeroenergetyczne
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl