Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak młodzi inżynierowie mają zdobywać wiedzę?

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2019  |  12.04.2019
Młodzi członkowie PZITS
Młodzi członkowie PZITS
Fot. archiwum RI

Rozmowa ze studentami, młodymi członkami gdańskiego oddziału PZITS: inż. Mateuszem Bistroniem, inż. Dominiką Kędziorą i inż. Agatą Korczak, przeprowadzona po Kongresie PORT PC w Kielcach.

Czy i jak uczelnie pomagają studentom, aby mogli oni brać udział w ciekawych konferencjach i targach branżowych? 

Szczerze mówiąc, nie wiemy, jak to wygląda na innych uczelniach i na innych kierunkach, ale z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że w czasie trwania studiów (prawie 5 lat) nie otrzymaliśmy ze strony uczelni propozycji udziału w żadnej ciekawej konferencji branżowej czy targach. Jest to raczej temat tabu. Kilka razy kwestia ta była poruszana przez studentów, lecz sami prowadzący przyznają, że gdybyśmy chcieli organizować sami takie wyjazdy, wiąże się to z ogromną ilością „papierologii”, a i tak nie wiadomo, czy uczelnia dofinansuje taki wyjazd.

Sytuacja jest trochę patowa i sprowadza się do tego, że student, który jest ambitny, chce poznawać branżę i najnowsze technologie, zdobywać ciekawe znajomości, jest skazany na siebie. Wybierając uczelnię techniczną, studenci liczą na propozycje ze strony uczelni, aby zbliżyć się do środowiska jeszcze podczas trwania studiów. Jednak kontakt studenta z branżą w ramach uczelni odbywa się niestety tylko poprzez sporadyczne wizyty producentów związanych z inżynierią sanitarną. Takie spotkania są dobre, lecz nie wnoszą dużo wiedzy do głowy młodego, głodnego informacji inżyniera. Widzimy wielką różnicę między godzinną przemową przedstawiciela handlowego a wizytą na konferencji branżowej, podczas której możemy poznać najnowsze technologie, a przede wszystkim poznać ciekawych i mających doświadczenie ludzi.

A czy ktoś inny w tym pomaga, np. firmy czy stowarzyszenia, typu PZITS lub Stowarzyszenie Polska Wentylacja?

Zdecydowanie tak! Niedługo po otrzymaniu tytułu inżyniera postanowiliśmy się zapisać do gdańskiego oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Wiedzieliśmy, że jest to organizacja, która zrzesza branżystów, więc postanowiliśmy spróbować i okazał się to strzał w dziesiątkę! Zaczęliśmy otrzymywać mailem informacje od PZITS o nadchodzących wydarzeniach branżowych – gdy przyszła pierwsza taka wiadomość, od razu to wykorzystaliśmy. Skontaktowaliśmy się z oddziałem i okazało się, że chętnie pomogą nam finansowo w zorganizowaniu wyjazdu. Jesteśmy studentami, więc właśnie kwestie finansowe są dla nas często barierą w uczestnictwie w wydarzeniach branżowych, a co za tym idzie, hamują również nasz rozwój.

Ostatnio mieliśmy przyjemność brać udział w VII Kongresie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz targach ENEX w Kielcach. Było to niesamowite wydarzenie i przez cały dzień kongresu słuchaliśmy zaciekawieni. Takie spotkania dają nam możliwość kształtowania opinii na gorące tematy, często kontrowersyjne, dotyczące inżynierii środowiska oraz inżynierii sanitarnej. Szczególnie cennym doświadczeniem jest uczestniczenie w dyskusjach, przysłuchiwanie się wypowiedziom osób z długim stażem i zajmujących różne stanowiska, od instalatorów, przez projektantów, po profesorów i prezesów dużych firm. Wynieśliśmy stamtąd sporo wiedzy, masę ciekawych materiałów ułatwiających dalszy rozwój, wiele znajomości oraz dużo pozytywnej energii.

Czyli warto być członkiem PZITS? 

Odpowiedź jest prosta – warto. To organizacja, która nie tylko skupia branżystów, ale i pomaga młodym inżynierom w rozwoju. Fantastyczne jest to, że poznajemy ludzi, którzy chcą przygarnąć nas pod swoje skrzydła. To nie jst tylko pomoc na zasadzie przekazywania „suchej teorii”, ale także w organizacji wyjazdów i wsparcia finansowego takich inicjatyw. Uważamy to za wielką szansę i jesteśmy pewni, że kiedyś i my będziemy chętnie pomagać młodszym kolegom i koleżankom inżynierom.

[PZITS, studenci, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Enex Kielce, targi, PORT PC]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl