Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jak młodzi inżynierowie mają zdobywać wiedzę?

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2019  |  12.04.2019
Młodzi członkowie PZITS
Młodzi członkowie PZITS
Fot. archiwum RI

Rozmowa ze studentami, młodymi członkami gdańskiego oddziału PZITS: inż. Mateuszem Bistroniem, inż. Dominiką Kędziorą i inż. Agatą Korczak, przeprowadzona po Kongresie PORT PC w Kielcach.

Czy i jak uczelnie pomagają studentom, aby mogli oni brać udział w ciekawych konferencjach i targach branżowych? 

Szczerze mówiąc, nie wiemy, jak to wygląda na innych uczelniach i na innych kierunkach, ale z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że w czasie trwania studiów (prawie 5 lat) nie otrzymaliśmy ze strony uczelni propozycji udziału w żadnej ciekawej konferencji branżowej czy targach. Jest to raczej temat tabu. Kilka razy kwestia ta była poruszana przez studentów, lecz sami prowadzący przyznają, że gdybyśmy chcieli organizować sami takie wyjazdy, wiąże się to z ogromną ilością „papierologii”, a i tak nie wiadomo, czy uczelnia dofinansuje taki wyjazd.

Sytuacja jest trochę patowa i sprowadza się do tego, że student, który jest ambitny, chce poznawać branżę i najnowsze technologie, zdobywać ciekawe znajomości, jest skazany na siebie. Wybierając uczelnię techniczną, studenci liczą na propozycje ze strony uczelni, aby zbliżyć się do środowiska jeszcze podczas trwania studiów. Jednak kontakt studenta z branżą w ramach uczelni odbywa się niestety tylko poprzez sporadyczne wizyty producentów związanych z inżynierią sanitarną. Takie spotkania są dobre, lecz nie wnoszą dużo wiedzy do głowy młodego, głodnego informacji inżyniera. Widzimy wielką różnicę między godzinną przemową przedstawiciela handlowego a wizytą na konferencji branżowej, podczas której możemy poznać najnowsze technologie, a przede wszystkim poznać ciekawych i mających doświadczenie ludzi.

A czy ktoś inny w tym pomaga, np. firmy czy stowarzyszenia, typu PZITS lub Stowarzyszenie Polska Wentylacja?

Zdecydowanie tak! Niedługo po otrzymaniu tytułu inżyniera postanowiliśmy się zapisać do gdańskiego oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Wiedzieliśmy, że jest to organizacja, która zrzesza branżystów, więc postanowiliśmy spróbować i okazał się to strzał w dziesiątkę! Zaczęliśmy otrzymywać mailem informacje od PZITS o nadchodzących wydarzeniach branżowych – gdy przyszła pierwsza taka wiadomość, od razu to wykorzystaliśmy. Skontaktowaliśmy się z oddziałem i okazało się, że chętnie pomogą nam finansowo w zorganizowaniu wyjazdu. Jesteśmy studentami, więc właśnie kwestie finansowe są dla nas często barierą w uczestnictwie w wydarzeniach branżowych, a co za tym idzie, hamują również nasz rozwój.

Ostatnio mieliśmy przyjemność brać udział w VII Kongresie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz targach ENEX w Kielcach. Było to niesamowite wydarzenie i przez cały dzień kongresu słuchaliśmy zaciekawieni. Takie spotkania dają nam możliwość kształtowania opinii na gorące tematy, często kontrowersyjne, dotyczące inżynierii środowiska oraz inżynierii sanitarnej. Szczególnie cennym doświadczeniem jest uczestniczenie w dyskusjach, przysłuchiwanie się wypowiedziom osób z długim stażem i zajmujących różne stanowiska, od instalatorów, przez projektantów, po profesorów i prezesów dużych firm. Wynieśliśmy stamtąd sporo wiedzy, masę ciekawych materiałów ułatwiających dalszy rozwój, wiele znajomości oraz dużo pozytywnej energii.

Czyli warto być członkiem PZITS? 

Odpowiedź jest prosta – warto. To organizacja, która nie tylko skupia branżystów, ale i pomaga młodym inżynierom w rozwoju. Fantastyczne jest to, że poznajemy ludzi, którzy chcą przygarnąć nas pod swoje skrzydła. To nie jst tylko pomoc na zasadzie przekazywania „suchej teorii”, ale także w organizacji wyjazdów i wsparcia finansowego takich inicjatyw. Uważamy to za wielką szansę i jesteśmy pewni, że kiedyś i my będziemy chętnie pomagać młodszym kolegom i koleżankom inżynierom.

[PZITS, studenci, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Enex Kielce, targi, PORT PC]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl