Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Budownictwo wchodzi w erę Smart i IoT

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2019  |  15.04.2019
Fot. redakcja, wystawcy, Messe Frankfurt

Na stoiskach liderów branży grzewczej podczas targów ISH we Frankfurcie (11–15 marca) można było dostrzec, że głównym wyzwaniem jest efektywne wykorzystanie energii. Producenci przygotowują się na nowe czasy – erę Smart Buildings oraz internetu rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). Cyfryzacja ogrzewania i wentylacji to środki służące osiągnięciu nie tylko wysokiej efektywności energetycznej, ale też komfortu i ochrony klimatu.

Pomogą w tym m.in. systemy hybrydowe korzystające z OZE – do kotłów gazowych dochodzą pompy ciepła i fotowoltaika oraz kolektory słoneczne, a nawet ogniwa paliwowe. W dłuższej perspektywie celem jest ogrzewanie bezemisyjne urządzeniami elektrycznymi zasilanymi energią odnawialną lub wodorem. W przyszłości, na razie jeszcze odległej, standardem mają być pompy ciepła, a następnie ogniwa paliwowe w połączeniu z systemem fotowoltaicznym i elektrycznym systemem przechowywania energii oraz systemem zarządzania budynkiem. Obecnie co trzeci nowy dom w Niemczech ma pompę ciepła i udział w rynku tych urządzeń stale rośnie. Kotły gazowe kondensacyjne mają za zadanie ułatwiać przechodzenie ogrzewania z paliw kopalnych na OZE i elektryczność. W przyszłości gaz ziemny i jego infrastrukturę przesyłu można wykorzystać do upowszechnienia technologii ogniw paliwowych i wykorzystania wodoru jako paliwa bezemisyjnego.

Przeczytaj również: Targi ISH - fotorelacja

Inteligentne budynki i IoT

Jak wygląda wizja inteligentnych budynków? Przede wszystkim mają one interfejsy do innych inteligentnych obiektów i infrastruktury, a także do inteligentnych sieci energetycznych. Są w stanie wymieniać dane dwustronnie w czasie rzeczywistym. Głównym celem jest optymalizacja konsumpcji energii bez obniżania komfortu oraz stabilizacja inteligentnej sieci energetycznej. Kolejne cele to ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko i magazynowanie energii. Nie ma znaczenia, czy korzystamy z ciepła, czy elektryczności – liczy się tylko, czy jest to ekonomiczne i jak wpływa na środowisko. Pomagają elastyczne taryfy energii elektrycznej oraz zużywanie jej jak najwięcej w miejscu wytwarzania lub jego pobliżu.

Kolejny poziom instalacji w budynku inteligentnym to inteligentna automatyka panująca nad siecią urządzeń, jak np. AGD, RTV, drukarki, skanery, telefony, komputery, a także ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i oświetlenie. Tu celem jest efektywność. Funkcje ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia oraz kontroli dostępu są projektowane jako wspólny system. Przedmioty codziennego użytku otrzymują tożsamość i mogą być reprezentowane i kontrolowane w internecie. Świat rzeczy jest powiązany ze światem danych. Internet przedmiotów ma trzy cechy: jest wszechobecny, w dużej mierze niewidoczny i działa autonomicznie.

Wyzwaniem jest, aby inteligentny budynek pozostawał sprawny przez cały cykl życia. Budynki są bowiem używane, rozbudowywane lub modernizowane i w ciągu kilku dekad rosną wymagania w zakresie technologii. Udostępnianie infrastruktury IP i usług w sieci wymaga zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim elementom automatyki budynku. Cyfryzacja rozpoczyna się na etapie planowania, projektowania i podczas budowy, a trwa przez cały cykl życia budynku. Trudno ją realizować bez modelowania informacji o budynku – to jest bez BIM (Building Information Modeling).

Co przygotowują liderzy rynku HVAC?

Producenci uwzględniają fakt, że gospodarka niskoemisyjna to energetyka rozproszona o dużej zmienności podaży i popytu, zależnej od warunków nasłonecznienia i wiatru. Zarządzający energią będzie musiał koordynować interakcje między konsumentami a producentami. Do tego konieczne jest m.in. wyposażanie urządzeń w systemy włączające je w sieć wymiany informacji. Urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne znajdą się w strukturze IoT. Prezentowane na targach nowoczesne urządzenia grzewcze miały interfejsy do internetu i już dziś można ich pracę wygodnie kontrolować za pomocą aplikacji z tabletu lub smartfona, a jutro będą elementami dużego systemu.

Zobacz także: „Partnerstwo dla przyszłych pokoleń” - nowoczesna koncepcja stoiska Viessmann na targach ISH

Producenci tworzą też narzędzia pozwalające oferować usługi dla inteligentnych domów. Za pomocą jednej platformy możliwe jest sterowanie i diagnozowanie instalacji, jej monitorowanie i obsługa przez serwis. Urządzenia wyposaża się w łącza internetowe – szacuje się, że w Niemczech jedynie cyfryzacja technologii grzewczej może dać oszczędności do 15% zużywanej energii. Ponadto cyfryzacja łączy, a nawet wiąże użytkownika z dostawcą i pozwala na zdalną diagnozę i optymalizację pracy. Inteligentne, wręcz autonomiczne energetycznie domy już mogą powstawać – technologie i urządzenia mamy.

W przyszłości inteligentne budynki mają tworzyć całość z infrastrukturą energetyczną – inteligentne sieci komunikujące się między sobą w celu optymalizacji zużycia energii bez obniżania komfortu i dla stabilizacji systemu energetycznego. Interakcje pomiędzy wszystkimi producentami i konsumentami będą skoordynowane pod względem kosztów i optymalnego poziomu emisji CO2, też mają zapewniać wysoki stopień autonomii energetycznej budynku.

Energy Community

A że nie jest to jedynie fantazja i odległa perspektywa – pokazała m.in. firma Viessmann. Jej narzędzie ViShare Energy Community jednoczy prywatnych producentów i konsumentów energii elektrycznej w inteligentną sieć, w celu 100-proc. wykorzystania wytworzonej wspólnie ekologicznej energii. Jeśli członkowie wyprodukują więcej, niż mogą zużyć lub zakumulować na miejscu, nadmiar płynie do puli energii ViShare Community. Tę samą ilość energii, którą wytwórca przekazał do wspólnej puli, może potem z niej pobrać. Potrzebną energię elektryczną członek otrzymuje również od wspólnoty. Rozliczenie następuje według indywidualnego modelu taryfowego ViShare.

Jeśli gospodarstwa domowe potrzebują w pewnym momencie więcej energii, niż aktualnie razem produkują, Viessmann zapewnia pokrycie dodatkowego zapotrzebowania przez własne decentralne, niewpływające na bilans CO2 elektrownie, np. parki solarne. Użytkownicy instalacji mogą wybierać między dwiema taryfami ViShare: stawką ryczałtową lub klasyczną taryfą za prąd z bonusem Viessmanna na energię do zasilania pompy ciepła i całego gospodarstwa domowego. Mając odpowiedni system energetyczny, członkowie wspólnoty mogą całkowicie skompensować swoje koszty prądu lub nawet zarabiać na nim. Warunkiem uczestniczenia w ViShare Energy Community jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej i akumulatora oraz pompy ciepła zakupionych u tej firmy.

Producenci pokazywali też narzędzia skierowane do firm partnerskich – instalatorów i projektantów. Były aplikacje i narzędzia, które ułatwiają i przyspieszają optymalny dobór, projektowanie i zamawianie systemu grzewczego po podaniu kilku indywidualnych danych wejściowych dla typowych instalacji. Coraz więcej firm oferuje również nakładki i biblioteki produktów do BIM.

Jakość powietrza 

Kolejny ważny akcent na ISH to jakość powietrza wewnętrznego – decyduje ona o naszym zdrowiu i samopoczuciu, i nie chodzi tu tylko o pyły z zewnątrz i wyziewy z wyposażenia wnętrz, ale także o poziom dwutlenku węgla. Wentylacja ma też za zadanie odzyskanie energii zawartej w wywiewanym powietrzu – ciepła i chłodu.

Niemieckie organizacje branżowe przypominają, że spędzamy ponad 80% życia w zamkniętych pomieszczeniach – w domu, pracy, na siłowni, w kinie, restauracji lub w innych obiektach. Problemem jest m.in. zawartość CO2 – w miejscu pracy i domach nie powinna ona przekraczać 1000 ppm, aby zapobiec problemom zdrowotnym. Dobra wymiana usuwa opary z materiałów i wyposażenia wnętrz, takich jak dywany, meble i kleje budowlane. Ponieważ napływ zimnego powietrza w zimie lub gorącego w lecie rujnuje bilans energetyczny budynku, a otwieranie okien naraża na hałas z zewnątrz i złe powietrze, konieczne jest stałe kontrolowanie jakości powietrza wewnętrznego, odzyskiwanie z wywiewanego powietrza ciepła i chłodu oraz nawilżanie lub osuszanie. Rozwiązania te są standardem dla domów inteligentnych i niskoenergetycznych.

Niemcy nie mają takiego problemu ze smogiem jak my i palenie drewnem nie jest u nich przejawem ubóstwa energetycznego – kominki i piece na drewno oraz kotły na pelety są traktowane jako korzystanie z OZE. Kolejną różnicą jest obligatoryjne stosowanie w nich filtrów spalin. Na targach prezentowano szeroką ofertę kotłów na pelety, kominków i pieców kaflowych. Niemieckie organizacje prognozują, że urządzenia te pracować będą coraz częściej jedynie jako szczytowe źródła ciepła w układach z pompami ciepła oraz urządzenia zwiększające walory estetyczne i komfort.

Wszystko to wymaga edukacji społeczeństwa, obalenia stereotypów i pokazania korzyści.Tegoroczne targi ISH zwiedziło ok. 190 tys. osób ze 161 krajów, w tym 3545 z Polski. Wzięło w nich udział 2532 wystawców z 57 krajów. Swoją ofertę zaprezentowało 90 polskich firm. Najwięcej wystawców pochodziło z: Niemiec, Chin, Włoch, Holandii, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Polski, Belgii, Austrii i Czech. Do Frankfurtu przyjechali specjaliści z całego świata szukać inspiracji do budowy energooszczędnych budynków – jak projektować ogrzewanie i klimatyzację i jak łączyć instalacje w inteligentną całość.

Następne targi ISH za dwa lata. Ich organizator, Messe Frankfurt, będzie już wówczas w 100% korzystać z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

[ISH 2019, targi, międzynarodowe targi, wentylacja, klimatyzacja, branża klimatyzacyjna, ogrzewanie, instalacje wodne]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl