Nowe miejsce skłania do refleksji, czy nadal potrzebna jest formuła stoisk ustawionych wężykiem? Każde rozwiązanie ma swoje auty i trudno będzie rozstać się z takim układem targów. Wystawców jak zwykle było wielu, przybyło kilka nowych firm, a paru w tym roku nie widzieliśmy. Był to bowiem okres licznych krajowych i europejskich wydarzeń targowych w branży went-klim.
Przeczytaj również: Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2019 - fotorelacja
Seminaria
Zwiedzający dopisali i jak zwykle uczestniczyli również w seminariach – podzielonych na dwa dni i kilka bloków tematycznych, odbywających się w trzech salach jednocześnie.
W sesji dotyczącej systemów wielofunkcyjnych Bartosz Radomski omówił problemy integracji wentylacji, chłodzenia i ogrzewania w budynkach pasywnych. Z kolei Jarosław Müller poddał krytycznej ocenie opłacalność stosowania gruntowego powietrznego wymiennika ciepła w lecie. Bartłomiej Adamski przedstawiał innowacyjne rozwiązania zintegrowanych systemów wentylacyjno-chłodząco-ogrzewczych, a Michał Chwieduk wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej do zasilania urządzeń klimatyzacyjnych. Michał Urasiński przedstawił skuteczny sposób na zdrowe środowisko pomieszczeń szkolnych – wentylację zdecentralizowaną. Były też ciekawe prezentacje firm: Ventia, Darco, Free i Elektronika.
W panelu na temat jakości powietrza Jerzy Sowa przedstawił uwarunkowania dla projektowania systemów wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń o wysokim komforcie. Kazimierz Wojtas pytał „oczyszczać czy wentylować?” i zaprezentował nowy sposób oczyszczania powietrza w wentylacji. Anna Charkowska omówiła nową klasyfikację filtrów. Wystąpienia te wsparły ciekawymi referatami firmy: Thessla Green, Lindab, Klimor i Rotronic. Instytut Techniki Budowlanej poprowadził interesujące dla producentów i dystrybutorów spotkanie dotyczące kwestii wprowadzania urządzeń na rynek oraz Krajowych Ocen Technicznych dla wyrobów wentylacyjnych i znaków budowlanych dla wyrobów do wentylacji i klimatyzacji budynków.
Z kolei Europejski Instytut Miedzi oraz firma Conex Banninger przygotowały seminarium na temat zastosowania miedzi w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Kazimierz Zakrzewski przedstawił zasady wyboru miedzi i stopów miedzi jako materiałów na instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne oraz wymagania dla rur miedzianych i stopowych, a Aleksander Olearski scharakteryzował łączniki miedziane stosowane w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych.
Podczas Warsztatów Projektanta prezentowano niestandardowe, wyróżniające się projekty instalacji wentylacji i klimatyzacji zrealizowane w latach 2017–2018, zgłoszone do nagrody branżowej Stowarzyszenia Polska Wentylacja – PASCAL 2019. Warsztaty Chłodnicze przygotowane przez Fundację Ochrony Klimatu PROZON poświęcone były w tym roku stosowaniu czynników chłodniczych: nowym czynnikom i regeneracji używanych, najnowszym regulacjom prawnym, a także kierunkom rozwoju chłodnictwa. Sporo uwagi poświęcono odbiorom i deklaracjom zgodności instalacji chłodniczych.
Zobacz także: Laureaci nagrody PASCAL 2019
W drugim dniu, na seminarium Krajowej Izby Kominiarzy dotyczącym wentylacji naturalnej i techniki kominowej dyskutowano, jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla i prowadzić odbiory. Z kolei na seminarium dotyczącym wentylacji pożarowej poruszono m.in. następujące tematy: oddymianie klatek schodowych i zmiany wytycznych – Grzegorz Kubicki, nawiew powietrza uzupełniającego do celów oddymiania – Dorota Brzezińska, kompensacja powietrza w obiektach handlowych – Wojciech Węgrzyński, lokalizacja i intensywność nawiewu powietrza w garażach zamkniętych – Tomasz Burdzy, zasilanie, sterowanie i integracja urządzeń wentylacji ppoż.
– Wacław Kozubal, skuteczna wentylacja garaży z dopuszczalnym wjazdem samochodów na LPG – Dorota Brzezińska. Wystąpienia te uzupełniły referaty nt. projektowania układów różnicowania ciśnienia w systemach kontroli i rozprzestrzenia dymu – Aereco, problemów związanych z zasilaniem i sterowaniem w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła – SMAY, doboru systemów różnicowania ciśnień – Fläkt Group oraz stosowania kanałów oddymiających – Alnor.
W bloku seminariów poświęconych energii na spotkaniu dot. efektywności energetycznej przygotowanym m.in. przez Fundację Poszanowania Energii wystąpienia dotyczyły świadectw efektywności energetycznej i korzyści dla projektanta wentylacji i klimatyzacji. Podawano przykłady optymalizacji energetycznej przemysłowych instalacji wentylacyjnych oraz modernizacji klimatyzacji i wentylacji budynków użyteczności publicznej. Omówiono też spodziewane zmiany w prawie po nowelizacji dyrektyw w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i w sprawie efektywności energetycznej. Mówiono także o praktycznych kwestiach, m.in. wpływie wewnętrznych przecieków powietrza w centralach wentylacyjnych na efektywne zużycie energii elektrycznej – Igor Sikończyk, równoważeniu instalacji chłodniczych – IMI Hydronic Engineering, unikaniu błędów w montażu regulatorów – SMAY.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się także seminaria dot. pomp ciepła, m.in. z prezentacją studiów przypadków – Kazimierz Wojtas i wytycznymi projektowania dolnych źródeł ciepła – Michał Kot. Odbyły się też Warsztaty BIM/CAD nt. projektowania instalacji HVAC przy użyciu nowoczesnych narzędzi.
Strefa Instalatora
To miejsce przeznaczone dla branżystów – instalatorów systemów wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia, gdzie odbywają się pokazy praktycznych umiejętności i prezentowane są nowe rozwiązania techniczne. W tym roku w Strefie Instalatora zorganizowano:
- porady z zakresu technik pomiarowych i regulacji instalacji wentylacyjnych – B&L International,
- pokaz budowy kanałów wentylacyjnych z płyt – BH-Res,
- pokazy montażu instalacji wentylacyjnych w systemie Climate Recovery Duct – Ventermo Roha Group,
- praktyczne aspekty montażu i regulacji regulatorów VAV – SMAY,
- techniki ręcznego lutowania twardego przewodów chłodniczych – PROZON Fundacja Ochrony Klimatu,
- dobór wentylatora i regulacja instalacji wentylacyjnej – Vents Group.
Z kolei na Arenie Technologii – strefie prezentacji produktów – urządzenia zgrupowane były tematycznie w ramach kategorii Klimatyzacja i Wentylacja. W tej pierwszej pokazywano m.in. nowe klimatyzatory, a w drugiej urządzenia wielofunkcyjne: centrale wentylacyjne z pompami ciepła, pompy ciepła z funkcją wentylacji, rewersyjne pompy ciepła, rozwiązania systemowe smart dla systemów wentylacyjnych i inne urządzenia łączące kilka funkcji.
Konkursy
W konkursie na Najciekawszy Produkt 2019 zwiedzający wybrali w kategorii Wentylacja: regulator VAV RVL-R firmy SMAY; w kategorii Klimatyzacja: klimatyzator kasetonowy z nawiewem obwodowym z czarnym panelem dekoracyjnym firmy Daikin, a w kategorii Chłodnictwo: agregat wody lodowej Aquacool Green F firmy PPH COOL Daria Kalinowska.
Nagroda branżowa PASCAL Stowarzyszenia Polska Wentylacja przyznawana jest za najlepsze projekty instalacji wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia. Kapituła po analizie zgłoszeń postanowiła przyznać równorzędne nagrody następującym firmom i projektom:
- Klimaster J. Bystrzyński i T. Mróz – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autor projektu: Jerzy Bystrzyński;
- Buro Happold Polska – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku biurowo-usługowo-mieszkaniowym Spark C w Warszawie. Autor projektu: Krzysztof Staszewski;
- POL-CON Consulting – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku wielofunkcyjnym Forum Gdańsk. Autor projektu: Bożenna Ewa Sawicka.
Kapituła przyznała także wyróżnienia firmom:
- Marcin Zdulski Project – za projekt wentylacji i klimatyzacji w budynku biurowo-handlowym Dom Towarowy Smyk w Warszawie. Autor projektu: Andrzej Wysocki;
- Eler Piotr Ściegienka – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Folwark Łochów. Autor projektu: Piotr Ściegienka;
- WSP Polska – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku Renaissance Warsaw Airport Hotel. Autorzy projektu: Artur Jackowski, Marcin Zimmer;
- Project 1 – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Szkoła Podstawowa im. Sue Ryder w Niepołomicach. Autor projektu: Jolanta Filipczyk;
- Instalacje Grzewcze Instalacje Wentylacji Mechanicznej – za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku użyteczności publicznej Szkoła Podst. nr 10 w Zgierzu. Autor projektu: Przemysław Zalewski.
Nagrody Delta Stowarzyszenia Polska Wentylacja przyznawane są podmiotom o największej dynamice obrotów z trzech ostatnich lat. W tym roku nagrodzono (odpowiednio I, II i III miejsce):
- w kategorii firmy działających do 10 lat: Harmann Polska, Planetfan i Dabrowent;
- w kategorii firm działających do 20 lat: Euroklimat, Refsystem oraz Flowair Głogowski i Brzeziński;
- w kategorii firm działających ponad 20 lat: Iglotech, Schiessl Polska i Klimor.
[targi, targi forum wentylacja - salon klimatyzacja 2019, prenumerata rynku instalacyjnego, rynek instalacyjny]