Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dom bez rachunków

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2019  |  15.04.2019
Laureaci konkursu na najlepszy przykład zastosowania pompy ciepła
Laureaci konkursu na najlepszy przykład zastosowania pompy ciepła
Fot. PORT PC

Pod takim hasłem odbył się 28 lutego w Kielcach VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, zorganizowany w ramach Targów Enex. Wzięło w nim udział ponad 300 osób. Spotkanie miało na celu integrację branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami.

Na kongresie zaprezentowano poradnik „Dom bez rachunków”, którego celem jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno- lub dwurodzinnych. Poradnik opisuje systemy grzewcze z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania c.w.u. oraz pompą ciepła służącą do przygotowywania c.w.u. w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp, współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu.

Przeczytaj również: VII Kongres PORT PC „Dom bez rachunków” już za nami

Wskazuje, jak zbudować budynek, który spełni wymagania warunków technicznych 2021, a jego miesięczne koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia i pozostałej energii elektrycznej wyniosą ok. 20 zł. Jest to możliwe, gdy w budynku produkuje się więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż się jej zużywa (w bilansie rocznym) – jest on plusenergetyczny. Do poradnika dołączono cały zestaw narzędzi do kalkulacji, projektowania oraz doboru urządzeń – pomp ciepła, instalacji c.o. i c.w.u., buforów, zasobników, wentylacji itd. Znalazły się w nim również praktyczne wskazówki dotyczące projektowania, doboru i montażu instalacji PV.

W wielu kongresowych prezentacjach podkreślano, że jedną z najszybciej rozwijających się technologii w energetyce są obecnie systemy fotowoltaiczne i to one będą w przyszłości głównym źródłem energii, zwłaszcza dla ogrzewania i chłodzenia budynków. Większość krajów Unii Europejskiej wkroczyła już na drogę zmian w sektorze ogrzewania i chłodzenia, również w Polsce w najbliższych miesiącach powinien powstać zintegrowany krajowy plan pozwalający na realizację ambitnych celów klimatycznych w 2030 roku.

Kolejnym ważnym tematem było zastosowanie i znaczenie pomp ciepła w przemyśle oraz efektywna elektryfikacja ogrzewania jako najskuteczniejszy kierunek dekarbonizacji w UE. Gość specjalny, Pál Kiss – prezes węgierskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (MAHŐSZ) – przedstawił m.in. przykłady zastosowania pomp ciepła dużej mocy w przemyśle i ciepłownictwie oraz perspektywy rozwoju tej technologii w Europie. Natomiast dr Christian Schnell – starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego – omówił stan realizacji celu OZE 2020 i 2030 oraz wpływ na rozwój branży pomp ciepła w najbliższych latach. Jego zdaniem, uwzględniając konieczność ograniczenia emisji CO2 w gospodarce, w średniej i dłużej perspektywie nie ma alternatywy dla szerokiego zastosowania pomp ciepła zarówno w budownictwie, jak i ciepłownictwie i przemyśle.

Zobacz także: Jak młodzi inżynierowie mają zdobywać wiedzę?

W spotkaniu wziął udział m.in. minister Piotr Woźny – pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”. Zwrócił on uwagę na znaczenie inicjatywy „Dom bez rachunków” i fakt, że branża popiera ideę budynków plusenergetycznych. Z kolei Kamil Wyszkowski, dyrektor agendy ONZ UN Global Compact, zachęcał przedstawicieli branży do skupienia się wokół inicjatywy siedmiu organizacji tworzących Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).

Jednym z głównych mówców kongresu był Marcin Popkiewicz, czołowy polski analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka–energia–zasoby–środowisko, autor bestsellerów „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”. Został on w tym roku wyróżniony przez PORT PC za wkład w popularyzację wiedzy o zmianach klimatu i odnawialnych źródłach energii w Polsce.

Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszy przykład zastosowania pomp ciepła w przemyśle. Laureatami zostali: Geo-Term Polska S.A. za projekt pt. „Kaskada pomp ciepła o mocy 1 MW w kopalni „Brzeszcze” (I miejsce); DiMEN S.C. za projekt pt. „Odzysk ciepła z chłodzenia wtryskarek produkcji tworzyw sztucznych WAŚ Oława” (II miejsce); GWDA Sp. z o.o. za projekt pt. „Instalacja pomp ciepła do ogrzewania budynków oczyszczalni ścieków z wyłączeniem z eksploatacji kotłowni olejowej” (III miejsce) oraz PUH Grasant za projekt pt. „Odzysk ciepła z wody wodociągowej w Wągrowcu” (III miejsce). Wyróżniono również: Gazuno Langowski Sp.j. za projekt pt. „Wykorzystanie gazowych absorpcyjnych pomp ciepła do ogrzewania hali centralnego składowania Grene-KRAMP” oraz Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o. za projekt pt. „Pompa ciepła w instalacji grzewczej i klimatyzacyjnej w budynku biurowym”.

Patronat honorowy nad VII Kongresem PORT PC objęły Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz agenda ONZ UN Global Compact Polska. Poradnik i materiały dodatkowe dostępne są na stronie portpc.pl/kongres.

[PORT PC, kongres, konferencja, branża grzewcza, fotowoltaika, system grzewczy, ogrzewanie, chłodzenie, energia elektryczna, systemy fotowoltaiczne]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl