Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy jest czyste powietrze w uzdrowiskach?

Redakcja RI  |  19.04.2019  |  1
Czy jest czyste powietrze w uzdrowiskach?
Czy jest czyste powietrze w uzdrowiskach?
Fot. pixabay.com

Sieć Obywatelska Watchdog postanowiła sprawdzić, jak wygląda sytuacja z czystym powietrzem w polskich uzdrowiskach. NIK w swoim raporcie w 2016 roku podał informacje, że w uzdrowiskach nie przeprowadza się precyzyjnych pomiarów jakości powietrza. Jak jest teraz?

NIK w czasie kontroli przeprowadzonej 2 lata temu sprawdzał, czy wybrane gminy uzdrowiskowe spełniają warunki do zachowania statusu uzdrowiska, realizują wynikające z tego statusu zadania. Kontrolowane gminy wykonywały zadania związanie z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowisk jednak zaniedbały badania poziomu zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu i emisji pól elektromagnetycznych. Sieć Watchdog po dwóch latach zapytała gminy, jak dbają o powietrze. W Polsce są 43 gminy uzdrowiskowe i 45 uzdrowisk (w dwóch gminach są po dwa uzdrowiska), dlatego wniosek sieci został skierowany do 43 urzędów.

Przeczytaj również: Warszawa walczy ze smogiem, dzięki chodnikom

Pierwsze pytanie badania dotyczyło wszelkich kontroli jakości powietrza prowadzonych przez gminę. Watchdog prosił również o udostępnienie protokołów i raportów z tych kontroli. 35% gmin, które odpowiedziały, w ciągu ostatnich trzech lat nie prowadziło żadnej kontroli jakości powietrza. Choć pytanie dotyczyło kontroli dokonywanych przez gminy, aż 9 urzędów, spośród 42, w odpowiedzi wspomniało jedynie o stacji monitoringu powietrza WIOŚ-u (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska), zlokalizowanym na terenie gminy.

Najczęstszym powodem zlecania badań dotyczących jakości powietrza jest konieczność złożenia przez gminę operatu uzdrowiskowego, w którym należy potwierdzić właściwości lecznicze miejsca. Wśród wielu badań do operatu konieczne jest właśnie badanie poziomu zanieczyszczenia. Takie kompleksowe badania instytucjom naukowym w ciągu ostatnich trzech lat zleciło 10 gmin. Tylko cztery gminy wspomniały o kontrolach jakości powietrza polegających na sprawdzaniu kotłowni czy przedsiębiorstw emitujących szkodliwe substancje.

Watchdog zapytał również o pomiary jakości powietrza z wskazanego okresu czasu. 26 gmin, spośród tych, które odpowiedziały na wniosek, nie przesłało żadnych danych dotyczących jakości powietrza. Gminy Goczałkowice, Wapienne i Ustka przeprowadziły badania jakości powietrza do operatu uzdrowiskowego, Rabka-Zdrój i Czerniawa nie przechowują danych archiwalnych. Konstancin Jeziorna i Świnoujście odesłały do dokumentów, w których oznaczono tylko, czy jakość powietrza można w jakimś momencie określić jako dopuszczalną. 16 gmin nie ma żadnych stacji, nie przeprowadza pomiarów i nie korzysta ze stacji należących do innych podmiotów. Wobec tego można niestety wysnuć wniosek, że gminy uzdrowiskowe przywiązują bardzo małą wagę do poprawy jakości powietrza.

Pełna wersja raportu dostępna jest na: www.siecobywatelska.pl.

Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog

[walka ze smogiem, smog, czyste powietrze, jakość powietrza, uzdrowisko, Sieć Obywatelska Watchdog, zła jakość powietrza]

Komentarze

(1)
Magmann | 23.04.2019, 13:36
Nie ważne czy spełniają normy czy nie ważne by turyści płacili, już było to kilka razy poruszane w telewizji i chyba nawet była sprawa w sądzie i nic z tym nie zrobili.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl