Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

MPiT: Będzie nowela ustawy o OZE a program Energia Plus nabiera tempa

Redakcja RI  |  30.04.2019  |  1
MPiT: Będzie nowela ustawy o OZE a program Energia Plus nabiera tempa
MPiT: Będzie nowela ustawy o OZE a program Energia Plus nabiera tempa
Fot. pixabay.com

Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, program Energia Plus wchodzi w kolejną fazę – PKO Bank Polski wystartował z pożyczką gotówkową, dzięki której można sfinansować zakup i instalację paneli fotowoltaicznych do kwoty 50 tys. zł. Ministerstwo zapowiada również, że już wkrótce do konsultacji ma trafić projekt nowelizacji ustawy o OZE, który umożliwi MŚP działalność prosumencką.

Od początku roku działa ulga podatkowa w PIT, dzięki której można zmniejszyć zobowiązania podatkowe o wydatki na własną elektrownię słoneczną. Ułatwienie i rozwój takich inwestycji oraz znaczące zwiększenie liczby prosumentów w Polsce, zakłada ogłoszony przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz program Energia plus. 

Dowiedz się więcej: Czyste Powietrze – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja

Bardzo ważnym działaniem dla rozwoju mikroistalancji fotowoltaicznych są instrumenty kredytowe umożliwiające dogodne dla budżetów domowych sfinansowanie takiej inwestycji. Takim potrzebom wychodzi naprzeciw PKO Bank Polski, który uruchamia właśnie specjalną pożyczkę dostępną we wszystkich palcówkach banku na terenie kraju. 

Ekopożyczka to nowy produkt PKO Banku Polskiego na zakup urządzeń fotowoltaicznych. Oferta obejmuje finansowanie, do 50 tys. zł, zarówno kosztów zakupu paneli słonecznych, jak również ich montażu. Oprocentowanie kredytu to 4,99 proc., prowizja wynosi 0,99 proc. Aby skorzystać z tak preferencyjnych warunków cenowych, wystarczy w ciągu trzech miesięcy od uzyskania finansowania przedstawić dokumenty potwierdzające zakup i montaż urządzeń za co najmniej 85 proc. kwoty pożyczki.

Panele słoneczne mogą być zamontowane niezależnie od źródeł ciepła nowej generacji i pozwalają na znaczące zwiększenie niezależności energetycznej budynku. Dodatkowo od 2019 r. wydatki na termomodernizację budynków jednorodzinnych można, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, odliczyć od dochodu. Pożyczka może być spłacana nawet przez 10 lat, co w połączeniu z ulgą podatkową powoduje, że gospodarstwa domowe będą mogły zmniejszyć poziom swoich miesięcznych wydatków na zakup energii elektrycznej.

Przeczytaj również: Ulga podatkowa na przedsięwzięcia termomodernizacyjne

Od lutego 2019 r. działa międzyresortowy zespół ds. ułatwienia inwestycji w prosumenckie instalacje odnawialnych źródeł energii, który pracuje nad szeregiem usprawnień zwiększających dostępność mikroinstalacji dla użytkowników energii. Program Energia plus w swoich założeniach ma zapewnić polskim rodzinom, MŚP i JST możliwość budowania własnej energetycznej niezależności, a przez to ochronę przed ryzykiem wzrostu cen energii; pomóc wypełnić zobowiązania wobec UE w zakresie udziału OZE w miksie energetycznym kraju oraz wspomagać działania na rzecz poprawy powietrza w Polsce.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[program Energia plus, OZE, odnawialne źródła energii, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, panele słoneczne, ulga termomodernizacyjna, termomodernizacja]

Komentarze

(1)
KamMarek | 30.04.2019, 12:25
Może okazać się że takie inwestycje w własny prąd mogą okazać się lekiem na wyższe ceny prądu, które w końcu i tak będą
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl