Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Serwis dla podwykonawców od GDDKiA

Redakcja RI  |  30.04.2019
Serwis dla podwykonawców od GDDKiA
Serwis dla podwykonawców od GDDKiA
Fot. pixabay.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła serwis dla podwykonawców, w którym można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące współpracy podmiotów z generalnymi wykonawcami.

W zakładce na stronie GDDKiA są zebrane informacje:

 • dla podwykonawców biorących udział w realizacji inwestycji, 
 • procedury płatności w przypadku braku płatności od wykonawcy,
 • uwagi praktyczne dla podwykonawców, dostawców i usługodawców, 
 • wzory wniosków i oświadczeń,
 • strony internetowe kontraktów.

GDDKiA jako Zamawiający i największy inwestor drogowy w Polsce nadzoruje realizację PBDK i wprowadza zmiany, które pozwolą ochronić interesy średnich i małych przedsiębiorstw. W zakładce procedury płatności, podwykonawcy, usługodawcy i dostawcy znajdą schemat płatności, informacje co zrobić aby być podmiotem objętym ustawową ochroną, jakie dokumenty i działania formalno-prawne podejmować aby uzyskać wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Przeczytaj również: Nabór i szkolenie NFOŚiGW - Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu

Informacje dotyczące „Serwisu dla podwykonawców” przekazane zostaną do Inżynierów Kontraktów i Kierowników Projektów, aby mogli dotrzeć z jej zawartością bezpośrednio do podwykonawców/usługodawców/dostawców na budowach. Natomiast zgodnie z obopólnie zawartym kontraktem generalny wykonawca jest zobowiązany do uregulowania w pierwszej kolejności płatności za wykonane i odebrane prace. Następnie po przedstawieniu podpisanych oświadczeń o rozliczeniu się ze wszystkimi podwykonawcami, usługodawcami i dostawcami materiałów ma prawo ubiegać się o płatność od inwestora. Sytuacja, w której GDDKiA ma realizować płatności bezpośrednie, np. w wyniku kłopotów finansowych lub organizacyjnych generalnego wykonawcy, jest rozwiązaniem niestandardowym, umożliwiającym zachowanie płynności finansowej podwykonawców, usługodawców i dostawców.

W ostatnich latach GDDKiA wdrożyła nowe rozwiązania chroniące PUD, czyli podwykonawców, usługodawców i dostawców co było możliwe, m.in. dzięki zapisom wprowadzonym w 2016 r. do Prawa zamówień publicznych i wzorcowych Szczególnych Warunków Kontraktów zawieranych przez GDDKiA z Generalnym Wykonawcą.

Nowe regulacje dot. ochrony PUD:

Pzp:

 • rozszerzenie ochrony PUD
 • wymogi dla umowy o roboty budowlane zawieranej pomiędzy Zamawiającym a Generalnym Wykonawcą (zapłata wynagrodzenia Wykonawcy po przedstawieniu dowodu zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy)

GDDKiA - SWK sukcesywnie uzupełniane od 2016r:

 • szczegółowe wymogi dla umowy o podwykonawstwo mające na celu ochronę podwykonawców (np. zakazane postanowienia umowne niekorzystne dla podwykonawców – w oparciu Subkl. 4.4 SWK
 • sankcje dla Wykonawcy za naruszenie zobowiązań względem podwykonawcy lub GDDKiA w związku z prawami podwykonawcy (np. kara za brak zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy, kara za niezgłoszenie podwykonawcy w celu objęcia ochroną) - w oparciu o Subkl. 8.7 SWK.

Źródło: GDDiKA

[podwykonawca, wykonawca, GDDKiA, usługodawcy, budowa]

Tagi: 
podwykonawca | 
wykonawca | 
gddkia | 
usługodawcy | 
budowa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Regulacja odzysku ciepła
 • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl