Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jesienią mają zostać wprowadzone ostrzejsze przepisy dot. informowania o smogu

Redakcja RI  |  06.05.2019
Jesienią mają zostać wprowadzone ostrzejsze przepisy dot. informowania o smogu
Jesienią mają zostać wprowadzone ostrzejsze przepisy dot. informowania o smogu
Fot. pixabay.com

Pełnomocnik ds. programu Czyste Powietrze zapowiedział, że na jesieni mają zmienić się przepisy dotyczące informowania i alarmowania o smogu. Dzięki nim będzie można częściej ostrzegać przed dużym zanieczyszczeniem powietrza w kraju.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 2012 r., w Polsce alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na m3 dla pyłu PM10. Poziom informowania w przypadku PM10 to 200 mikrogramów. W tej chwili polskie normy są najwyższe w Unii Europejskiej. Ponadto nasze miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych smogiem w Europie.

Przeczytaj również: 45 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze

Nowy projekt rozporządzenia ma wprowadzić bardziej restrykcyjne progi informowania i alarmowania mieszkańców o występowaniu smogu. Nad projektem pracują wspólnie - ministerstwo środowiska i zdrowia - oraz zespół pełnomocnika ds. programu Czyste Powietrze. Piotr Woźny pełnomocnik programu Czyste Powietrze wyjaśnił, że ministerstwo zdrowia chce, aby informacja o smogu było podawana społeczeństwu już przy 80 mikrogramach na m3, a poziom alarmu przy 80 mikrogramach na m3 dla pyłu PM10.

Konsultacje z samorządami w sprawie progów smogowych

Pełnomocnik podkreślił, że nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu muszą być przedyskutowane z samorządami, które są odpowiedzialne za przekazywanie informacji o zanieczyszczeniach powietrza obywatelom. Niektóre gminy w związku z dużymi zanieczyszczeniami wprowadzają też darmową komunikację miejską. Samorząd małopolski w swoim programie ochrony powietrza planuje wprowadzić poziom alertu smogowego przy przekroczeniu 150 mikrogramów na m3 dla pyłu PM10.

Na początku kwietnia ministerstwo środowiska zaproponowało nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu - odpowiednio na poziomie 250 i 150 mikrogramów na m3 dla pyłu PM10. Jednak spotkały się one z dużą krytyką ze strony Polskiego Alarmu Smogowego, który wskazał, że zaproponowane poziomy alarmu są nadal najwyższe w porównaniu do innych krajów europejskich. PAS podkreślał także, że przy takich prograch alarmowania, w Małopolsce w ubiegłym roku nie byłoby ani jednego dnia, w którym ogłoszono by alarm smogowy, a na Śląsku byłyby tylko to trzy dni.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 - 25 mikrogramów na metr sześcienny.
 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[smog, walka ze smogiem, zanieczyszczenie powietrza, zła jakość powietrza, program czyste powietrze, alarm smogowy, Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Zdrowia]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl