Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Elektrownia w Ostrołęce z nowymi wentylatorami powietrza

Redakcja RI  |  08.05.2019
Elektrownia w Ostrołęce
Elektrownia w Ostrołęce
Fot. Energa

Obecnie elektrownia ostrołęcka przechodzi modernizację, która ma pomóc w jej funkcjonowaniu. Chodzi głównie o zapewnienie dbałości o czyste powietrze i uzyskanie „Białych certyfikatów”. W latach 2019 - 2021, w czasie remontów średnich bloków energetycznych, na wszystkich trzech blokach zostaną wyremontowane wentylatory powietrza. Zakończył się pierwszy etap realizacji inwestycji dla kotła nr 2. Spółka Energa szacuje, że w wyniku przeprowadzonych modernizacji redukcja emisji CO2 wyniesie ok. 2100 ton rocznie.

Pracujące obecnie wentylatory podmuchu działają od początku istnienia elektrowni. Głównym zadaniem wentylatorów typu osiowego jest tłoczenie powietrza do kotła, co umożliwia proces spalania węgla w komorze paleniskowej kotła. Aby procesy zachodziły prawidłowo potrzebna była modernizacja większości urządzeń napowietrzających. W czasie remontu bloku wymieniono wentylatory w kotle nr 2. 

Przeczytaj również: Modernizacja budynków użyteczności publicznej do standardu niemal zeroenergetycznego – przykłady obiektów norweskich

Trzy etapy modernizacji elektrowni w Ostrołęce

Prace modernizacyjne elektrowni mają na celu poprawienie walorów użytkowych przez wyższą sprawność, wydajność oraz niezawodność, a także ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli zmniejszenie potrzeb własnych bloku. Dzięki temu spółka będzie mogła starać się o przyznanie „Białych certyfikatów” (świadectw potwierdzających zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej), co przełoży się na dodatkowe przychody.

Modernizacja została podzielona na trzy etapy. Realizacja pierwszego etapu dla kotła nr 2 była zaplanowana w czasie remontu średniego bloku 2, tj. od 1 marca do 30 kwietnia 2019 roku i została zakończona w terminie. Realizacja drugiego etapu, dla kotła nr 3, zaplanowana jest w terminie od 1 marca do 30 kwietnia 2020 r. Podobnie jak w przypadku pierwszego etapu – prace będą realizowane w czasie remontu średniego bloku 3. Ostatni etap - dla kotła nr 1 - będzie realizowany w terminie od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r. – w czasie remontu średniego bloku 1. Najważniejszą czynnością w ramach modernizacji jest wymiana kompletnego wentylatora podmuchu na każdym bloku wraz z układem sterowania i regulacji.

Oszczędność energii, po modernizacji wentylatorów na trzech kotłach, planowana jest na poziomie ok. 230 toe (ton oleju ekwiwalentnego) rocznie. Wielkość redukcji CO2 szacowana jest na ok. 2100 ton rocznie.

Źródło: Energa

[elektrownia w Ostrołęce, wentylacja, wentylator, urządzenia napowietrzające, energia elektryczna, wentylatory, efektywność energetyczna, elektrownia, Ostrołęka]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl