Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Elektrownia w Ostrołęce z nowymi wentylatorami powietrza

Redakcja RI  |  08.05.2019
Elektrownia w Ostrołęce
Elektrownia w Ostrołęce
Fot. Energa

Obecnie elektrownia ostrołęcka przechodzi modernizację, która ma pomóc w jej funkcjonowaniu. Chodzi głównie o zapewnienie dbałości o czyste powietrze i uzyskanie „Białych certyfikatów”. W latach 2019 - 2021, w czasie remontów średnich bloków energetycznych, na wszystkich trzech blokach zostaną wyremontowane wentylatory powietrza. Zakończył się pierwszy etap realizacji inwestycji dla kotła nr 2. Spółka Energa szacuje, że w wyniku przeprowadzonych modernizacji redukcja emisji CO2 wyniesie ok. 2100 ton rocznie.

Pracujące obecnie wentylatory podmuchu działają od początku istnienia elektrowni. Głównym zadaniem wentylatorów typu osiowego jest tłoczenie powietrza do kotła, co umożliwia proces spalania węgla w komorze paleniskowej kotła. Aby procesy zachodziły prawidłowo potrzebna była modernizacja większości urządzeń napowietrzających. W czasie remontu bloku wymieniono wentylatory w kotle nr 2. 

Przeczytaj również: Modernizacja budynków użyteczności publicznej do standardu niemal zeroenergetycznego – przykłady obiektów norweskich

Trzy etapy modernizacji elektrowni w Ostrołęce

Prace modernizacyjne elektrowni mają na celu poprawienie walorów użytkowych przez wyższą sprawność, wydajność oraz niezawodność, a także ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli zmniejszenie potrzeb własnych bloku. Dzięki temu spółka będzie mogła starać się o przyznanie „Białych certyfikatów” (świadectw potwierdzających zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej), co przełoży się na dodatkowe przychody.

Modernizacja została podzielona na trzy etapy. Realizacja pierwszego etapu dla kotła nr 2 była zaplanowana w czasie remontu średniego bloku 2, tj. od 1 marca do 30 kwietnia 2019 roku i została zakończona w terminie. Realizacja drugiego etapu, dla kotła nr 3, zaplanowana jest w terminie od 1 marca do 30 kwietnia 2020 r. Podobnie jak w przypadku pierwszego etapu – prace będą realizowane w czasie remontu średniego bloku 3. Ostatni etap - dla kotła nr 1 - będzie realizowany w terminie od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r. – w czasie remontu średniego bloku 1. Najważniejszą czynnością w ramach modernizacji jest wymiana kompletnego wentylatora podmuchu na każdym bloku wraz z układem sterowania i regulacji.

Oszczędność energii, po modernizacji wentylatorów na trzech kotłach, planowana jest na poziomie ok. 230 toe (ton oleju ekwiwalentnego) rocznie. Wielkość redukcji CO2 szacowana jest na ok. 2100 ton rocznie.

Źródło: Energa

[elektrownia w Ostrołęce, wentylacja, wentylator, urządzenia napowietrzające, energia elektryczna, wentylatory, efektywność energetyczna, elektrownia, Ostrołęka]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl