Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?

Redakcja RI  |  10.05.2019
Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?
Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?
Fot. pixabay.com

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce wprowadzić zmiany do programu Czyste Powietrze. Według związku zawodowego w programie powinny się znaleźć dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych oraz dofinansowanie zakupu elektrofiltrów kominowych. Związek proponuje także usunięcie zapisów „dyskryminujących” nowoczesne kotły węglowe.

Solidarność na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach zgłosiła swoje uwagi do działania programu Czyste Powietrze. W przedstawionym projekcie zapisano, że konieczność walki ze smogiem i niską emisją to jedno z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed woj. śląskim. Jednak, aby mogła być ona skuteczna wg Solidarności, powinny zostać wprowadzone zmiany do programu.

Przeczytaj również: 45 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze

Zaproponowane zmiany w programie Czyste Powietrza dla województwa Śląskiego

Związek zawodowy zaproponował m.in., aby WRDS uznała potrzebę uzupełnienia programu Czyste Powietrze o możliwość dofinansowywania przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych. Według Solidarności rozwój ciepła systemowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej jest jedną z optymalnych metod walki z niską emisją.

W projekcie wskazano, że woj. śląskie, ze względu na gęstość zaludnienia i rozbudowaną infrastrukturę, jest najlepszym miejscem do lokowania inwestycji w zakresie rozwoju ciepła sieciowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej. Przyspieszenie działań w tym obszarze jest jednocześnie głównym zadaniem powołanego w marcu br. przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju międzyresortowego zespołu ds. kogeneracji i integracji systemów ciepłowniczych na Śląsku.

Dodatkowo związek zaproponował, aby WRDS zawnioskowała o usunięcie z programu zapisów dyskryminujących nowoczesne kotły węglowe w ogrzewnictwie indywidualnym. Przypomniano, że w obecnym kształcie programu utrudniona jest możliwość uzyskania dofinansowania zakupu kotła węglowego piątej generacji w sytuacji, gdy istnieje możliwość podpięcia do sieci gazowej. 

Zobacz także: Czyste Powietrze – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja

Elektrofiltry kominowe sposobem na smog

Jednocześnie związek chciałby umożliwienia dofinansowywania zakupów elektrofiltrów kominowych, jako wielokrotnie tańszej alternatywy dla wymiany całej instalacji grzewczej w ogrzewnictwie indywidualnym. Projekt elektrofiltru kominowego przystosowany do montowania w instalacjach grzewczych starszego typu związek opracował wspólnie z Politechniką Śląską. Urządzenie ma czterokrotnie ograniczać emisję pyłów PM10 i PM2,5 do atmosfery, dzięki temu można natychmiast osiągnąć pożądany efekt ekologiczny - przy jednostkowych nakładach rzędu 2 do 3 tys. zł.

Ponadto Solidarność apeluje o zwiększenie dostępności programu, czyli modyfikacji obecnych kryteriów dochodowych dla gospodarstw domowych, które decydują o poziomie dofinansowania termomodernizacji domów oraz modernizacji instalacji grzewczych.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, smog, program Czyste Powietrze, termomodernizacja, sieć gazowa, kotły węglowe, ogrzewanie, kotły 5 generacji, ciepło systemowe, kogeneracja]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl