Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?

Redakcja RI  |  10.05.2019
Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?
Czy będą zmiany w programie Czyste Powietrza dla Śląska?
Fot. pixabay.com

Śląsko-dąbrowska Solidarność chce wprowadzić zmiany do programu Czyste Powietrze. Według związku zawodowego w programie powinny się znaleźć dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych oraz dofinansowanie zakupu elektrofiltrów kominowych. Związek proponuje także usunięcie zapisów „dyskryminujących” nowoczesne kotły węglowe.

Solidarność na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach zgłosiła swoje uwagi do działania programu Czyste Powietrze. W przedstawionym projekcie zapisano, że konieczność walki ze smogiem i niską emisją to jedno z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed woj. śląskim. Jednak, aby mogła być ona skuteczna wg Solidarności, powinny zostać wprowadzone zmiany do programu.

Przeczytaj również: 45 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze

Zaproponowane zmiany w programie Czyste Powietrza dla województwa Śląskiego

Związek zawodowy zaproponował m.in., aby WRDS uznała potrzebę uzupełnienia programu Czyste Powietrze o możliwość dofinansowywania przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych. Według Solidarności rozwój ciepła systemowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej jest jedną z optymalnych metod walki z niską emisją.

W projekcie wskazano, że woj. śląskie, ze względu na gęstość zaludnienia i rozbudowaną infrastrukturę, jest najlepszym miejscem do lokowania inwestycji w zakresie rozwoju ciepła sieciowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej. Przyspieszenie działań w tym obszarze jest jednocześnie głównym zadaniem powołanego w marcu br. przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju międzyresortowego zespołu ds. kogeneracji i integracji systemów ciepłowniczych na Śląsku.

Dodatkowo związek zaproponował, aby WRDS zawnioskowała o usunięcie z programu zapisów dyskryminujących nowoczesne kotły węglowe w ogrzewnictwie indywidualnym. Przypomniano, że w obecnym kształcie programu utrudniona jest możliwość uzyskania dofinansowania zakupu kotła węglowego piątej generacji w sytuacji, gdy istnieje możliwość podpięcia do sieci gazowej. 

Zobacz także: Czyste Powietrze – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja

Elektrofiltry kominowe sposobem na smog

Jednocześnie związek chciałby umożliwienia dofinansowywania zakupów elektrofiltrów kominowych, jako wielokrotnie tańszej alternatywy dla wymiany całej instalacji grzewczej w ogrzewnictwie indywidualnym. Projekt elektrofiltru kominowego przystosowany do montowania w instalacjach grzewczych starszego typu związek opracował wspólnie z Politechniką Śląską. Urządzenie ma czterokrotnie ograniczać emisję pyłów PM10 i PM2,5 do atmosfery, dzięki temu można natychmiast osiągnąć pożądany efekt ekologiczny - przy jednostkowych nakładach rzędu 2 do 3 tys. zł.

Ponadto Solidarność apeluje o zwiększenie dostępności programu, czyli modyfikacji obecnych kryteriów dochodowych dla gospodarstw domowych, które decydują o poziomie dofinansowania termomodernizacji domów oraz modernizacji instalacji grzewczych.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, smog, program Czyste Powietrze, termomodernizacja, sieć gazowa, kotły węglowe, ogrzewanie, kotły 5 generacji, ciepło systemowe, kogeneracja]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl