Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Raport Energetyczny 2019: duże zainteresowanie przedsiębiorstw czystą energią

Redakcja RI  |  13.05.2019
Raport na temat energii na rok 2019
Raport na temat energii na rok 2019
Fot. BayWa r.e.

W ramach współpracy platformy RE-Source Platform BayWa r.e. opublikowała Raport Energetyczny 2019, który analizuje stosunek 1200 europejskich firm do energii odnawialnej. Z raportu wynika, że 89 proc. zbadanych przedsiębiorstw zgodziło się co do głównej roli, jaką duże firmy muszą odegrać w kierowaniu transformacją energetyczną. Jednak aż 76 proc. respondentów wskazało, że bariery utrudniające dalsze inwestowanie w odnawialne źródła energii to przede wszystkim duża biurokracja i skomplikowane przepisy.

Dla większości firm korzyści wynikające z OZE są oczywiste – prawie 90 proc. respondentów wskazało, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przyczyniło się do poprawy ich wizerunku publicznego a 80 proc., stwierdziło, że daje im to przewagę biznesową. Podejmując decyzję o inwestowaniu w OZE, 92 proc. firm zrobiło to w celu obniżenia kosztów energii.

Przeczytaj również: Plan działania energetycznego do 2050 r. - nowy raport IRENA

OZE - bariery dla inwestorów

Bariery, które najczęściej wymieniali badani to długi okres zwrotu za poczynione inwestycje (44%) i wysokie koszty inwestycyjne (38%). Wśród respondentów z Polski i Wielkiej Brytanii postrzeganie kosztów inwestycyjnych jako bariery było najwyższe i wyniosło nieco prawie 50%.

– „Raport Energetyczny 2019 firmy BayWa r.e. pokazuje, że firmy chcą odgrywać główną rolę w przejściu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, kierując się chęcią osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, poprawy wizerunku publicznego i obniżenia kosztów energii. Wiele z tych przedsiębiorstw powstrzymują jednak skomplikowane regulacje i bariery związane z inwestycjami i zwrotem nakładów inwestycyjnych. Aby je przezwyciężyć, branża musi zaoferować firmom wiele opcji dostaw energii odnawialnej i ściśle współpracować z rządami w celu poprawy ram regulacyjnych” – skomentował Matthias Taft, członek zarządu BayWa AG odpowiedzialny za biznes energetyczny.

Ponad połowa badanych firm wyznaczyła sobie cele dotyczące efektywności energetycznej, wykorzystania energii odnawialnej lub ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Podczas gdy przedsiębiorstwa w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji koncentrują się głównie na celach w zakresie emisji gazów cieplarnianych, przedsiębiorstwa w Polsce, Włoszech i Hiszpanii dążą do zwiększenia ogólnego wykorzystania energii odnawialnej.

Ponad 50 proc. firm planuje, że w przeciągu najbliższych 5 lat będzie korzystać z energii odnawialnej lub zainstaluje własną instalację OZE. Szczególnie ambitne plany mają przedsiębiorstwa hiszpańskie, z których aż 76 proc. planuje zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podobnie firmy włoskie - aż 70 proc. z nich chce inwestować we własne instalacje OZE.

Zobacz także: Polskie ciepłownictwo a rozwój OZE

Spośród przedsiębiorstw, które wskazały za bariery inwestycyjne, biurokrację i skomplikowane regulacje prawne, największy poziom frustracji był zauważalny w przypadku firm z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii (79%). W przypadku Niemiec i Francji Niemczech 73 proc., a Polska i Włochy znalazły się pomiędzy nimi.

Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie: www.baywa-re.com.

Źródło: BayWa r.e.

[OZE, odnawialne źródła energii, instalacje OZE, energia odnawialna, efektywność energetyczna, raport energetyczny]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl