Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wesprzyj petycję ws. prac nad ustawami dotyczącymi sektora budowlanego

Redakcja RI  |  17.05.2019
Petycja w sprawie ustaw o prawie budowlanym
Petycja w sprawie ustaw o prawie budowlanym
Fot. pixabay.com

Gorąco zachęcamy do podpisu petycji skierowanej do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie prac nad ustawami dotyczącymi sektora budowlanego. W związku z prowadzonymi pracami nad ustawami: prawo budowlane, o architektach, o inżynierach budownictwa oraz przepisami wprowadzającymi, poważnie zagrożone stają się interesy nie tylko inżynierów budownictwa, ale również pozostałych uczestników procesu inwestycyjno-budowlanego (w tym inwestora, którym może być każdy z nas).

Według Krzysztofa Kaczorka założyciela petycji w sprawie prac nad ustawami dotyczącymi sektora budowlanego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ponownie wróciło do szkodliwych dla inżynierów budownictwa planów. O projektach ustaw, które właśnie są rozpatrywane, negatywnie wypowiedziały się już organizacje zrzeszające inżynierów budownictwa. Na skutek oddolnej dyskusji w społeczności inżynierów budownictwa oraz studentów kształcących się w celu osiągnięcia tego tytułu, pojawiła się inicjatywa rozpoczęcia walki o prawa.

Podpisz petycję >>

Autorzy petycji do premiera Mateusza Morawieckiego zauważają, że zmiany polegające na przesunięciu części kompetencji inżynierów budownictwa na rzecz architektów, których jest ponad dziesięciokrotnie mniej, doprowadzą do katastrofy zarówno przedsięwzięć rządowych, jak i komercyjnych. Co więcej, wyraźna dysproporcja pomiędzy liczbą inżynierów budownictwa i architektów, przy ponad 100 tysiącach pozwoleń na budowę wydawanych w ciągu roku, doprowadzi do całkowitego paraliżu branży budowlanej.

Ponadto architekci nie posiadają odpowiedniego przygotowania, chociażby pod względem zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa podczas prowadzenia robót budowlanych, co może mieć daleko idące konsekwencje na placu budowy.

W jaki sposób powinna wyglądać działalność architektów i inżynierów budownictwa?

Według autora petycji, chcąc uniknąć negatywnych konsekwencji nieodpowiedzialnych zapisów dotyczących inżynierów budownictwa oraz architektów, środowisko inżynierów budownictwa zwraca się z prośbą o:

 1. Połączenie samorządów zawodowych Inżynierów Budownictwa (PIIB) oraz Architektów (IARP) w jeden samorząd, którego zasady działalności określone będą w jednej ustawie o zawodach budowlanych wraz z potwierdzeniem faktu, że są one zawodami zaufania publicznego. 
 2. Określenie jednoznacznych zasad wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przez architektów i inżynierów budownictwa w ustawie – Prawo budowlane. 
 3. Wprowadzenie właściwej definicji zawodu inżyniera budownictwa oraz architekta w oparciu o ich rzeczywiste kompetencje w procesie budowlanym, które reguluje ustawa – Prawo budowlane. 
 4. Umożliwienie uzyskania uprawnień architektonicznych bez ograniczeń pozwalających na wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie poprzez ukończenie studiów II stopnia na kierunku architektura (lub wprowadzenie równoważnych studiów podyplomowych), po wcześniejszym ukończeniu studiów II stopnia na kierunku budownictwo. 
 5. Umożliwienie projektowania w ograniczonym zakresie: konstrukcji budynków przez architektów oraz architektury adekwatnych budynków przez inżynierów budownictwa, a tym samym zlikwidowanie obecnej niekonstytucyjnej bariery projektowania architektury w ograniczonym zakresie wyłącznie „w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej”. 
 6. Zrezygnowanie z próby wprowadzania w ustawie – Prawo budowlane rozwiązań prawnych, które będą prowadziły do dezintegracji dokumentacji projektowej na różnych etapach procesu budowlanego, a przez to uniemożliwiały lub utrudniały spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych. 
 7. Odstąpienie od propozycji polegającej na umożliwieniu pełnienia funkcji kierownika budowy wyłącznie architektowi, a także pozostawienie obecnych przepisów dotyczących kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do obiektów budowlanych.
 8. Zrezygnowanie z próby wprowadzania rozwiązań prawnych polegających na obowiązku zapewnienia udziału architekta przy projektach budowlanych obiektów, których projektowanie obecnie należy do inżyniera budownictwa, m.in. takich jak obiekty infrastruktury technicznej, transportowej czy hydrotechniczne.
 9. Ponowne rozpoczęcie prac nad nowym projektem ustawy o samorządzie zawodowym architektów i inżynierów budownictwa oraz ustawy – Prawo budowlane, z szeroko zakrojonym zaangażowaniem przedstawicieli obu samorządów zawodowych.

Pełna wersja petycji dostępna jest tutaj.

[inżynier budownictwa, architekt, prawo, sektor budownictwa, budownictwo, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, prawo budowlane, ustawa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl