Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

III Konwencja ZHI

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 5/2019  |  17.05.2019
III Konwencja ZHI
III Konwencja ZHI
Fot. WJ

Zorganizowana przez Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI 3. Konwencja Rynku Grzewczego, Instalacyjnego i Sanitarnego odbyła się 26 marca w Warszawie. Podobnie jak w ubiegłych latach spotkanie służyło wymianie opinii na tematy nurtujące branżę. Jak bardzo technologia zmienia funkcjonowanie naszej branży: co się zmieni, a co pozostanie? Jaką wartość tworzy sektor handlu hurtowego, za którą klienci chcą zapłacić? Jak zatrudnić i zatrzymać dobrych pracowników oraz jakie są oczekiwania nowych generacji? Na te pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni eksperci.

O sytuacji płatniczej mówił Michał Modrzejewski (Euler Hermes) – branża instalacyjna nie wypada źle na tle całego budownictwa i pojawiają się symptomy poprawy sytuacji, co nie zwalnia przedsiębiorców z przykładania dużej wagi do tego aspektu biznesu. Sytuację w branży budowlanej omówił Bartłomiej Sosna (Spectis) – budownictwo mieszkaniowe po okresie znacznych wzrostów odnotowuje nieznaczny spadek liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. W budownictwie komercyjnym sytuacja jest stabilna, a w infrastrukturalnym wykonawcy wykazują dużą ostrożność w składaniu ofert, gdyż inwestorzy nie zawsze uwzględniają zmiany na rynku i wzrosty cen.

Przeczytaj również: II Konwencja ZHI

Źródła energii a ogrzewanie bez trucia

O tym, jak polityka energetyczno-klimatyczna w Polsce i Europie będzie wpływać na budownictwo i branżę instalacyjną, mówił dr Christian Schnell (Instytut Jagielloński) – czekają nas dwie, trzy dekady przechodzenia na OZE i coraz większy udział urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Jakie źródła energii będziemy wykorzystywać do ogrzewania w przyszłości? Na to pytanie starali się odpowiedzieć także: Robert Galara (Galmet), Łukasz Gwiazdowski (Vaillant), Janusz Starościk (SPIUG) i Magdalena Dziubela (Defro) w panelu dyskusyjnym. Przed nami okres przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, co jest trendem globalnym, ale dla Polski największym wyzwaniem jest walka ze smogiem i tym samym duże zmiany na rynku urządzeń grzewczych oraz odchodzenie od kotłów węglowych. Także Mariusz Prokopczuk (Proquest) wskazywał na wyzwania stojące przed branżą i metody znajdywania dobrych pracowników, zwłaszcza wśród młodego pokolenia wychowanego m.in. na mediach społecznościowych.

Narzedzia e-commerce dla branży grzewczej

Z kolei Artur Kowal (E-point) na przykładzie branży motoryzacyjnej pokazywał, jak narzędzia e-commerce mogą wspierać tradycyjny model biznesowy. Sporo uwagi w wystąpieniach i dyskusji poświęcono obniżeniu kosztów funkcjonowania branży: klasyfikacji ETIM oraz elektronicznej wymianie danych EDI. ZHI, także jako udziałowiec ETIM Polska, podjął się roli koordynatora wdrożenia klasyfikacji wyrobów według standardu ETIM w branży HVAC w Polsce. Po zakończeniu tłumaczenia klasyfikacji będzie zachęcać firmy do jej wdrożenia. Rozpoczęcie tego procesu jest niełatwe, ale konieczne dla zachowania konkurencyjności w branży. Niezależnie od rozwoju nowych technologii, niezbędne jest uporządkowanie danych i standaryzacja przepływu informacji. Pod koniec września ZHI planuje spotkanie otwie­rające projekt, na które zaprasza wszystkich odpowiedzialnych za bazy danych produktowych.

To spotkanie i poruszane na nim tematy oraz dyskusje, także kuluarowe, świadczą, że branża jest świadoma zachodzących zmian na rynku budowlanym i instalacyjnym, a ZHI jest forum kreującym opinię branżową i inspirującym do działania. Pomimo konkurowania na co dzień firmy instalacyjne widzą cele i zadania, którym można i trzeba stawiać czoła ­razem.

[konwencja, konferencja, rynek instalacyjny, klasyfikacja ETIm, rynek grzewczy, rynek sanitarny, 3. konwencja Rynku Grzewczego, Instalacyjnego i Sanitarnego 2019]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl