Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

III Konwencja ZHI

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 5/2019  |  17.05.2019
III Konwencja ZHI
III Konwencja ZHI
Fot. WJ

Zorganizowana przez Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI 3. Konwencja Rynku Grzewczego, Instalacyjnego i Sanitarnego odbyła się 26 marca w Warszawie. Podobnie jak w ubiegłych latach spotkanie służyło wymianie opinii na tematy nurtujące branżę. Jak bardzo technologia zmienia funkcjonowanie naszej branży: co się zmieni, a co pozostanie? Jaką wartość tworzy sektor handlu hurtowego, za którą klienci chcą zapłacić? Jak zatrudnić i zatrzymać dobrych pracowników oraz jakie są oczekiwania nowych generacji? Na te pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni eksperci.

O sytuacji płatniczej mówił Michał Modrzejewski (Euler Hermes) – branża instalacyjna nie wypada źle na tle całego budownictwa i pojawiają się symptomy poprawy sytuacji, co nie zwalnia przedsiębiorców z przykładania dużej wagi do tego aspektu biznesu. Sytuację w branży budowlanej omówił Bartłomiej Sosna (Spectis) – budownictwo mieszkaniowe po okresie znacznych wzrostów odnotowuje nieznaczny spadek liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. W budownictwie komercyjnym sytuacja jest stabilna, a w infrastrukturalnym wykonawcy wykazują dużą ostrożność w składaniu ofert, gdyż inwestorzy nie zawsze uwzględniają zmiany na rynku i wzrosty cen.

Przeczytaj również: II Konwencja ZHI

Źródła energii a ogrzewanie bez trucia

O tym, jak polityka energetyczno-klimatyczna w Polsce i Europie będzie wpływać na budownictwo i branżę instalacyjną, mówił dr Christian Schnell (Instytut Jagielloński) – czekają nas dwie, trzy dekady przechodzenia na OZE i coraz większy udział urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Jakie źródła energii będziemy wykorzystywać do ogrzewania w przyszłości? Na to pytanie starali się odpowiedzieć także: Robert Galara (Galmet), Łukasz Gwiazdowski (Vaillant), Janusz Starościk (SPIUG) i Magdalena Dziubela (Defro) w panelu dyskusyjnym. Przed nami okres przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, co jest trendem globalnym, ale dla Polski największym wyzwaniem jest walka ze smogiem i tym samym duże zmiany na rynku urządzeń grzewczych oraz odchodzenie od kotłów węglowych. Także Mariusz Prokopczuk (Proquest) wskazywał na wyzwania stojące przed branżą i metody znajdywania dobrych pracowników, zwłaszcza wśród młodego pokolenia wychowanego m.in. na mediach społecznościowych.

Narzedzia e-commerce dla branży grzewczej

Z kolei Artur Kowal (E-point) na przykładzie branży motoryzacyjnej pokazywał, jak narzędzia e-commerce mogą wspierać tradycyjny model biznesowy. Sporo uwagi w wystąpieniach i dyskusji poświęcono obniżeniu kosztów funkcjonowania branży: klasyfikacji ETIM oraz elektronicznej wymianie danych EDI. ZHI, także jako udziałowiec ETIM Polska, podjął się roli koordynatora wdrożenia klasyfikacji wyrobów według standardu ETIM w branży HVAC w Polsce. Po zakończeniu tłumaczenia klasyfikacji będzie zachęcać firmy do jej wdrożenia. Rozpoczęcie tego procesu jest niełatwe, ale konieczne dla zachowania konkurencyjności w branży. Niezależnie od rozwoju nowych technologii, niezbędne jest uporządkowanie danych i standaryzacja przepływu informacji. Pod koniec września ZHI planuje spotkanie otwie­rające projekt, na które zaprasza wszystkich odpowiedzialnych za bazy danych produktowych.

To spotkanie i poruszane na nim tematy oraz dyskusje, także kuluarowe, świadczą, że branża jest świadoma zachodzących zmian na rynku budowlanym i instalacyjnym, a ZHI jest forum kreującym opinię branżową i inspirującym do działania. Pomimo konkurowania na co dzień firmy instalacyjne widzą cele i zadania, którym można i trzeba stawiać czoła ­razem.

[konwencja, konferencja, rynek instalacyjny, klasyfikacja ETIm, rynek grzewczy, rynek sanitarny, 3. konwencja Rynku Grzewczego, Instalacyjnego i Sanitarnego 2019]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl