Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

OZE drogą do budownictwa niskoemisyjnego

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 5/2019  |  17.05.2019
Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze
Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze
Fot. ZAE

To motto tegorocznego Forum Termomodernizacja (3 kwietnia, Warszawa), organizowanego przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. Dyskusja podczas trzech sesji toczyła się wokół kwestii termomodernizacji budynków w kontekście jakości powietrza. W otwierającym pierwszą sesję referacie Jan Rączka (Alternator) wyraził pogląd, że w działaniach dotyczących termomodernizacji powinna nastąpić zmiana priorytetów – poprawa jakości powietrza powinna być ważniejsza niż zmniejszenie zużycia energii. To zła jakość powietrza niszczy nasze zdrowie i tylko radykalne środki, takie jak całkowity zakaz stosowania paliw stałych na terenie całego kraju, przyniesie poprawę jakości powietrza. Ponieważ lepsza jakość powietrza to wyższy standard życia, nie wolno uchylać się od wydatków z prywatnych kieszeni ani czekać z założonymi rękami na pomoc państwa, czy odsuwać w czasie oczekiwanych zmian.

Do tych radykalnych postulatów ustosunkował się min. Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste Powietrze”, częściowo podzielając zdanie nt. potrzeby bardzo radykalnych działań. Omówił działania rządu i samorządów lokalnych, w tym w Krakowie, gdzie od września br. będzie obowiązywał całkowity zakaz korzystania z paliw stałych do ogrzewania domów. Takie działania mają podejmować kolejne samorządy.

Przeczytaj również: Termomodernizacja w walce ze smogiem

Technologie OZE a termomodernizacja

Konieczne do wprowadzenia zmiany w polskim prawie, umożliwiające wdrożenie wymagań nowej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków i poprawienie działania systemu świadectw energetycznych, przedstawił Tomasz Gałązka z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W trakcie drugiej sesji Ryszard Wnuk (Krajowa Agencja Poszanowania Energii) wskazywał, jakie technologie OZE mają zastosowanie w procesach termomodernizacji budynków, w tym w kontekście redukcji szkodliwych emisji. Z praktyki prowadzonych inwestycji wynika, że wady występujące w praktycznych zastosowaniach wynikają głównie z nieznajomości specyfiki instalacji OZE i braku doświadczenia oraz nieuwzględniania nowoczesnych rozwiązań. Obliczenia zysków energetycznych są wykonywane bez uwzględnienia warunków lokalnych, w tym strat podczas przesyłu energii. Znamienne jest, że niekiedy nawet duże dofinansowanie OZE nie skłania do troski o prawidłowe funkcjonowanie instalacji i jej oczekiwane efekty.

Ile będzie pomp ciepła w 2030 roku?

Możliwości redukcji niskiej emisji, jakie daje technologia pomp ciepła, omówił Paweł Lachman (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła). Według PORT PC do 2030 roku liczba instalacji pomp ciepła wyniesie około miliona. Omówił m.in. zastosowanie wskaźnika gotowości budynków do obsługi inteligentnych technologii (Smart Readiness Indicator – SRI) wg nowej dyrektywy EPBD. Przedstawił też kampanię informacyjną PORT PC i poradnik „Dom bez rachunków” o ogrzewaniu budynków. Przykłady głębokiej termomodernizacji z udziałem OZE budynków istniejących do standardu nZEB przedstawił Jerzy Żurawski (ZAE, Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii i Środowiska).

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce

Natomiast Andrzej Wiszniewski (Narodowa Agencja Poszanowania Energii) omówił raport dotyczący rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce, opracowany w ramach programu Building Market Briefs. Opracowanie zawiera skondensowane informacje na temat krajowych uwarunkowań sektora budowlanego i wskaźniki, które można bezpośrednio porównywać pomiędzy krajami. Adam Ambrozik (Velux) przedstawił 4. edycję raportu „Barometr zdrowych domów”, w którym omówiono niezadowalający stan budynków mieszkalnych w Europie i w Polsce, wynikające z tego zagrożenia dla zdrowia i wzrost ubóstwa energetycznego. Raport wskazuje na kompleksową modernizację jako skuteczną metodę oszczędności energii i walki ze ­smogiem.

Inwestycje termomodernizacyjne

Były też wystąpienia dot. finansowania inwestycji termomodernizacyjnych: Aleksandra Podobińska-Durka (Alior Bank) przedstawiła Pożyczkę Termomodernizacyjną Alior Banku, Anna Żyła (BOŚ SA) omówiła wsparcie dla działań termomodernizacyjnych oferowane przez Bank Ochrony Środowiska osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, a Agnieszka Anioł (BGK) przedstawiła regionalne instrumenty finansowe wspierające poprawę efektywności energetycznej i OZE.

Gazowe pompy ciepła

W ramach wystąpień technicznych Sebastian Genc (Gazuno Langowski) przedstawił przykłady zastosowania gazowych pomp ciepła w celu ograniczania niskiej emisji. Gazowe absorpcyjne pompy ciepła zapewniają temperaturę wody grzewczej 65°C, dzięki czemu w wielu przypadkach nie ma konieczności wymiany instalacji c.o. przy termomodernizacji. Systemy inteligentnego sterowania węzłem cieplnym omówił Wojciech Kubicki (eGain). Węzeł w oparciu o dane pogodowe, właściwości cieplne i lokalizację budynku przewiduje, jak ogrzewać budynek przy optymalnym zużyciu energii – można jej zaoszczędzić 10–20%. Zastosowanie płyt Kooltherm z pianki rezolowej przedstawił Konrad Kostarczyk (Kingspan Insulation). Dzięki bardzo niskim wartościom współczynnika przewodzenia ciepła, rzędu 0,018–0,020 W/(mK), możliwe jest wykonanie ociepleń o niewielkiej grubości, co jest bardzo ważne np. przy ocieplaniu ścian od wewnątrz, ścian klatek chodowych, poddaszy i płyt balkonowych. Michał Strzeszewski (Sankom, Politechnika Warszawska) omówił zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych w programie Audytor. Pozwala on na bardzo precyzyjne wykonanie obliczeń cieplnych, import modelu budynku z programu Autodesk, automatyczne programowanie instalacji i jej wizualizację przestrzenną.

Zobacz także: Poradnik „Dom bez rachunków”

Patronat honorowy nad Forum objęły: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Energii oraz NFOŚiGW. W spotkaniu wzięło udział 240 osób, w tym audytorzy energetyczni i projektanci, a także przedstawiciele świata polityki, nauki i gospodarki. Konferencji towarzyszyły stoiska informacyjne firm: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Millennium, eGain, Gazuno Langowski i Kingspan ­Insulation.

Źródło: ZAE

[Forum Termomodernizacja 2019, termomodernizacja, energetyka odnawialna, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, budownictwo, ZAE, efektywność energetyczna, OZE, odnawialne źródła energii, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl