Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Strategia dla ciepłownictwa – czysta energia i czyste powietrze

 wj  |  Rynek Instalacyjny 5/2019  |  17.05.2019
Strategia dla ciepłownictwa – czysta energia i czyste powietrze
Strategia dla ciepłownictwa – czysta energia i czyste powietrze
Fot. WJ

Forum Energii wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii i Instytutem Badań Strukturalnych opracowały strategię eliminacji zanieczyszczeń powietrza z ogrzewnictwa i ciepłownictwa. Efektem tych prac jest m.in. raport Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa. Na konferencji zorganizowanej 17 kwietnia 2019 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprezentowano jego wyniki i przedstawiono koncepcję transformacji sektora zaopatrzenia w ciepło. Zaprezentowano także wyniki analiz korzyści i kosztów związanych z poprawą jakości powietrza w Polsce. Pokazano, w jaki sposób można obniżyć koszty zdrowotne smogu. Podjęto próbę połączenia strategii rozwoju sektora z priorytetami rządu dla ciepłownictwa oraz strategiami europejskimi.

W raporcie znalazła się m.in. analiza produkcji ciepła w systemach ciepłowniczych oraz budynkach indywidualnych, w tym w odniesieniu do kosztów, technologii i efektywności energetycznej. Przeanalizowano również możliwości poprawy jakości powietrza, a także ograniczenia emisji CO2 w kontekście zmian klimatu. Raport zawiera różne scenariusze wprowadzania zmian w ciepłownictwie. Wyniki tych analiz są jednoznaczne – jeśli nie pojawią się bodźce do przeprowadzenia modernizacji ciepłownictwa, jakość powietrza jeszcze się pogorszy, a koszty będą rosnąć. Modernizacja jest więc konieczna, a żeby odnieść sukces, potrzebna jest determinacja decydentów, właściwe wyznaczenie celów, plan oraz odpowiednie środki finansowe.

Przeczytaj również: Raport Energetyczny 2019: duże zainteresowanie przedsiębiorstw czystą energią

Poprawa efektywności energetycznej 

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Bez niej wymiana źródeł ciepła na mniej emisyjne będzie się wiązała ze wzrostem kosztów. Po drugie, istotne jest wyeliminowanie do 2030 roku paliw stałych z ogrzewania indywidualnego. Domowe piece węglowe są największym źródłem zanieczyszczeń w Polsce. Węgiel powinien być zastępowany w zależności od lokalnych możliwości ciepłem systemowym, gazem lub peletami.

Elektryfikacja ciepłownictwa

W dłuższej perspektywie Polskę czeka elektryfikacja ciepłownictwa, czyli przede wszystkim szerokie zastosowanie pomp ciepła. Strategia taka zapewni nam niezależność energetyczną, ograniczenie emisji oraz umiarkowane ceny ciepła. Już dziś trzeba rozpocząć przebudowę systemu energetycznego w stronę źródeł odnawialnych, reformę rynku energii i systemu taryf. Przy obecnych wysokich i płaskich cenach energii elektryfikacja ciepłownictwa nie jest na razie atrakcyjną opcją.

Rozwój systemów ciepłowniczych

Istotny jest również rozwój systemów ciepłowniczych. Zdecydowana większość z nich jest w myśl prawa europejskiego nieefektywna – jeżeli nie będą się zmieniać, w dłuższej perspektywie grozi im likwidacja. Pogorszyłoby to jeszcze stan powietrza w miastach. Niezwykle istotnym elementem transformacji ciepłownictwa jest objęcie opieką najuboższych i tych, którzy mogą sobie nie poradzić z wymianą źródeł ciepła. Transformacja energetyczna powinna być sprawiedliwa. Przejrzysty mechanizm dystrybucji kosztów przemian w energetyce jest niezbędny do osiągnięcia kompromisu i budowania poparcia społecznego.

W konferencji wzięło udział ok. 130 uczestników, reprezentujących administrację publiczną (szczebla centralnego i samorządowego), biznes oraz organizacje pozarządowe i media. Raport jest dostępny na tutaj.

[ciepłownictwo, czyste powietrze, czysta energia, Forum Energii, smog, systemy ciepłownicze, konferencja, efektywność energetyczna, wymiana źródeł ciepła]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl