Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Strategia dla ciepłownictwa – czysta energia i czyste powietrze

 wj  |  Rynek Instalacyjny 5/2019  |  17.05.2019
Strategia dla ciepłownictwa – czysta energia i czyste powietrze
Strategia dla ciepłownictwa – czysta energia i czyste powietrze
Fot. WJ

Forum Energii wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii i Instytutem Badań Strukturalnych opracowały strategię eliminacji zanieczyszczeń powietrza z ogrzewnictwa i ciepłownictwa. Efektem tych prac jest m.in. raport Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa. Na konferencji zorganizowanej 17 kwietnia 2019 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprezentowano jego wyniki i przedstawiono koncepcję transformacji sektora zaopatrzenia w ciepło. Zaprezentowano także wyniki analiz korzyści i kosztów związanych z poprawą jakości powietrza w Polsce. Pokazano, w jaki sposób można obniżyć koszty zdrowotne smogu. Podjęto próbę połączenia strategii rozwoju sektora z priorytetami rządu dla ciepłownictwa oraz strategiami europejskimi.

W raporcie znalazła się m.in. analiza produkcji ciepła w systemach ciepłowniczych oraz budynkach indywidualnych, w tym w odniesieniu do kosztów, technologii i efektywności energetycznej. Przeanalizowano również możliwości poprawy jakości powietrza, a także ograniczenia emisji CO2 w kontekście zmian klimatu. Raport zawiera różne scenariusze wprowadzania zmian w ciepłownictwie. Wyniki tych analiz są jednoznaczne – jeśli nie pojawią się bodźce do przeprowadzenia modernizacji ciepłownictwa, jakość powietrza jeszcze się pogorszy, a koszty będą rosnąć. Modernizacja jest więc konieczna, a żeby odnieść sukces, potrzebna jest determinacja decydentów, właściwe wyznaczenie celów, plan oraz odpowiednie środki finansowe.

Przeczytaj również: Raport Energetyczny 2019: duże zainteresowanie przedsiębiorstw czystą energią

Poprawa efektywności energetycznej 

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Bez niej wymiana źródeł ciepła na mniej emisyjne będzie się wiązała ze wzrostem kosztów. Po drugie, istotne jest wyeliminowanie do 2030 roku paliw stałych z ogrzewania indywidualnego. Domowe piece węglowe są największym źródłem zanieczyszczeń w Polsce. Węgiel powinien być zastępowany w zależności od lokalnych możliwości ciepłem systemowym, gazem lub peletami.

Elektryfikacja ciepłownictwa

W dłuższej perspektywie Polskę czeka elektryfikacja ciepłownictwa, czyli przede wszystkim szerokie zastosowanie pomp ciepła. Strategia taka zapewni nam niezależność energetyczną, ograniczenie emisji oraz umiarkowane ceny ciepła. Już dziś trzeba rozpocząć przebudowę systemu energetycznego w stronę źródeł odnawialnych, reformę rynku energii i systemu taryf. Przy obecnych wysokich i płaskich cenach energii elektryfikacja ciepłownictwa nie jest na razie atrakcyjną opcją.

Rozwój systemów ciepłowniczych

Istotny jest również rozwój systemów ciepłowniczych. Zdecydowana większość z nich jest w myśl prawa europejskiego nieefektywna – jeżeli nie będą się zmieniać, w dłuższej perspektywie grozi im likwidacja. Pogorszyłoby to jeszcze stan powietrza w miastach. Niezwykle istotnym elementem transformacji ciepłownictwa jest objęcie opieką najuboższych i tych, którzy mogą sobie nie poradzić z wymianą źródeł ciepła. Transformacja energetyczna powinna być sprawiedliwa. Przejrzysty mechanizm dystrybucji kosztów przemian w energetyce jest niezbędny do osiągnięcia kompromisu i budowania poparcia społecznego.

W konferencji wzięło udział ok. 130 uczestników, reprezentujących administrację publiczną (szczebla centralnego i samorządowego), biznes oraz organizacje pozarządowe i media. Raport jest dostępny na tutaj.

[ciepłownictwo, czyste powietrze, czysta energia, Forum Energii, smog, systemy ciepłownicze, konferencja, efektywność energetyczna, wymiana źródeł ciepła]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl