Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ograniczanie strat wody

 wj  |  Rynek Instalacyjny 5/2019  |  17.05.2019
Ograniczanie strat wody
Ograniczanie strat wody
Fot. WJ

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które odbyło się w Lipowym Moście k. Supraśla 8–10 maja, były „Innowacje, rozwiązania, wdrożenia”.

Stali uczestnicy tej konferencji cenią sobie bowiem dostęp do nowinek technologicznych i interesują ich przede wszystkim praktyczne zastosowania. Dlatego w tym roku podawano dużo przykładów wdrożeń konkretnych rozwiązań wynikających z praktyki współpracy z przedsiębiorstwami wod-kan. Prezentowali je goście specjalni, zarówno praktycy – projektanci i wykonawcy, jak i pracownicy nauki.

Przeczytaj również: VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody”

Przedsiębiorstwa wodociągowe a OZE

Zakłady wod-kan poszukują tańszej energii, bo sporo jej pochłaniają procesy ujmowania i uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Ze względu na całodobowy charakter pracy dobór odpowiedniego do potrzeb odbiorcy źródła nie jest łatwy. O tym, jak zaplanować, ustrzec się trudności i z sukcesem przeprowadzić inwestycje związane z OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych mówili Janusz i Jerzy Topolski z pracowni PPJT Topolski – duet zajmujący się projektowaniem elektrowni słonecznych, wodnych i wiatrowych. Z kolei Bartosz Stasiak (ABB) przedstawił wybrane zagadnienia dotyczące ograniczania strat wody z wykorzystaniem pomiaru jej przepływu oraz jakości.

Kanalizacja deszczowa

Trójosobowa reprezentacja firmy Itron – Robert Link, Andrzej Musiał i Mirosław Rząsa – omówiła zagadnienia dot. efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem wod-kan, natomiast Adam Chlapek (T.I.S.) zajął się problematyką regulacji ciśnienia na przykładach konkretnych wdrożeń w zakładach wod-kan. Wystąpienie dr. inż. Bartosza Kaźmierczaka z Politechniki Wrocławskiej poświęcone było tematyce opadów i kanalizacji deszczowej w perspektywie przeszłej, obecnej i przyszłej. Zmiany w klimacie stawiają przed nami nowe wyzwania – zmienia się ilość i intensywność opadów i zwiększają się powierzchnie, z których trzeba odprowadzać wody opadowe. Nowoczesne techniki bezdotykowego pomiaru przepływu przedstawił Markus Freytag Rhomberg z firmy Sommer (Austria). Wykład w języku angielskim tłumaczył Łukasz Wysocki z Aqua-Tech.

Pierwszy dzień zakończyła podlaska biesiada grillowa z pieczonym dzikiem i tańcami przy tradycyjnej muzyce kapeli Batareja. W drugim dniu czas wolny uczestnicy zaczęli od rywalizacji o nagrodę specjalną w grze terenowej „Poszukiwacze zaginionej wArki” oraz nauki gry w golfa. Po tej rozgrzewce kontynuowali obrady.

Pompownia wody i przepompownia ścieków

Wystąpienie Mariusza Sawickiego (Plum) poświęcone było zagadnieniom przesyłu danych z urządzeń pomiarowych. Technologie te stale się rozwijają i za parę lat będą z mocy prawa standardem w urządzeniach pomiarowych. Andrzej Kiełbasa (Grundfos) zwracał uwagę na możliwości minimalizowania strat podczas pompowania wody i przepompowywania ścieków – kwestia ta ma ciągle wpływ na energochłonność działania zakładów wod-kan i jest istotna w kontekście ich wyników finansowych.

Wystąpienia dr. inż. Piotra Tuza (Aqua-Tech) dotyczyły uproszonej metody kalibracji sieci wodociągowej oraz wybranych zagadnień z zakresu ograniczania strat wody. Krzysztof Linek (Gremes) przedstawił wybrane rozwiązania monitoringu parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych w procesach uzdatniania i dystrybucji wody. Część seminaryjną zakończył wykład dr. inż. Wojciecha Kruszyńskiego (Politechnika Białostocka) na temat zastosowania i implementacji cyfrowych danych geodezyjnych do komputerowego modelowania parametrów sieci wod-kan.

Zobacz także: Program „Ciepła woda bez piecyka” pomoże zlikwidować piecyki do ogrzewania wody

Konferencja odbyła się w pięknej scenerii – w Hotelu Lipowy Most w sercu Puszczy Knyszyńskiej. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowych, komunalnych i władz samorządowych. Konferencje zorganizowały firmy: ABB, Aqua-Tech, Gremes, Grundfos, Itron, KartGIS, Plum oraz T.I.S. W bieżącym i kolejnych wydaniach będziemy publikować wybrane referaty z tej konferencji.

[ograniczenie strat wody, woda, konferencja, branża wodociągowa, Aqua-Tech, konferencja, Efektywne obniżanie strat wody, wodociągi, pompowanie wody, woda, przepompownia ścieków, ścieki, opady deszczowe]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl