Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Raport PORT PC 2019: duży wzrost rynku pomp ciepła w 2018 r.

Redakcja RI  |  27.05.2019
Raport: Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010–2018
Raport: Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010–2018
Fot. PORT PC

PORT PC opublikowała raport rynkowy 2019 opisujący rynek pomp ciepła w Polsce, z którego wynika, że w ubiegłym roku nastąpił znaczący wzrost rynku pomp ciepła typu powietrze/woda równy +31% (rok do roku). W 2018 r. wzrósł każdy segment rynku pomp ciepła w Polsce. Cały rynek pomp ciepła do centralnego ogrzewania wzrósł o 20%. Ponadto wzrósł udział grzewczych pomp ciepła w nowo budowanych budynkach jednorodzinnych – co siódmy nowo budowany budynek ogrzewany jest pompą ciepła.

Wg opublikowanego raportu zawierającego wyniki badań rynku pomp ciepła w 2018 roku przeprowadzonych przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła można przyjąć optymistyczne prognozy dalszego rozwoju branży w Polsce w najbliższych kilkunastu latach. Optymistyczny wariant zakłada prognozy, które mówią o rozwoju rynku w 2030 roku, gdzie będzie pracować ponad 1 mln pomp ciepła do ogrzewania budynków.

Przeczytaj również: Heat Pump Forum 2019

Rozwój rynku pomp ciepła w 2018 r.

W 2018 roku  rynek pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł o 31%, a sprzedaż wszystkich typów pomp ciepła związanych z centralnym ogrzewaniem wzrosła o 20%. Cały rynek pomp ciepła w Polsce odnotował wzrost na poziomie ok. +16%. Z szacunków PORT PC wynika, że w roku 2018 sprzedano łącznie ok. 31 tys. szt. pomp ciepła. Obserwując sprzedaż tego urządzenia w latach 2010-2018 widoczny jest harmonijny i ciągły wzrost rynku. Godnym uwagi, jest fakt, że rynek tych urządzeń w Polsce jest jedynym rynkiem w Europie, w którym zanotowano siedem lat z rzędu wzrosty sprzedaży liczby pomp ciepła.

Wzrósł też znacznie udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych

Wg PORT PC w 2018 roku wynosił on 15%. Oznacza to że już w co siódmym nowym budynku ogrzewanie realizowane jest przez pompę ciepła. W 2010 roku PORT PC szacowała, że udział pomp ciepła w nowych budynkach wynosił poniżej 3%. W wariancie optymistycznym prognozy wzrostu rynku w 2020 roku udział pomp ciepła w nowobudowanych budynkach jednorodzinnych może sięgać już poziomu 20-25%. Na podstawie odpowiedzi NFOŚiGW w ramach informacji publicznej w sprawie złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze na dzień 5 kwietnia 2019 r., PORT PC szacuje, że aż 30% wniosków o dofinansowanie źródła ciepła w nowobudowanych domach dotyczy pomp ciepła.

Zobacz także: Pompy ciepła

Kolejny rok z rzędu, silnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się pompy ciepła typu powietrze/woda służące do ogrzewania (i często chłodzenia) budynków. Liczbę sprzedanych urządzeń w 2018 r. szacuje się na ok. 10,5 tys. sztuk. W porównaniu do 2017 roku rynek wzrósł o ok. 31%. Wszystko wskazuje na to, że ten wzrostowy trend utrzyma się również w kolejnych latach. PORT PC szacuje, że w ramach wariantu optymistycznego liczba sprzedanych pomp ciepła tego typu może sięgnąć nawet 22.000-25.000 szt. w 2020 roku.

Pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej

Wg najnowszych analiz rynkowych PORT PC, w ubiegłym roku producenci i dystrybutorzy pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej sprzedali łącznie ok. 9,8 tys. szt. W porównaniu do danych rynkowych z roku 2017 liczba sprzedanych pomp ciepła tego typu wzrosła o ok. 6%. Liczbę sprzedanych w 2018 roku gruntowych pomp ciepła typu solanka/woda oszacowano na około 5 tys. sztuk, co w porównaniu do roku poprzedzającego daje wzrost sprzedaży na poziomie ok. +5%.

Gruntowe pompy ciepła wciąż stanowią istotny udział w rynku pomp ciepła służących do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. W 2018 roku głównym czynnikiem wzrostu sprzedaży tego segmentu pomp ciepła była zwiększona sprzedaż urządzeń o mocy powyżej 20 kW. Są solidne podstawy aby sądzić, że najbliższych latach będzie występował podobny lub nawet większy wzrost rynku gruntowych pomp ciepła. W przeprowadzonych badaniach rynku systemów grzewczo-chłodzących typu VRF widać lekki wzrost rynku (ok. +15%). PORT PC szacuje, że w roku 2018 podobnie jak w 2017 r. sprzedano ok. 4,8 tys. systemów VRF, jednak ze względu na niewielki udział firm sprzedających tego typu rozwiązania w tegorocznych badaniach rynku, wyniki te należy traktować jako mogące nie oddawać realnych zmian rynku.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wydała Raport Rynkowy PORT PC 2019, wraz ze szczegółową analizą wyników badań oraz korektą scenariuszy rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku. Raport jest dostępny tutaj.

Źródło: PORT PC

[PORT PC, pompy ciepła, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, ogrzewanie, system grzewczo-chłodzący, woda, systemy VRF, ogrzewanie budynków]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl