– Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu ci, którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób, aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
Przeczytaj również: Poradnik „Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych”
Wsparcie dla inwestorów i samorządów dla instalacji OZE i termomodernizacji
Wsparcie „bloków z wielkiej płyty” będzie przeznaczone na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50% kosztów zakupu i montażu kotew. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej.
Pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają również samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50% wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom, są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60% kosztów przedsięwzięcia.
Nowelizacja przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16%, ale 21% wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. O wsparcie na remonty będą mogły ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma także gmina – to obecnie nie jest możliwe.
Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Celem jest zwiększenie ich liczby, a docelowym efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach.
Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
[termomodernizacja, odnawialne źródła energii, OZE, ogrzewanie, termomodernizacja budynków, efektywność energetyczna budynków]