Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Budownictwo w obiegu zamkniętym

 wj  |  Rynek Instalacyjny 6/2019  |  31.05.2019  |  1
Raport „Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce”
Raport „Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce”
Fot. mat. pras.

Produkcja sektora budowlanego w dużym stopniu oparta jest na linearnym modelu gospodarczym, a produktywność technologii nie uległa zmianie w niektórych przypadkach od 40 lat. Nadal stosujemy rozwiązania, które powstały, gdy nie brano pod uwagę efektów zewnętrznych działalności gospodarczej zaś zasoby, traktowano jako praktycznie niewyczerpywalne. Co więcej, rozwijała się tendencja do odchodzenia od stosowania materiałów odnawialnych, ponownego ich wykorzystania czy wydłużenia trwałości budynków. 

Obecnie budownictwo  generuje rocznie około 1 mld ton stałych odpadów w skali globalnej, czyli 50% stałych odpadów. Odpowiada bezpośrednio i pośrednio za emisję znacznych ilości gazów cieplarnianych – blisko 40% całkowitej emisji CO2 na świecie następuje podczas produkcji materiałów budowlanych, konstrukcji budynku i jego użytkowania. Tradycyjny model gospodarczy wykorzystywany w branży budowlanej musi zostać zastąpiony modelem cyrkularnym, gdzie materiały i produkty będą wykorzystywane do maksimum, zaś ilość odpadów będzie ograniczana. To oznacza m.in. wydłużenie życia budynków, części i materiałów, z których zostały wykonane, przy utrzymywaniu ich maksymalnej wartości w obiegu gospodarczym.

Przeczytaj również: Wesprzyj petycję ws. prac nad ustawami dotyczącymi sektora budowlanego

Raport „Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce”

To niektóre z wniosków zawartych w raporcie „Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce” przygotowanym przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO. Prezentacja raportu odbyła się w dniu 30 maja w Ambasadzie Holandii w Warszawie. Raport jest zwieńczeniem cyklu debat nt. zrównoważonego budownictwa odbywającego się w ramach Polish Circular Hotspot z udziałem przedstawicieli branży budowlanej, architektów, administracji państwowej i samorządów. 

Wdrożenie w branży budowlanej narzędzi cyrkularnych mających na celu utrzymanie jak największej wartości budynków i ich części oraz jak najbardziej produktywne wykorzystanie surowców może przynieść korzyści gospodarcze wyceniane na 1 bilion euro do 2030 w samej Unii Europejskiej, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu sektora budowlanego na środowisko naturalne. Równocześnie znacząco ograniczony zostałby negatywny wpływ na środowisko naturalne sektora budowlanego odpowiadającego za największe szkody dla środowiska naturalnego spośród wszystkich gałęzi gospodarki.

W celu wdrożenia budownictwa cyrkularnego konieczne jest zaangażowanie wszystkich uczestników rynku budowlanego oraz pokonanie barier w obszarach finansowym, organizacyjnym, społecznym i technologicznym. Podstawowe z nich dotyczą braku ekonomicznego efektu skali dla produktów cyrkularnych, rozdzielenia roli inwestora i właściciela, braku regulacji i rzeczywistego ich egzekwowania, braku śledzenia strumieni odpadów budowlanych, negatywnej percepcji ponownego wykorzystania materiałów i części budowlanych oraz niskiej świadomości interesariuszy.

Zobacz także: Budownictwo wchodzi w erę Smart i IoT

Fundamentalną rolę w pokonywaniu tych barier mają władze publiczne, które powinny być liderem wdrażania gospodarki cyrkularnej, także w sektorze budowlanym. W tym celu konieczne jest wykorzystanie zamówień publicznych jako bodźca innowacji i wzrostu skali rynku produktów cyrkularnych. Istotne znaczenie we wdrażaniu budownictwa cyrkularnego mają również użytkownicy i właściciele budynków. Ważne są też technologie, które  decydują o trwałości budynku, możliwości zagospodarowania jego części i długoterminowej wartości ekonomicznej. Technologie cyrkularne odgrywają fundamentalną rolę na etapie projektowania budynku. Są one dostępne – to informatyzacja, modularyzacja, prefabrykacja, nowe metody recyklingu i ponownego wykorzystania, innowacyjne materiały budowlane i technologie ograniczające zużycie wody i energii. Zmiana modelu gospodarczego na cyrkularny w sektorze budowlanym może przynieść stosunkowo największe korzyści i okazać się relatywnie łatwa ze względu na naturalne predyspozycje produktów tej gałęzi gospodarki.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj.

Źródło: Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

[budownictwo, Innowo, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, budownictwo w obiegu zamkniętym, rynek budowlany, budownictwo cyrkulacyjne, architekci]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(1)
mauzer | 31.05.2019, 10:47
U nas panuje przekonanie że jak coś się sprawdza to po co to zmieniać, sprawdzało się 30 lat temu sprawdzi się i dziś nie ważne czy jest ekologiczne czy nie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl