Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej I kw. 2019

Sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej I kw. 2019
Sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej I kw. 2019
Fot. pixabay.com

W I kw. 2019 r. w branży instalacyjnej odnotowano wzrosty sprzedaży w większości grup produktowych, chociaż nie były już tak spektakularne, jak w poprzednim okresie. Wynik mógłby być  lepszy, gdyby nie problemy z zatrudnieniem i brak fachowców w wykonawstwie. W dalszym ciągu umacniał się rynek wymian starych urządzeń grzewczych na nowe. Kampania medialna na temat konieczności ograniczania niskiej emisji dała także widoczny wzrost świadomości społeczeństwa.

Daje się też zauważyć pewne spowolnienie w budownictwie i uspokojenie sytuacji w branży. W I kw. 2019 r. sytuacja finansowa w branży budowlanej nie zmieniła się w sposób szczególny w porównaniu do poprzednich kwartałów i nadal utrzymywała się tendencja  osłabiania się moralności płatniczej i opóźnień w regulowaniu wystawionych faktur.  Budownictwu sprzyja wzrost gospodarczy i rosnący popyt oraz wzrost aktywności inwestycyjnej sektora publicznego i prywatnego.

Przeczytaj również: Rząd przyjął projekt kar za sprzedaż nieekologicznych kotłów

Jak wyglądała sytuacja na rynku budownictwa w I kw. 2019 roku?

W I kw. 2019 r. rozpoczęto budowę 53,9 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 12,3%, w odniesieniu do I kwartału 2018 r. – z czego deweloperzy 33,4 tyś, a inwestorzy indywidualni 19,12 tys. To wzrost odpowiednio o 8,6% i 18,4% w odniesieniu do I kw 2018 r. Wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem na budowę 57,2 tys. mieszkań, tj. o 13,9% mniej niż w I kw 2018 r. – w tym deweloperzy mniej o 20,6% mniej a indywidualni o 3,7% więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. To może znaleźć odzwierciedlenie w liczbie oddawanych mieszkań za ok. 2 lata.

Sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była kontynuacją z poprzednich kwartałów – wyniki są w większości przypadków bardzo pozytywne, ze sporą tendencją wzrostową, lecz już nie tak spektakularne w niektórych obszarach, jak to było wcześniej. Był to kwartał bardzo obfity w zamówienia, podobnie jak cały 2018 rok. Na początku roku miało miejsce także uzupełnianie zaległych dostaw spowodowanych dużym popytem i problemem z rozszerzeniem produkcji z powodu braku siły roboczej. Instalatorzy w dalszym ciągu byli bardzo zajęci i brak był ludzi do pracy. Widoczna była tendencja wymiany kotłów węglowych na gazowe, przy wykorzystaniu różnych źródeł dofinansowania.

Coraz ważniejsze staje się czyste powietrze

Widać trwałą zmianę podejścia ludzi do kwestii czystego powietrza. Pomimo że programy wsparcia kuleją, ludzie decydują się na wymianę starych kotłów. Wzrasta zainteresowanie fotowoltaiką i powietrznymi pompami ciepła. Ciekawostką jest to, że deweloperzy w niektórych obszarach w Warszawie nie mogą podłączyć się z nowym budynkiem do sieci ciepłowniczej lub gazowej, pomimo iż jest infrastruktura, a w niektórych dzielnicach nie przyłączają już nowych odbiorców z uwagi na ograniczone moce przesyłowe istniejącej infrastruktury. W takiej sytuacji klienci ubiegają się o zezwolenia na montaż pomp ciepła powietrznych lub gruntowych nawet w wypadku budynków wielorodzinnych.

Wzrost na rynku dobrze wpływa na ceny transakcyjne. Są one wyższe niż przed rokiem. Jedynym wyjątkiem są inwestycje deweloperskie w obszarze kotłów gazowych – tu ceny są stabilne, a nawet mają lekką tendencją spadkową. Pojawiają się jednak sygnały o braku mocy przerobowej firm budowlanych i wstrzymywaniu prac instalacyjnych. Były też bankructwa firm i znaczne zatory płatnicze. Z tych powodów coraz częściej firmy ubezpieczeniowe (Hermes i Coface) wstrzymują limity kupieckie dla firm wykonawczych. Pod koniec kwartału w hurtowniach można było zaobserwować się mniejszy ruch.

Optymistyczne są nastroje wśród inwestorów prywatnych i zapowiadają w najbliższym czasie utrzymanie się dotychczasowego tempa rozwoju aktywności inwestycyjnej. Mimo napływu rąk do pracy ze Wschodu nie zmienia się również problem przeciążenia firm wykonawczych. To firmy wykonawcze dyktują warunki i wybierają „wygodne” zlecenia. Inwestorów dotyka problem opóźnień w realizacjach a producentów – problem słabej sytuacji finansowej firm budowlanych.

Zobacz także: Nowy raport SPIUG dotyczący sprzedaży urządzeń grzewczych przez Internet

Wzrost zainteresowania energią słoneczną

Widoczne jest coraz większe oczekiwania rynku w stosunku do programu Czyste Powietrze, PONE, POIiŚ, RPO, Kawka+. Wzrost zainteresowania systemami fotowoltaicznymi pokazuje ścisłą zależność wyboru terminu rozpoczęcia inwestycji budowlanych od dostępnych programów pomocowych. Program Priorytetowy Czyste Powietrze rozpoczęty przez NFOŚiGW jest coraz bardziej rozpoznawany pomimo pewnych niedoskonałości. Brak decyzji w sprawie modyfikacji programu ma negatywny wpływ na sprzedaż kotłów na paliwa stałe, gdyż inwestorzy czekają na informację o nowych zasadach wsparcia dla tego typu urządzeń. Dzięki podejmowanym akcjom informacyjnym na rzecz ograniczenia niskiej emisji wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami grzewczymi, w tym OZE.

[urządzenia grzewcze, ogrzewanie, system grzewczy, SPIUG, sprzedaż urządzeń grzewczych, branża instalacyjno-grzewcze, rynek urządzeń grzewczych, instalacje grzewcze]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl